fbpx

Vaser Liposuction

vaser liposuction yag aldirma
Liposuction (Yağ Aldırma Ameliyatı) Hakkında

Bölgesel yağ birikimi gibi problemler günümüzde sıkça karşılaşılan estetik ve sağlık açısından kişiyi rahatsız eden problemlerdir. Bu tür rahatsızlıklar için de yağ aldırma ameliyatları yapılabilmektedir. Liposuction da bunlardan biridir. Liposuction yöntemi de tıbbi anlamda bir yağ aldırma yöntemidir.

Randevu Al

Liposuction uygulamalarına sadece zayıflama odaklı yaklaşmak doğru bir hareket değildir. Liposuction yöntemi ile yağ aldırma sonrasında bölgesel bir zayıflama gerçekleştiği doğrudur. Ancak liposuction uygulamalarının asıl amacı hiçbir zaman kilo verme ve zayıflama gibi noktalar olmamıştır. Genellikle belli bir kilo verildikten sonra bile kalan yağ birikimlerinin giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Vaser Liposuction Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

5 - 8 Saat

Aneztezi Türü

Genel Anestezi

Hastane Yatış

1 Gece

Tam İyileşme

1 - 7 Gün

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Tedavi Sonuçları

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Halk arasında liposuction – yağ aldırma ameliyatı olarak bilinen liposuction yöntemi, vücudun belli bölgelerinde biriken ve hiçbir şekilde yok edilemeyen yağların cerrahi yöntem ile vücuttan ayrılması olarak nitelendirilebilir. Genellikle, genel sağlığı yerinde olmasına ve gerektiği derecede diyet ve egzersiz yapmasına rağmen belli bölgelerdeki yağlarını eritemeyen kişilerde uygulanan bir işlemdir. Vücuttaki orantısız görüntünün düzeltilmesi ve kişinin bu anormal yağ birikiminden kurtulması amaçlanır.

 

Kimler Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir?

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı denildiğinde insanların aklına ilk önce zayıflama veya kitlesel kilo verme amaçlı cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi gelebilir. Ancak yağ aldırma ameliyatı yani liposuction, genel sağlığında bir problem olmadığı ve kilo verebildiği halde vücudunun belirli bölgelerinde biriken ve orantısız bir görüntü meydana getiren yağlardan kurtulmak isteyenlerin yaptırdığı bir ameliyattır. Herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, hamile olmayan veya hamilelik şüphesi taşımayan herkese yapılabilen bir ameliyattır. Yalnızca zayıflamak veya kitlesel şekilde kilo vermek amacı ile liposuction yapılması doğru değildir. Öncelikle diyet ve egzersiz ile bu kilolardan arınmalı daha sonra bu etkenlerle de eritilemeyen yağlar için bu yönteme başvurulmalıdır. Ancak bunlar dışında, sebebi ne olursa olsun, herhangi bir sağlık ve yaş engeli bulunmadığı müddetçe fazla yağlarından bölgesel anlamda kurtulmak isteyen hastalara liposuction yöntemi uygulanabilmektedir.

 

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Yöntemleri

Yağ aldırma ameliyatı için uygulanabilecek birkaç yöntem olmakla birlikte, uygulanan bu yöntemler aşağıda bahsedildiği gibidir.

 

Lazer Tekniği

Yağ aldırma ameliyatı için uygulanabilen ve çokça kullanılan yöntemlerden birisi de lazer tekniğidir. İçeriğinden ve çeşitlerinden de aşağıda bahsedilmiştir.

 

Lazer Lipoliz

Lazer lipoliz, son zamanlarda en çok tercih edilen yağ aldırma yöntemi olarak bilinen yöntemlerden biridir. Klasik liposuction yöntemlerinden biraz farklı bir yöntem olan lazer lipoliz yöntemi cerrahi yöntemlere göre daha pratik ve daha basit bir yöntem olduğundan ilgi odağı olmaktadır. Liposuction yönteminde yağlar kanallar yardımı ile vakumlanırken; lazer lipoliz yönteminde ise bu kanallar yerine lazer kullanılarak bölgedeki yağlar eritilir. Daha sonra erimiş ve sıvılaşmış olan bu yağlar, açılan küçük kesilerden dışarıya boşaltılır.

 

Lazer Liposuction

Lazerle liposuction yöntemi lipolize göre birbirinden farklıdırlar. Lazer liposuctiondan, lazer enerjisi kullanarak yayılan dalgalarla parçalanır. Parçalanmış olan bu yağların vücut dışarısına çıkarılabilmesi için de eski klasik yöntem olan kanüller kullanılır. Kanüller aracılığıyla parçalanan yağ vakumlanarak vücuttan dışarıya atılır. Bu işlem de lazer liposuction olarak adlandırılır.

 

Vaser Liposuction Tekniği (Ultrasonik Ses)

Yağ aldırma işlemi için kullanılan diğer bir yöntem ise vaser liposuction tekniği yani ultrasonik seslerdir. Bu tekniğin çeşitlerinden ve detaylarından da aşağıda bahsedilmiştir.

Vaser (Ultrasonik) Liposuction

Diğer bir adı ile liposculpture yani vaser (ultrasonik) liposuction en güvenli, kalıcı ve hızlı yağ aldırma yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran fark ise vücudun tüm bölümlerinde kullanılabiliyor olmasıdır. Yüz bölgesi dahil vücudun tüm bölümlerinde bu yöntem kullanılabilmektedir. Diğer bir özelliği ise eğer hastanın buna ihtiyacı var ise tüm işlemin tek seansta bitirilebiliyor oluşudur. Tek seferde 10 litreye kadar yağın yakılması vaser (ultrasonik) liposuction yöntemi ile mümkündür.

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı olan liposuction ile vücut içerisinde bulunan yağlar bir vakum cihazına bağlı olan ince kanüller ile çekilmektedir. Vücuda küçük bir delikten girilerek kaslara, damarlara ya da sinirlere zarar verilmeden sadece yağlar emilir. Kişinin vücudunda bulunan yağlara göre ve yağın bulunduğu bölgeye göre ameliyatın süresi değişebilmektedir. İşlem öncesinde yağ oranına göre kişiye genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Belirlenen bölgelerde yağ alma işlemi (liposuction) gerçekleştikten sonra açılan küçük kesiklere dikiş atılmaktadır. Açılan kesiklerin küçük olması sebebi ile bazı doktorlar dikiş atmak yerine yarayı açık bırakabilirler. Dikişlerin üzerine pansuman yapılmaktadır. İşlem sonrasında ya da işlem esnasında hastaya özel korseler ya da bandaj giydirilmektedir.

 

Hangi Kliniklerde Liposuction –  Yağ Aldırma Ameliyatı Yapılabilir?

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı birçok özel kliniklerde yapılmaktadır. Yaygın olarak yapılan liposuction işlemi için özel olarak açılan klinikler de bulunmaktadır. Yağ aldırma işleminin ücreti yapılacak olan bölgeye göre değişir.

 

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Ekibinde Kimler Yer Alır?

Liposuction – yağ aldırma ameliyatını estetik cerrahı uzmanları gerçekleştirmektedir. Plastik cerrahının yanında anestezi uzmanı ve asistanlarda bulunmaktadır.

 

Ameliyatın Yapılacağı Hastane Şartları

Yağ aldırma ameliyatı uzman bir ekip ile yapılması halinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bunun için de ameliyatın yapılacağı hastane temiz ve steril olmalıdır.

 

Refakatçi Gerekir mi?

Liposuction – yağ aldırma işlemi hasta için basit bir operasyondur. Alınacak yağ oranına bağlı olarak 1 saat ila 3 saat arasında değişmektedir ve hasta aynı gün taburcu olmaktadır. Ama ameliyatın ciddiyetine ve hastanın o anki durumuna göre hastaya için 1 gün daha yatış verilebilir. Bu süre zarfında hastanın isteğine göre refakatçi bulunabilir.

 

Yoğun Bakım Gerekir mi?

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı zorlu geçen bir operasyon olmadığı için hastanın yoğun bakıma ihtiyacı bulunmamaktadır.

 

Anestezi Gerekir mi?

Yapılacak olan yağ aldırma operasyonu tek bir bölgede ise lokal anestezi uygulanmaktadır. Birden fazla bölgeye yapılacak olan geniş alanlı işlemlerde ise genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır.

 

Ameliyatta Kullanılan Cihazlar

Liposuction ile belirlenen bölgelerdeki fazla yağları almak için vakum aleti kullanılmaktadır. Kullanılan özel kanüller ile cilt altına girilmektedir.

 

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı fiyatları kullanılacak olan yönteme, hastanın yaşına, kullanılacak anestezi yöntemine, hastadan alınacak yağ miktarına, ek tedavilere ve ameliyatın gerçekleşeceği hastaneye göre değişmektedir. Ameliyat fiyatlarını öğrenmek için öncelikle muayene olunması gereklidir.

 

Liposuction (Yağ Aldırma Ameliyatı) Öncesi

Diyet ve spor yapılarak belli bir oranda kilo verilmesine rağmen vücudun belirli yerlerinde bulunan yağlar gitmemektedir. Bu gibi durumlarda yağ aldırma ameliyatı adı verilen liposuction işlemi yapılmaktadır. Kişinin deri kalitesinin iyi olması halinde kolaylıkla uygulanabilir ve başarılı sonuçlar ile karşılaşılır. Derinin sarkık ya da çatlak olması halinde ise germe ameliyatı yapılması uygun olmaktadır. Liposuction uygulamasında bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın psikolojik durumu değerlendirilmeli ve hasta ile sonuçlar hakkında detaylı konuşma yapılmalıdır. Değerlendirme doğrultusunda başarılı sonuçlar elde edilememe ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Beklentiler karşılanmıyor ise operasyon yapılmamalıdır. Operasyon öncesinde bir ameliyat geçirilmiş ise bilgisi doktora verilmelidir. Kilo vermek için ya da antidepresan ilaçları kullanıyor ise yağ aldırma ameliyatından 3 hafta öncesinde kullanımı bırakılmalıdır. İşlem yapılacak alanların belirlenmesi için hasta ayakta iken yağ alınacak olan bölgeler oranlarına göre çizilmektedir. İşlem sahasının belirlenmesi ile ameliyat için kullanılacak anestezi yöntemine karar verilmektedir.

 

Tetkikler

Liposuction (yağ aldırma ameliyatı) öncesinde hastanın bazı tetkikler yaptırması gerekmektedir. Ameliyat sürecini belirlemek ve hastanın genel durumunu öğrenmek için tetkiklerin eksiksiz yapılması önemlidir.

 

Anestezi Kontrolü

Ameliyatın güvenli bir şekilde devam etmesi ve ağrı duyulmaması için anestezi uygulanmaktadır. Yağ alınacak bölgenin çokluğuna göre anestezinin yöntemi değişmektedir. Kullanılan anestezi teknikleri ile ameliyatta görülebilecek riskler azalır. Anestezi uygulaması, anestezi doktoru tarafından yapılır ve uygulama yapılmasından önce anestezi kontrolü yapılmalıdır. Öncelikli olarak anestezi uzmanı tarafından hastanın genel sağlık durumu ile ilgili değerlendirme yapılır. Yapılacak olan değerlendirme ile hastanın alerji durumu, ilaç kullanımı, ilaç alerjisi, varsa hastalık durumu hakkında bilgi edinilir. Daha önce bir cerrahi işlem geçirilmiş ise bilgisi verilmelidir. Aynı zamanda yapılan ameliyatın yöntemi ve anestezi yöntemi hakkında da bilgi verilir. Hastanın hali hazırda kullandığı ilaçlar arasında kanamayı tetikleyen ilaçlar bulunuyor ise doktor ile bilgisinin paylaşılması önemlidir. Kanamayı tetikleyen ilaçların kullanımı doktor gözetiminde kesilebilir ya da ilacın dozu düşürülebilir. Anestezi öncesinde değerlendirme amaçlı testler yapılmaktadır. İstenilen testler arasında akciğer filmi, kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri bulunmaktadır. Gerekmesi halinde başka testler de istenebilir.

 

Kan Tahlili

Hastaneye yatış yapılması ile kan tahlili yapılmaktadır. Anestezi öncesinde kan tahlili yapılması ile anestezi değerlendirmesi yapılır. Uzman doktor tarafından yapılan değerlendirmede bir problem olmaması halinde operasyon devam etmektedir.

 

Ölçümler ve Görüntüleme

Operasyon öncesinde ölçümler ve görüntüleme tetkikleri yapılmaktadır. Yağ alınacak bölgeler belirlenir ve ölçümleri yapılır. Belirlenen görüntüleme ile ameliyat gerçekleştirilir.

 

İdrar Tahlili

Ameliyat öncesinde idrar tahlili yapılarak olası durumlar değerlendirilmektedir. İdrar tahlili ile böbrek fonksiyonları ve enfeksiyon riski değerlendirilir.

 

Ameliyat Öncesi Sigara Ve Alkol Tüketimi

Operasyonun başarılı sonuçlanması için sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmesi gereklidir. Sigara kullanılıyor ise yağ aldırma ameliyatı öncesinde kullanımının bırakılması uygun olacaktır. Alkol ve sigara kullanımı doku iyileşmesini etkiler. Ameliyattan en az 2 hafta öncesinde bırakılması işlem sonrasını olumlu etkiler ve anestezi uygulamasında da faydalı olur.

 

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Kullanılan ilaçların bilgisi doktor ile paylaşılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ilaçların kullanımı işlem öncesinde bırakılmalıdır.

 

Alınan Tedavilerin Hekim Tarafından İncelenmesi

Liposuction (yağ aldırma ameliyatı) öncesinde alınan tedaviler ya da bir operasyon geçirilmiş ise bilgisi doktora verilmelidir. Bilgiler doğrultusunda uzman doktor tarafından inceleme yapılır ve en doğru tedavi yolu seçilir.

 

Operasyon Planının Hazırlanması ve Hasta ile Mutabakat

Yapılan değerlendirmeler ve tetkikler sonucunda bir problem görülmemesi halinde operasyon planı hazırlanmaya başlanır. Ameliyatın yöntemi, kullanılacak anestezi yöntemi, ameliyatın günü ve saati kararlaştırılır. Kullanılacak yöntemin detayları ve sonuçları hasta ile paylaşılır ve uygun olması halinde mutabakata varılır.

 

Psikolojik Hazırlık

Hastanın ameliyat için fiziksel olarak hazır olması gerekiyor. Aynı zamanda psikolojisi de hazır olmalıdır. Ameliyatın başarı oranının yüksek olabilmesi için psikoloji önemli bir etkendir. Yapılan testler sonucunda operasyon sonrasında nasıl bir görünüm olacağı yaklaşık olarak belli olmaktadır. Gelişen cerrahi ile hastalar sürpriz bir son ile karşılaşmamaktadır ve bu durum hastaların psikolojilerini yükseltmektedir.

 

Şehir Dışından Gelenlerin Yapması Gerekenler

Şehir dışından gelen hastaların ameliyatın gerçekleşeceği hastaneye yakın bölgelerde kalması kendisi için kolaylık yaratacaktır. Yapılacak tetkikler ve kontrollerin sıklığına göre hastaneye gelmesi gerekebilir. Operasyon sonrası için hastanede kalınması gerekmediği için aynı gün taburcu olabilir. Taburcu olma işlemi hastanın durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

 

Ameliyat Öncesi Beslenme ve Diyet

Ameliyat öncesinde diyetisyen tarafından hastaya bir beslenme ve diyet programı verilmiş ise bunlara uyulmalıdır. Hastanın düzenli ve dengeli beslenmesi bu dönem için önemlidir. Bunun yanında su içimi de ihmal edilmemelidir.

 

Liposuction (Yağ Aldırma Ameliyatı) Sonrası

Liposuction işlemi lokal anestezi altında yapılmış ise hastanın ayağa kalkma süresi kısalmaktadır. Bir süre istirahat edilmesinin ardından hasta aynı gün taburcu olur. Yağ aldırma işlemi geniş çaplı yapılmış ise genel anestezinin etkisi uzun süreli olur ve hasta bir gün hastanede kalır. Ameliyat sonrasında giydirilen korsenin 2 ay kullanım süresi bulunmaktadır. Hastanın ameliyat sonrasında hafif ağrıları görülebilir ve bunun için doktorun vereceği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda uyuşukluk ve şişlik de görülebilir. Bu etkilerde kısa süreli olmaktadır.

 

Ameliyat Günü

Belirlenen günde hastanın yatışı yapılmaktadır. Hastanın yatışının yapılması ile damar yolu açılmaktadır ve işlem öncesinde hastanın heyecanlı ya da stresli olması halinde sakinleştirici iğne yapılır. Belirlenen ameliyat ve anestezi yöntemi ile ameliyat gerçekleşmektedir.

 

Ağrı

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında hastaya verilen ilaçlar ile hafif ağrıları görülebilir. Yaşanabilecek ağrılar için doktorun vereceği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Farklı bir ağrı kesici kanın sulanmasına neden olabileceğinden komplikasyon görülebilir. Ağrılar işlemden sonraki gün ve birkaç gün görülebilir.

 

Ayağa Kalkma

Lokal anestezi ile yapılmış operasyon sonrasında hasta hemen ayağa kalkmaktadır. 2-3 saat dinlendikten sonra bir kişinin yardımı ile yürüyebilir. Genel anestezi ile yapılmış olan operasyonlarda ise hasta geç uyanmaktadır.

 

Hareket Kabiliyeti

Yapılacak olan işlem hastanın hareket kabiliyetinde bir sorun oluşturmamaktadır. Sadece kişinin hareketleri biraz kısıtlanmaktadır. Hastanın ilk günler de ani hareketlerden kaçınması önemlidir. Ameliyattan 2-3 saat sonra yardım alarak yürüyebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilir.

 

İlaç Kullanımı

Doktor tarafından yazılan ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun dışında bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlarda yan etkiler görülebilir. Ağrı kesiciler ise sürekli olarak değil sadece ağrıların olduğu zaman kullanılmalıdır. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik verilmiş ise etkili olabilmesi için düzenli kullanımı gerekir.

 

Pansuman ve Doktor Kontrolü

Ameliyat yapılırken açılan küçük delikler için dikiş gerekmemektedir. Dikiş atılması halinde dikişler 5-10 gün sonra alınmaktadır. Taburcu olurken hemşire tarafından kontrol çizelgesi hazırlanır ve bu çizelge doğrultusunda kontrollere gidilmektedir.

 

Beslenme ve Diyet

Ameliyat öncesi verilen diyet listesine devam edilebilir. Doktor ayrıca bir beslenme programı vermiş ise buna uyulmalıdır.

 

Psikoloji

Ameliyat sonrasında yapılan işlemin etkileri hemen görülememektedir. Bunun için sabırlı olunmalıdır. Ödem, morluklar ve şişliklerin geçmesi ile ameliyatın sonucu belli olmaya başlar. Tam anlamıyla iyileşme ise yaklaşık olarak 6 ayı bulmaktadır. Bu süreç psikolojik olarak yıpratıcı olabilir. Ameliyatın etkilerinin zamanla ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

 

Gözetim Süresi

Lokal anestezi kullanılarak yapılan işlemlerde hasta kendine daha çabuk geleceğinden gözetim süresi hastanın durumuna göre kısa süreli olmaktadır. Genel anestezi de ise hasta kendine gelene kadar gözetim altında tutulmaktadır. Hasta uyandırıldıktan sonra durumuna göre taburcu edilir.

 

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibi liposuction (yağ aldırma ameliyatı) işleminin de bazı riskleri, yan etkileri ve komplikasyonları bulunmaktadır. Görülebilecek yan etkiler ve komplikasyonların geneli kısa süreli olmaktadır. Genel olarak görülebilecek durum ise istenilen sonuca ulaşılamamasıdır. Böyle bir durumda ek tedavi gerekebilir.

 

Sarkma

Vücutta oluşan yağlanma, yağlardan dolayı oluşmamaktadır. Yağ hücrelerinin sürekli etkin şekilde olması yani etkinliklerinin yüksek olması yağlanma ve sarkmalara sebep olmaktadır. Liposuction ile yağlar değil yağ hücreleri alınır. Yağ hücrelerinin ise tamamı alınmaz. Diğer hücrelerin etkinliklerini düşürecek şekilde vücutta sıkıntı yaratan bölgelerin yağları alınır. Etkinliği azalan hücreler yağ üretimini de düşürmektedir ve yağ aldırma ameliyatı sonrasında tekrar yağlanma görülmemektedir. Vücutta kalan yağ hücreleri çalışmaya devam eder ve belli bir miktar sarkma ve yağlanma görülebilir. Bu durum ile düşük bir ihtimal karşılaşılabilir.

 

Morluklar

Operasyonun gerçekleştiği bölgelerde morlukların oluşması doğaldır. Morlukların çok fazla olması; kişinin derisinin yapısının gevşekliğinden, korse kullanımının az olmasından, kanama eğiliminden ya da kullanılan ilaçlar ile ilgisi olmaktadır. Morlukların oluşumu kişiden kişiye göre değişebilmektedir ve bunlar 1-2 hafta içerisinde görülen hastalarda geçmektedir.

 

Ödem

Ameliyat sonrasında hastada morlukların yanı sıra ödem yani şişlikler de oluşmaktadır. Liposuction – yağ aldırma işlemi sonrasında oluşan ödem 1-3 ay içerisinde azalır ve yaklaşık 6-12 ay içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

 

Enfeksiyon

Liposuction – yağ aldırma ameliyatı sonrasında enfeksiyon riskine oldukça nadir rastlanmaktadır. Operasyon sonrasında yaranın temiz tutulmasına ve antibiyotik kullanımına dikkat edildiği sürece enfeksiyon görülmemektedir. Yara olan bölgede hassasiyetin artması ve sıcaklık artışı yaşanması enfeksiyon belirtileri olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

 

Alerjik Reaksiyon

Alerjik reaksiyonlar nadir olarak görülen durumdur. Kullanılan materyaller (flaster, dikiş materyali ve topikal preparat) sonucu lokal reaksiyonlar görülebilir. Operasyon esnasında kullanılan birtakım ilaçlara karşı oluşan sistemik reaksiyonlar daha ciddi boyutta olmaktadır. Bu gibi alerjik reaksiyon durumlarında hastaya ek tedavi gerekir.

 

Anestezi Komplikasyonları

Kullanılan lokal ve genel anestezi yöntemlerinin bazı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler genel olarak küçük çaplıdır. Bazı durumlarda akciğerlerin küçük alanlarında kapanmalar yaşanabilir. Kapanmaların yaşanması halinde akciğer enfeksiyonu riski ortaya çıkar. Bu durumda solunum fizyoterapisi ve antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

 

Kan Birikimi

Operasyon sonrasında seroma adı verilen kan ve sıvı birikimi görülebilmektedir. Bunun önlenmesi için işlem sonrasında korse kullanımına dikkat edilmelidir. Kan ve sıvı birikimi olması halinde sıvıyı boşaltmak için ek cerrahi işlem gerekmektedir.

 

Organ Yetmezliği

Liposuction – yağ aldırma işlemi tüm dünyada oldukça rağbet gören bir estetik ameliyatı olmaktadır. Genel olarak karın ve basen kısımlarına yaptırılan liposuction ameliyatının uzman bir ekip tarafından yapılması ameliyat sonrası için oldukça önemlidir. Ameliyat esnasında yapılabilecek en ufak hatalar hasta için büyük riskler oluşturmaktadır. Bunlardan birisi ise organ yetmezliğidir. Yapılan hatalar hastanın iç organlarına da zarar verebilmektedir.

 

Vücut Konturlarında Eşitsizlik

Yapılan operasyon sonrasında vücut konturlarında eşitsizlik oluşabilmektedir. Kişinin istediği şekilde sonuç alamaması sonrasında tekrar cerrahi işlem yapılabilir.

 

Cilt ya da Sinir Hasarı

Liposuction ile güvenli ve hızlı bir şekilde yağlar alınmaktadır. İşlem sonrasında ise düşük ihtimaller ile komplikasyonlar ve riskler görülebilmektedir. Cilt ya da sinir hasarı komplikasyonu görülme ihtimali de oldukça az olmaktadır.

 

Pigmentasyon Dengesizliği

Ameliyat sonrasında pigmentasyon dengesizliği görülebilmektedir. Bu durum düşük bir ihtimaldir. Karşılaşılması halinde ek tedavi gerekir.

 

Yağ ve Kan Pıhtılarının Oluşması

Yağ ve kan pıhtılarının oluştuğu durumlar genelde liposuction ile beraber başka ameliyatın beraber uygulandığında görülür. Bacaklarda oluşan kan pıhtılaşması sonucunda ağrılar ve şişme görülebilir. Oluşan pıhtılar düşük ihtimal ile bulundukları yerden kan dolaşımı yolu ile akciğerlere ulaşabilir. Bu durumda hayati tehlike oluşmaktadır. Nadir olarak görülen bu komplikasyonun sonucunda ek tedavi gerekmektedir.

 

Kanama

Yeni kullanılan teknikler ve kullanılan ince kanüller ile kanama riski oldukça azalmıştır. Operasyon sonrasındaki 24 saat içerisinde hastada normal olarak görülen sızıntılar olmaktadır.

 

Isı ve Termal Yaralanmalar

Kullanılan ameliyat yöntemine göre ısı ve termal yaralanmalar görülebilmektedir. Ultrasonik yağ aldırma ameliyatında ultrasondan kaynaklanan yaralanmalar oluşabilir.

 

Renk Değişimleri

Ameliyat sonrasında işlem gerçekleştirilen bölgelerde renk değişiklikleri gözlemlenebilir. Bu durum cildin içerisinde olan kanamaya bağlı olarak gelişir. Renk değişimleri komplikasyonu geçici olmaktadır.

 

Asimetri Komplikasyonu

Liposuction – yağ aldırma sonrasında bazı hastalarda asimetri komplikasyonu görülebilir. Deri düzenliliğini yitirir ve asimetri problemi oluşur. Bu durumla yaşlı hastalarda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı durumlarda ise kişinin ameliyat sonrasında kilo alıp vermesi sonucunda görülebilir. Asimetri komplikasyonu olması halinde ek işlem gerekir.

 

İzler

Ameliyat gerçekleştirilen bölgelerdeki izler görülmeyecek yerlerde olduğu için belli olmamaktadır. Yaraların iyileşmesi ile izlerin çoğunluğu kaybolmaktadır.

 

Sıvı Kaybı, Sıvı Toplanması

Liposuction işlemi esnasında yağ kaybının yanında sıvı kaybı da yaşanmaktadır. Sıvı kaybının hastayı şoka sokmayacak kadar olması gereklidir. Fazla sıvı kaybı yaşanması halinde damar yolu ile sıvı ve kan transfüzyonları yapılır. Sıvı toplanması halinde ise toplanan sıvıyı boşaltmak için ek tedavi gereklidir.

 

Pürüzlü, Esnek Cilt

Yapılan estetik ameliyatlarının sonuçları kişiden kişiye göre değişmektedir. Ameliyat sonrasında kesin sonuçları görebilmek için belli bir sürenin beklenmesi gereklidir. Yapılan işlemden sonra pürüzlü bir bölge olması halinde rötuş işlemleri gerçekleştirilir. Pürüzlü kısımların düzeltilmesi için en az 6 ayın beklenmesi gerekir.

 

Uzun Dönemli Problemler

Liposuction ameliyatı sonrasında uzun dönemli problemler yaşanabilmektedir. Uzun dönemli görülebilecek problemlerin başında tatminkâr olunamayacak sonuçlar bulunmaktadır. Yapılan ameliyat sonrasında görülebilecek yaygın olan bir komplikasyondur. Sonuçtan memnun kalınmaması halinde ek işlem yapılabilir. Yine anestezi komplikasyonlarına ve yağ embolisine de uzun dönemli problemler olarak karşılaşılabilir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yapılan ameliyat ne kadar başarılı olursa olsun ameliyat sonrası bakım da oldukça önemlidir. Yaraların bakımına dikkat edilmesi ile hastanın iyileşme süresi daha hızlı olmaktadır.

 

Duş Alma

Ameliyat sonrasında doktor aksini söylemedikçe işlem sonrasının ertesi günü ılık duş alınabilir. Korsenin sürekli kullanımı yıkanmak için engel değildir. Ameliyat esnasında dren konulması da duş almaya engel değildir. Duş sonrasında dikkatlice kurulanıp korsenin tekrar giyilmesi gerekir.

 

Otomobil Kullanımı

Cerrahi işlem sonrasında hastanın durumuna bağlı olarak otomobil kullanabilir. Bunun için öncelikle doktora danışılmalıdır.

 

Uçakla Seyahat

Ameliyat sonrasında hastanın uçakla seyahat etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Seyahat öncesinde doktordan bilgi alınabilir.

 

Cinsel İlişki

Cinsel ilişki için ameliyattan sonra 1 hafta beklenmelidir. Hastanın bu süre zarfında kendini yormaması önemlidir. Cinsel ilişki öncesi doktordan bilgi alınabilir.

 

Ağır Kaldırma

Ameliyat sonrasında hastanın bir süre ağır kaldırmaması gereklidir. Kendini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve dikkat edilmelidir. Ağır kaldırma gibi durumlarda sızıntılar yaşanabilir.

 

Hareket Kabiliyeti

Hastanın ameliyat sonrasında hareket kabiliyetinde bazı kısıtlamalar görülebilmektedir. Bu duruma sebep olarak uygulama yapılan alanın hassas olması ve ağrı yaşanmasıdır. Operasyon sonrasında ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

İlaç Kullanımı

Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç verilebilir. Antibiyotiğin düzenli olarak kullanılması önemlidir. Bunun yanında ameliyat sonrasında görülebilecek ağrılar için ağrı kesici ilaçlar verilir. Ağrıların görüldüğü zaman kullanılmalıdır. Doktorun verdiği ağrı kesiciler dışında başka ilaç kullanılmamalıdır.

 

Buhar Banyosu

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında buhar banyosu yapmak sakıncalı görülmektedir. Hasta ameliyat olduktan sonra 6 hafta kadar buhar banyosu yapmamalıdır.

 

Sıcak – Soğuk Uygulamalar

Ameliyat sonrasında hastanın çok soğuk ya da çok sıcak su ile temas etmemesi gereklidir. İdeal sıcaklık olarak ılık tercih edilmelidir.

 

Solaryum

Buhar banyosu gibi solaryum da hasta için zararlı olmaktadır. Operasyondan sonra 6 hafta solaryuma girilmemelidir.

 

Güneşlenme

Güneş banyosu da hasta için zararlı olan bir diğer dikkat edilmesi gereken husustur. Güneşlenme, buhar banyosu, sauna ve solaryum iyileşmekte olan dokuların şişmesine yol açar ve zarar verir.

 

Dövme – Piercing

Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı sonrasında dövme ve piercing yaptırmak için öncelikli olarak doktora danışılmalıdır. Detaylı bilgi sonrası hastanın sağlık durumuna göre yaptırılabilir.

 

Ameliyat Sonrası Özel Bandaj ve Korse Kullanımı

Ameliyat sonrasında giydirilen özel bandaj ve korse kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Doktorun dediği süre zarfında çıkarılması gerekir. Genel olarak kullanımı 2 ay olmaktadır. Korse ve bandaj kullanımı düzenli olmaz ise ciddi morluklar görülebilir. Aynı zamanda iyileşme gecikmektedir.

 

Ameliyat Sonrası Cilt Bakımı

Liposuction uygulamasından sonra ciltte şişlik, ödem ya da morarmalar gibi problemler görülebilir. Bunlara dikkat etmek dışında bir de cildin kendini toparlama süreci olacaktır. Eğer cilt normalde de gergin, diri ve özellikle de hasta genç yaşta ise cildin çok fazla bakıma ihtiyacı olmaz. Ancak cilt normalde de çok gergin ya da diri değilse, ameliyatın etkisi hissedilene kadar hasta, varsa doktorun önermiş olduğu rutin bir cilt bakımı konsepti belirleyip bunu uygulayabilir. Bunun dışında ekstra bir cilt bakımı gerekli değildir.

 

Ameliyattan Sonra Kilo Azalması

Liposuction uygulamalarının esas amacı vücutta anormal şekilde biriken yağ birikimlerini yok etmek olsa da ameliyat sonrasında elbette ciddi bir kilo azalması da gözlenecektir. Liposuction uygulamasının yapılmış olduğu bölgeye göre de bu kilo azalmasının miktarı değişiklik göstermektedir. Eğer yok edilen yağ birikimi fazla ise buna oranla kaybedilen kilo da artacaktır.

 

Spor ve Egzersiz

Ameliyat sonrasında hangi tür spor ve egzersizlerin ne kadar süre sonra yapılabileceği ve ne sıklıkla yapılması gerektiği gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşağıda bu durumlardan daha detaylı bahsedilmiştir.

 

Hafif Sporlar

Ameliyat sonrası ilk dönemde hasta daha hafif sporlara yönelmelidir. Özellikle ilk bir ay kadar bir süre ağır sporlardan uzak durmalı daha çok kısa süreli ve düşük tempolu yürüyüşler yapmalıdır. Hasta profesyonel olarak spor ile ilgileniyor ise ameliyat sonrasında doktoru ile görüşüp ne zaman rutin spor ve egzersiz alışkanlıklarına dönebileceğini öğrenmelidir.

 

Ağır Sporlar

Ameliyat sonrasında en az bir ay kadar bir süre ağır sporlardan ve egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir. Hasta bu dönemde hareket kabiliyeti açısından daha zayıf ve hassas olacağından bu tür hususlarda dikkatli olması oldukça önemlidir.

 

Fitness

Fitness, liposuction uygulaması sonrasında hastanın derhal yapabileceği sporlar arasında değildir. Yukarıda da belirtildiği üzere hasta ilk bir ay daha çok yürüyüşler ile spor alışkanlıklarını devam ettirmeli ve tam iyileşme sağlanana kadar da ağır sporlardan uzak durmalıdır.

 

Pilates

Pilates için de hastanın en azından bir hafta beklemesi gerekmektedir. Liposuction uygulaması sonrasında hastadan normal spor rutininin %25’i kadar bir kısmını gerçekleştirmesi istenir. Ancak bu kadarı hasta için uygun olacaktır. Hasta, iyileşme sürecinin 3. haftasından sonra pilates için de uygun hale gelecektir.

 

Yüzme

Yüzme de hastanın zorlanacağı türden bir aktivitedir. Ancak ameliyat sonrasında 10. günden itibaren çok uzun süreli ve hızlı olmamak kaydıyla yüzme gibi aktivitelere de geri dönebilir. Fakat yine de öncesinde doktor kontrolü ve izni önemlidir.

 

Ameliyat Sonrası Kişiye Özel Beslenme ve Diyet Uygulaması

Liposuction sonrasında yağ birikimi gibi durumların tekrarlanması ve tekrardan kilo alınmasının önüne geçebilmek için operasyon sonrasında da oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Bu nedenle doktor hastaya kendisine uygun bir beslenme ve diyet programı hazırlayacaktır. Hastanın bu programa uyması ve bu beslenme şeklini bir alışkanlık haline getirmesi önemlidir. Beslenme konusunda ne kadar dikkatsiz olursa yağ birikimlerinin meydana gelmesi tehlikesi de o kadar artmaktadır.

 

Doktor Kontrolleri

Her türlü operasyon sonrasında doktor kontrolleri önem arz eden bir husustur. Liposuction sonrasında da bu konu oldukça önemlidir. Operasyondan tam bir verim alınıp alınamadığını, iyileşme sürecinde yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesini, hastanın rutin kontrol ve takibinin gerçekleştirilmesini ve bunun gibi birçok konuyu doktorun gözlemleyebilmesi için doktor kontrolleri önem taşır. Belirlenen şekilde doktor kontrolüne gitmek ve bu konuyu boşlamamak gerekmektedir. Doktor kontrolü, iyileşme sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

İyileşme Süreci

Liposuction uygulamasının yapılmış olduğu bölgeye göre iyileşme sürecinin uzunluğu değişse de dikkat edilmesi gerekenler ve riskler hemen hemen aynıdır. Hasta iki ay boyunca korse kullanmalı ve beslenme, spor ve egzersiz konularındaki tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Ortalama olarak iyileşme süresi bir ayı bulmaktadır. Ancak iyileşme süreci ve şekillenme süreci değişmektedir. Hasta bir ay kadar sonra normal yaşantısına dönebilecektir fakat vücudun şekillenmesi 6 ay kadar bir süreye yayılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatsız Yöntemler ile Kalıcı ve Etkili Sonuç Alınabilir mi?
Yağ Aldırma Ameliyatı Zor mudur?
Ameliyat Ağrılı mı? Ağrılar Ne Zaman Geçer?
Ameliyat Kaç Saat Sürer?
Ameliyatta Yaş Sınırı Var mı?
Erkek ve Kadınlarda Yağ Aldırma Ameliyatı Farklı mı Oluyor?
Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?
Ne Zaman İşe Dönebilirim?
İstirahat Raporu Verilir mi?
Ameliyatla Kaç Kilo Verebilirim?
Alınan Yağlar Dolgu Maddesi Olarak Kullanılabilir mi?
Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?
Ameliyatla Kilo Verdiğim Belli Olur mu?
Kilo Verme Kalıcı ve Etkili Olur mu?
Kalıcılığı Sağlamak İçin Ne Yapmalıyım?
En İyi Doktor Diye Bir Şey Var mı?
Hangi Klinikleri Hangi Kriterlere Göre Seçmeliyim?
SGK Yağ Aldırma Ameliyatını Karşılar mı?
Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?
Sağlık Sorunları Yağ Aldırma Ameliyatına Engel Olur mu?
Gebelik ve ya Emzirme Döneminde Ameliyat Olabilir miyim?
Diğer Estetik Uygulamalarla Beraber Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir miyim?
Ameliyat Olanların Yorumları Önemli midir?
Ameliyat Ertelenebilir ya da İptal Edilebilir mi?
Ameliyat Olup Pişman Olan Var mı?
Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Ameliyat Bölgesine Sonradan Estetik Uygulaması Gerekir mi?
Yağ Aldırma Ameliyatı Caiz mi?
Devlet Hastanelerinde Liposuction Yapılıyor Mu?
Yağ Aldırmak Zararlı Mı?
Liposuction Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?
Liposuctiondan Sonra Morluklar Ne Zaman Geçer?
Liposuction Sonrası Korse Ne Kadar Kullanılır?
Vaser Liposuction Yaptıran Var Mı?
Liposuction Tehlikeli Mi?
Liposuctionda Ölüm Riski Var Mı?
Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?
Liposuction Ameliyatında Kaç Kilo Yağ Alınır?
Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatını Hangi Bölüm – Doktor Yapar?
Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Kimler Liposuction Yaptıramaz?
Liposuction Ameliyatının Riskleri Nelerdir?
Vaser Liposuction Ameliyatının Farkı Nedir?

İlgili Yazılar

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara