Kalça Büyütme Ameliyatı

Kısaca BBL olarak bilinen Brezilya (kalça büyütme) estetiği, ultrasonik liposuction ya da standart liposuction yardımıyla kişinin genellikle bel bölgesinden alınan yağların popo kısmına transfer edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Brezilya popo büyütme estetiği, liposuction ve yağ enjeksiyonu tekniklerinin bir arada kullanıldığı yöntemdir ve burada en büyük avantaj kişinin vücudunda yabancı madde kullanılmaması, kendi yağ dokusu ile şekillendirilmesi olmaktadır.

Popo estetiği çeşitleri arasında, popo dolgunlaştırma, popo dikleştirme ve popo küçültme gibi işlemler yer almaktadır. Bu işlemler yapılırken genellikle kişinin kendi yağ ve dokusu kullanılmakta, yeterli yağ bulunmayan kişilerde ise protez (silikon) uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Kişinin gerekli analizi yapılarak popo bölgesi için popo gerdirme, popo asma ya da popo kaldırma gibi yöntemlerden, hastanın ihtiyacı olan yönteme karar verilmektedir. Bu işlemi yaptırmak isteyenler için genellikle 18-65 yaş aralığında olunması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında popo büyütme estetiği sırasında kişinin vücut tipi incelenerek karar verilmesi gerekmekte ve genellikle her bir popo yanağı için en az 300 cc yağ enjekte edilmesi gerekmektedir.

Türkiye'de popo estetiği ameliyatlarının fiyatları, farklı sebeplere ve yapılan ameliyat türlerine göre değişse de yaklaşık olarak 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişmektedir.

Popo (Kalça) Estetiği Hakkında

Popo (Kalça) estetiği hakkında merak edilen konu, yapılan yağların ne kadar kalıcı olduğudur. Bu konuda yağların ortalama emilme sürelerine bakıldığında %30 %40 kadarının eridiği görülmekte, Popoya yapılan yağ transferleri belirli aralıklarla; yani kas içine, kas üstüne, cilt altına, bütün alanlara yapıldığından yüze yapılan transferden daha fazla kaldığı görülmektedir.

Popo ameliyatı ile gerçekleştirilecek yağ oranı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak en az 300 cc yağ oranı, her bir popo için gerekli olan miktardır. Bu işlem, hastanın vücudunda yeterli yağ olduğu sürece istenildiği kadar yapılabilmekte; fakat iki işlem arası 2 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

1 - 3 Saat

Aneztezi Türü

Genel Anestezi

Hastane Yatış

1 Gece

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

-

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Popo (Kalça) Estetiği Nedir?

Kalça Büyütme Ameliyatı : Popo estetiği, kişinin poposunda bulunan hacim eksikliğini, dolgunluğunu artırmaya ve yuvarlak bir popo görüntüsü elde etmeye yarayan, uzman doktorlar tarafından hastane ortamında gerçekleştirilen bir estetik cerrahi işlemidir. Popo estetiği yapılması için kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerekmekte ve işlemden beklentisinin gerçekçi olması gerekmektedir.

Genetik faktörler tarafından belirlenen popo şekli hem iskelet yapısı hem de vücudun yağ depolama şekli ile ilişkilidir. Bazı kişilerde popo düz veya kare şeklinde olmakta ya da kilo alıp vermiş kişilerde sarkmalar görülmekte bu nedenle popo estetiği ameliyatlarından faydalanılmaktadır. Brezilya popo kaldırma ameliyatı ile bel ve uyluk gibi bölgeler de yeniden şekillendirilmekte, böylece bütüncül bir estetik görünüme elde edilmektedir. Genellikle genel anestezi altında yapılan Popo estetiği ameliyatı süresi kişiye özel olarak, uygulama yapılacak alanların çokluğuna ve işlem için tercih edilen yönteme göre değişmektedir.

Popo (Kalça) Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Brezilya poposu BBL (Brazilian Butt Lift) diye de bilinen bu yöntemde hastanın kendi yağlarından popoya yağ transferi yapılmaktadır. Dolayısıyla hem kişideki fazla olan yağlar aldığından hem de eksiklik bulunan bölgelere transfer edildiğinden vücut şekli daha estetik hale getirilmektedir. Popo (Kalça) estetiği hem kadınlarda hem erkeklerde uygulanmakladır; çünkü her iki cinste farklı problemler görülebilmektedir. Kadınlardaki problemler genel olarak daha düz, daha kare ya da kalp şeklindeki yapılarda popoya sahip olmaktır. O nedenle popo estetiği ile bunu daha yuvarlak hatlara ve genellikle ters kalp şeklindeki bir popoya çevirmek isteğiyle BBL yöntemini tercih etmektedirler. Brezilya poposu BBL (Brazilian Butt Lift) işlemi yapılırken hasta yüzüstü yatar pozisyonda ameliyat edildiğinden daha hızlı gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda popoyu yukarı da kaldırıldığı için bu işleme popo germe ameliyatı adı da verilmektedir.

Brezilya Popo Estetiği işlemi, hastane ortamında, genel anestezi altında yapılmakta ve işlem süresi genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Genel olarak popo estetiği transferinde kullanılan yağlar sırt ve bel bölgesinden alınarak popoya aktarılmakta, böylece hem bel ve sırt çevresi inceltilmekte hem de popo şekillendirilmiş olmaktadır. Yani popo estetiği ile bel bir miktar inceltilir, poponun üst kısmına bir kavim verilir, özellikle sırttaki kasların izdüşümü sağlanır ve popo üstünde bulunan iki adet gamze oluşturulabilmektedir. Bu işlemlerin hepsi minik delikler açılarak yapılmakta bu nedenle iz oluşumu engellenmektedir. Popoya verilen yağ transferi de genel olarak poponun hemen altındaki katlantı alanından girilen ufak deliklerden yapılmakta, bu nedenle popo estetiği sonrası hiç iz kalmamaktadır.

Popo (Kalça) Estetiği Çeşitleri

Popo estetiği için kullanılan üç yöntem bulunur, bunlar yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu ve silikon uygulamalarıdır. Burada amaç popoyu büyütmek, poponun kenarlarında olan fazlalıkları ve kontörü düzenlemek veya popoyu yukarı askılamaktır (popo dikleştirme- lifting).

Genellikle eksik olan volümün yerine konulması ve yuvarlak, dolgun popo şeklini elde etmenin çeşitli yollarından ilki, eksik olan volümü yerine koymak için popo protezleri uygulamasıdır. Kalça bölgesine konulan protezler, meme protezleri gibi değildir, daha farklı yapıdadır ve bu protezler popo bölgesindeki kasın içine yerleştirilmektedir.

İkinci yöntemde ise hastanın kendi vücudundan alınan dolgu malzemeleri kullanılarak hem popo dolgunlaştıran hem de yağ alınan bölgede (genelde bel ve basen) incelme sağlayan yağ enjeksiyonu yöntemidir. Bu uygulama hastanın bel bölgesinden alınan yağların işlemden geçirilmesi ile, poponun volümünü (dolgunluğu) artırmak amaçlı popoya transfer edilmektedir.

Popo estetiği uygulamalarından bir diğeri olan popo liftingi yani popo kaldırma ameliyatı ile hem sarkma ortadan kaldırılır hem de popoya dolgunluk katılarak şekil verilmektedir.

Son olarak kalça estetiği ameliyatında poponun yabancı bir cisim ile doldurulması yer almaktadır; fakat genel olarak cerrahlar tarafından bu işlem önerilmemektedir. Bunun nedeni ise vücuda giren yabancı cisimlere reaksiyonlar verilme ihtimalinin olması ve kontrolünün sağlanamaması, enfeksiyona neden olabilmesi ve zaman içinde erime göstermesidir.

Popo (Kalça) Dolgunlaştırma

Popo (Kalça) dolgunlaştırma yönteminde, kalça bölgesinde daha dolgun bir görünüm elde etmek için genellikle silikon implantlar kullanılmaktadır. Cerrah, implantı doğal görünüm sağlaması için en uygun yerde ve doğru şekilde yerleştirmektedir.

Kalça dolgunlaştırma ile dolgun görünen, yuvarlağımsı form kazanan ve yan profilden bakıldığında çıkıntı görülen popolar estetik olarak değerlendirilmektedir. Bel ve basen bölgesi zayıf ve ince iken kalçaların dolgun olması oldukça estetik bir görünüm oluşturmaktadır. Bunun yanında popo estetiği ile dolgunlaştırılarak ağırlığı artırılan popo yanaklarının sarkma göstermemesi, derisinin pürüzsüz olması da oldukça önemlidir.

Erken yaşlarda önlem alındığında, popo estetiği bozulmamış kişilerin cerrahi olmayan yöntemlerle (spor ve beslenme düzeni gibi) poposu daha dolgun hale getirilebilmektedir. Fakat kişinin yanlış uygulamalarına ilave olarak çevresel ve genetik faktörler nedeniyle popo estetiği 35 yaş üzeri kişilerde hızlı bir şekilde bozulmaya başlamaktadır.

Popo dolgunlaştırmada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da vücudun genel estetiğinden kopulmaması ve dengeli bir popo tasarımı yaparak hastaya en uygun yöntemin seçilmesidir.  Kişinin vücudunda yeterli miktarda yağ olmadığında ise farklı yöntemlere başvurulur; fakat hastada yeterli yağ mevcut ise yağ enjeksiyonundan vazgeçilmemelidir. Bunların yanında popo dolgunlaştırma sağlanırken deri sarkmalarının önüne geçmek için germe işlemi de yapılabilmektedir.

Popo (Kalça) Dikleştirme (Lifting)

Popo (kalça) dikleştirme (lifting), genellikle, popo bölgesinde yaşlanma, kilo kaybı, doğum veya diğer nedenler sonucunda oluşan derinin sarkması gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Popo dikleştirme işlemi, popo bölgesinin genişliği ve dikliğini arttırmak için kullanılan bir estetik cerrahi yöntemidir ve genellikle, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kalça dikleştirme işleminde, öncelikle, popo bölgesindeki derinin sarkmasını düzeltmek için kullanılan bir kesim yapılmaktadır. Daha sonra, popo kasları gerdirilerek deri geri gerdirilir, bu sayede popo bölgesi daha dik ve geniş görünmektedir.

Popo (Kalça) Küçültme

Popo küçültme operasyonu, popo normalden çok büyükse, hastayı estetik ve vücut konforu açısından rahatsız ediyorsa yapılan bir işlemdir. Bu işlemde liposuction yöntemi ile fazla bölgelerden yağ alınarak popo bölgesi genel olarak şekillendirilmektedir. Popo küçültme operasyonu hem kadınlarda hem erkeklerde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir ve tedavi süresi diğer operasyonlara göre kısadır. Ayrıca alınan yağlar özel işlemlerle çöküklükleri gidermek için de kullanılabilmekledir.

Popo (Kalça) Estetiği Ameliyat Yöntemleri

Estetik cerrahi, popo bölgesinin estetik görünümünü elde etmek için birçok farklı kalça estetiği ameliyat yöntemi sunmaktadır. Çünkü poponun geniş ve yağlı yapısı, birçok ameliyat yönteminin uygulanmasına olanak tanımaktadır. Öncelikle, hastanın popo ameliyatı yaptırmadaki amacı ve beklentileri belirlenerek, daha sonra en uygun yöntem seçilmektedir. Bu yöntemler arasında liposuction, kalça dikleştirme ve dolgunlaştırma uygulamaları gibi seçenekler yer almaktadır. Ancak, her yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle deneyimli bir cerrah tarafından yapılması önerilmektedir. Estetik cerrahi ile popo bölgesi estetik ve istenilen görünüme kavuşsa da sağlık ve güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır.

Popo Estetiği Yağ ve Dolgu Enjeksiyonları

Popo estetiği yağ ve dolgu enjeksiyonları, kişinin vücudundan alınan yağ hücrelerinin, popo bölgesine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Böylece popo bölgesinde yeterli hacmi bulunmayan kişilerde yağ ve doku enjeksiyonları ile ekstra yağ birikintisi oluşması sağlanarak dolgun ve hacimli bir görünüm elde edilmektedir. Yağ enjeksiyonu işlemi, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir yani kişinin bilinci işlem sırasında açıktır ve enjeksiyon yapılan bölgede hafif ağrı ve şişlik görülmesi olasıdır.

Popo estetiği dolgu enjeksiyonları ise, hyaluronik asit, poli-L-laktik asit, kalsiyum hidroksiapatit gibi popo bölgesine yapılan enjeksiyonlar ile popoya dolgunluk kazandırılması işlemidir.  Bu dolgu enjeksiyonları, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve enjeksiyon yapılan bölgede hafif ağrı ve şişlik görülmesi de beklenen bir durumdur.

Popo Estetiği Yağ ve Dolgu Enjeksiyonları ile her iki yöntemde de ameliyat olmadan, yapılan enjeksiyonlar sayesinde popo bölgesi daha dolgun ve geniş bir görünüme kavuşmaktadır. Ancak, her iki yöntemin de kendine özgü riskleri bulunduğundan güvenilir bir klinikte, deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca, her iki yöntemde de sonuçların kalıcı olması için tekrar enjeksiyon yapılması gerekebilir.

Kalça Estetiği Protez (Silikon) Uygulamaları

Kalça estetiği, protez (silikon) uygulamaları ile gerçekleştirilen ve kalça bölgesinde ekstra volüm oluşmasını sağlayarak popoyu daha dolgun ve geniş görünüme kavuşturan bir işlemdir.

Protez uygulaması, kişinin vücut yapısına ve isteklerine göre ölçülü olarak tasarlanarak yerleştirilmektedir. Popo estetiği protez uygulaması, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir; yani hastanın bilinci uygulama esnasında kapalıdır ve işlem süresi ortalama 2-3 saat sürmektedir. Protezler, kalça bölgesine yerleştirildikten hemen sonra hasta, daha dolgun ve geniş görünen, estetik bir popoya sahip olmaktadır. Ancak, herhangi bir cerrahi müdahale gibi protez uygulaması da risk taşıdığından deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, protez uygulamasının sonuçları kalıcıdır ve tekrar ameliyat yapılmasına gerek yoktur.

Popo Estetiği Gerdirme, Asma, Kaldırma Yöntemleri

Popo estetiği; gerdirme, asma, kaldırma yöntemleri kişinin ihtiyacına yönelik tercih edilerek kullanılmakta ve popo bölgesini dolgun, kıvrımlı ve dik bir görünüme kavuşturmaktadır.

Popo gerdirme yöntemi

Bu yöntem, popo bölgesindeki sarkıklığı gidermek için kullanılmakta ve genellikle, popo kaslarını gerdirme veya sarkan fazla derinin kesilmesi ile gerçekleştirilir. Bu sayede, popo bölgesi daha yukarıya doğru kaldırılarak dik, dolgun ve daha geniş görünüme kavuşturulmaktadır.

Popo asma yöntemi:

Popo asma yöntemi, popo bölgesinde depolanan fazla yağ birikintisini azaltmak için kullanılmakta ve genellikle bu işlem genellikle liposuction yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, popo bölgesi daha ince, biçimli ve dolgun görünüme kavuşturulmaktadır.

Popo kaldırma yöntemi

Popo kaldırma yöntemi, popo bölgesinin daha yukarıya doğru kaldırılmasını sağlamak için kullanılmakta ve popodaki fazla derinin kesilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, popo bölgesi daha yukarıya doğru kaldırılmakta ve daha dolgun, iri bir görünüm elde edilmektedir.

Bu yöntemlerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle Popo estetiği yapmak isteyen kişilerin, uzman bir cerrah ile görüşmesi ve kendisi için en uygun yönteme karar verilmesi önerilmektedir. Ayrıca, tüm cerrahi müdahaleler gibi estetik cerrahi de risk taşır, bu nedenle cerrahın deneyimi ve tecrübesi önemlidir. Estetik cerrahi ile popo bölgesi estetik ve istenilen görünüme kavuşsa da, sağlık ve güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır.

Kimler Popo (Kalça) Estetiği Yaptırmayı Tercih Eder?

Popo estetiği, yaşlanma, sarkma ve asimetri gibi şekil bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur ve bu nedenle kaygılanarak özgüven problemi yaşayan kişilerin kendine güvenini ve yaşam kalitelerini artırmaktadır. Kalça estetiği yöntemleri arasında en çok dikkat çeken BBL (Brazilian Butt Lift), hemen herkese uygulanabilen diğer popo kaldırma işlemlerine nazaran daha güvenli bir yöntemdir. BBL, popo estetiği uygulanmadan önce kişinin yeterli yağ dokusuna sahip olması, ideal kiloda olması, sigara içmemesi gerekmektedir. Bunların yanında dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam stillerini benimsemesi, yakın dönemde enfeksiyon geçirmemiş olması, daha önce cerrahiye bağlı komplikasyon da geliştirmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca BBL anestezi altında yapılan bir operasyon olduğu için işlem öncesinde kişinin doktor tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Popo (Kalça) Estetiği Fiyatları Nedir?

Türkiye’de popo estetiği ameliyatlarının fiyatları, farklı sebeplere ve yapılan ameliyat türlerine göre değişmektedir. Örneğin, liposuction (yağ aldırma) yöntemi kullanılırsa, fiyat daha düşük olurken, daha kapsamlı bir ameliyat yapılırsa fiyat daha yüksek olacaktır. Genel olarak, Türkiye’de popo estetiği ameliyatlarının fiyatları şöyle olabilir:

  • Liposuction: 80.000 TL- 170.000 TL arasında
  • Gluteal implant (popo implantı) ameliyatı: 85.000 TL – 120.000 TL arasında
  • Liposuction ve popo implantı ameliyatının birlikte yapılması: 140.000 TL – 250.000 TL arasındadır.

Bu fiyatlandırmalar kişinin popo bölgesinin ihtiyacına göre uygun yönteme karar verilmesi neticesinde belirlenmekte, popo ameliyatını yapacak doktorun uzmanlığına göre de değişken olmaktadır.

Popo (Kalça) Estetiği Ameliyatı Öncesi

Hastaların popo estetiği yaptırmadan önce geçirdiği rahatsızlıklar ve gördüğü tedaviler, ameliyatın planlanmasında önemli bir yer tutmaktadır.  Bazı hastalarda kalp rahatsızlığı, kan pıhtılaşması sorunu, solunum sorunu, yüksek tansiyon ya da diyabet bulunması durumunda popo estetiği ameliyatı önerilmemektedir. Ayrıca, Sigara içmek popo ameliyatı sonrası iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve komplikasyonların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle popo estetiği ameliyatı öncesi sigara ve alkol kullanımının bırakılması, bunun yanında beslenme düzenine dikkat ederek kilo alımına veya verilmesine engel olunmalıdır.  Kilo alımı veya verilmesi ameliyat sonrası doğal sonucun elde edilmesini engelleyebilmektedir.

Popo estetiği ameliyatlarının planlaması açısından genetik problemlerin değerlendirilmesi önemlidir. Bu nedenle operasyon öncesinde hem hastanın hem de ailesinin tıbbi geçmişi incelenerek komplikasyon riski azaltılmaya çalışılmaktadır.

Popo (Kalça) Estetiği Ameliyatı Sonrası

Popo ameliyatı sonrası tamamen iyileşme gerçekleşmesi 6 ay sürse de ödemlerin geçmesi ortalama 1 ay sürmekte, bel ve popo alanında yapılan işlemler ise ortalama 2 haftada yerine oturmaktadır. Genel olarak birçok kişinin korkusu yaz aylarında korse giymek olsa da, 2 hafta sonra popo ameliyatı delikleri kapanmakta bu nedenle korse çıkarıldıktan sonra bol bol denize girmek özellikle ödemlerin atılmasında oldukça fayda sağlamaktadır.

Kalça estetiği sonrası beslenme şekline de dikkat edilmesi önemli olmakta, un ve unlu gıdalar, süt ve sütlü gıdaları azaltmak ya da kesmek gerekmekte, bu sayede ödemlerin artması engellenmektedir.

Popo estetiği ameliyatı olanların en yaygın algı yanlışlarından biri, oturma ve uyuma pozisyonlarının ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyeceği düşüncesidir.  Çünkü günümüzdeki dolgu teknikleri ve malzemeler sayesinde, popo estetiği yapılan kişilerin oturma ve uyuma pozisyonlarını sınırlamalarına gerek yoktur. Bu nedenle Kalça estetiği sonrasında kişilerin normal oturma ve uyuma pozisyonlarına devam etmeleri önerilir ve işlem yapılan bölgeye ciddi zararlar verebilecek travmalar dışında, popo estetiğini bozacak etkili bir durum bulunmamaktadır.

Genellikle popo estetiği ameliyatı sonrası hastalar bir gün hastanede yatırılır, ancak bazı enjeksiyon uygulamalarında taburcu edilmeleri de mümkündür. Taburcu olduktan sonra ilk birkaç gün oluşan kızarıklıklar, morarmalar ve ödemler en yüksek seviyede görülmektedir. Popo estetiği ameliyatından üç gün sonra sosyal hayata dönüş yapılabilir ancak ağır işler ve spor egzersizlerinden kaçınılması önerilmektedir. Düzenli kontroller ile popo ameliyatı süreci kontrol altında tutularak üçüncü ayda tam iyileşme sağlandığı görülmektedir.  Üçüncü aydan sonra, ağır sporlar ve işler yapılabilir ancak İyileşme süreci her hasta için farklı olabilir bu nedenle doktor tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Popo estetiği ameliyatı sonrasında cinsel perhiz uygulanmasına ise gerek yoktur; fakat, ameliyat sonrası dönemde cinsel ilişkiye girilirken bölgeyi zorlamaktan kaçınılması önerilmektedir. Brezilya popo estetiği sonrası ilk bir hafta içinde cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir; çünkü bu dönemde atılan dikişler veya enjekte edilen yağların korunması, dikişlerin patlamasını ve yağların yanlış şekillenmesini engelleyecektir.

Popo Estetiği Ameliyatında Riskler, Yan Etkiler ve Komplikasyonlar nelerdir?

Popo estetiği ameliyatları, herhangi bir cerrahi müdahale gibi bazı riskler, yan etkiler ve komplikasyonlar taşıyabilmektedir. Ancak, bu riskler genellikle düşük oranda görülür ve ameliyat sonrası düzgün bir bakımla önlenebilmektedir.

Popo estetiği ameliyatlarının bazı olası riskleri, yan etkileri ve komplikasyonları arasında kanama ve enfeksiyon, ağrı ve şişlik, morarmalar görülebilmekte faka kısa sürede geçmektedir. Bunların yanında implantın yerinden oynaması, implantın çatlaması olasılığı da popo estetiği ameliyatı sonrası görülebilen bir risktir.

Instagram : Ixoralife

Kalça Büyütme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Popo büyütme ameliyatları ve popo düzeltme ameliyatları gibi popo estetiği işlemlerinde dikiş kullanılmaktadır. Popo büyütme ameliyatları genellikle implantlar kullanılarak yapılır ve dikişler bu implantların yerleştirilmesi sırasında kullanılmaktadır. Popo düzeltme ameliyatları ise, doku kesme veya liposuction işlemleri ile yapılabilir ve bu işlemlerde de dikiş kullanılabilmektedir. Ancak, her ameliyat için dikiş kullanımının gerekli olup olmadığı ve hangi yöntemin en uygun olduğu cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Estetik bir popo için ameliyat olmak şart değildir; cerrahi olmayan yollar da popo bölgesini şekillendirmek ve dolgunlaştırmak için kullanılabilir. Örneğin, düzenli egzersizler ile popo bölgesi şekillendirebilir ve dolgunlaştırabilir. Fakat kişinin poposunda yağ eksikliği mevcut ise bu yağ transferi ya da dolgu uygulamalarına ihtiyaç olmaktadır.

Popo estetiği ameliyatları genellikle poponun dikleştirilmesi, çıkıntılı hale getirilmesi ve sıkı bir görünüme kavuşturulması şeklindeki estetik amaçları içermektedir. Örneğin, Brezilya poposu olarak adlandırılan yöntemde popo olması gerekenden çok daha fazla çıkıntılı hale getirilmekte, bu çıkıntıyı sağlamak için mutlaka protez uygulamaları kullanılmaktadır. Popo estetiği yöntemleri arasında yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu, germe ve protez uygulamaları yer almaktadır. Tüm yöntemler birbiri ile kombine edilerek kullanılabilir, ancak her hasta için uygun yöntem farklı olacaktır.

Popo estetiği ameliyatları, diğer tüm cerrahi işlemler gibi bazı enfeksiyon, kanama, pıhtılaşma problemleri içerebilmektedir. Bunun yanında cildin iyileşmemesi, anestezi komplikasyonları ve sonuçların beklentilerin altında kalması gibi durumlar yer almakta; fakat bu risklerin çoğu uzman bir cerrah tarafından yapılan ameliyatta azaltılmakta veya önlenmektedir.

Popo kalça ameliyatı sırasında uygulanan yönteme göre iyileşme süresi değişebilir, genellikle yağ ve dolgu enjeksiyonlarında bir gün, protez uygulamalarında ise bu süre bir haftaya kadar uzayabilmektedir. Popo estetiği ameliyatı sonrası günlük hayata dönmek için genellikle üç gün geçmesi yeterli olmaktadır.

Brazilian Butt Lift (Kalça Estetiği) ameliyatı sonrasında doktor, işlem sonrası dönemde yatış yapmanızı veya özel bir bakım gerektiren bir durumda olduğunuzu belgelemek için istirahat raporu verebilmektedir.

Brazilian Butt Lift (Kalça Estetiği) ameliyatları genellikle 40 dakika ile 3 saat arasında sürebilmektedir. Ancak, ameliyatın süresi, hastanın yağ alım bölgesi, ameliyat yapılacak bölgenin genişliği ve zorluk derecesi gibi faktörlere göre değişmektedir.

Brazilian Butt Lift (Kalça Estetiği) ameliyatı sonrasında iz kalma olasılığı mevcut olsa da iz kalma olasılığı, ameliyatı yapan doktorun tecrübesi, eğitimi ve teknikleri ile doğrudan ilişkilidir. Ayrıca, ameliyat sonrası düzenli bakım ve takip ile izlerin minimal hale getirilmesi de mümkündür. Ameliyat sonrası izler, genellikle yağ alım bölgesinde oluşarak zaman içerisinde solup kaybolmaktadır.

Türkiye’de estetik cerrahi alanında gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler sayesinde, popo estetiği ameliyatlarının başarı oranı yüksek seviyede olmaktadır. Gerçekleştirilen işlemlerden genellikle memnun kalındığından, ikinci bir operasyon isteğinde bulunan hastaların sayısı da oldukça düşüktür. Genelde yağ kayması veya dolgu malzemesinin tutmaması gibi durumlardan ötürü ikinci bir popo estetiği ameliyatı ihtiyacı duyulmaktadır.

Türkiye’de Brazilian Butt Lift (Kalça Estetiği) ameliyatlarının fiyatlandırması, birçok faktöre göre değişebilir, genel olarak fiyatlandırma ölçütleri arasında operasyonun yapılacağı bölgenin genişliği ve zorluk derecesi ile kullanılacak malzemelerin cinsi ve miktarı bulunmaktadır. Bunların yanında operasyonun yapılacağı kliniğin ve doktorun tecrübesi de Türkiye’de popo estetiği ameliyatlarında fiyatlandırma ölçütlerindendir.

Brazilian Butt Lift (Kalça Estetiği) ameliyatı, hastanın vücudundan alınan yağ dokularının kalçalara enjekte edilmesi şeklindedir. Bu ameliyat sonrası elde edilen sonuçlar genellikle kalıcıdır ancak bazı durumlarda yağ dokularının zaman içinde emilmesi veya yeniden yağ birikmesi gibi nedenlerle sonuçların geçici olması mümkündür. Bu nedenle, ameliyat sonrası düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile sonuçların korunması önemlidir.

Popo estetiği için genellikle vücudun gelişiminin tamamlandığı yaş aralığında yapılması ideal olarak kabul edilmektedir. Doğuştan şekil ya da görüntü bozukluğu olan kişiler 18-20 yaşından itibaren popo estetiği için doktora başvurabilir. Ancak ideal olarak, popo sarktığı ya da hacim kaybettiği için veya aşırı kilo vermeye bağlı olarak oluşan sarkmalar neticesinde daha ileri yaşlarda popo estetiği yaptırmak isteyen kişiler de doktora başvurabilmektedir.

Popo estetiği sadece lokalize olarak; yani sadece popoya yağ transferi olarak düşünülüyorsa erkeklerde de uygulanmaktadır. Erkeklerde popo estetiği uygulaması daha farklı, daha kaslı, kare bir popo şekli olduğundan bu işlem daha çok poponun geliştirilmesi istenen kas bölümüne enjekte edilmektedir. Genellikle erkeklerde poponun hemen yan tarafında bir boşluk alanı bulunur, bu alan erkeğe daha maskülen (erkeksi) bir görüntü verdiğinden önce bu alan oluşturur, daha sonra popodaki kaslara yağ enjeksiyonu yapılır. Bu sayede popo estetiği ile erkeklerde daha atletik bir görüntü elde edilerek, arka bel boşluğu oluşturulur, kasların izdüşümünü oluşturulur ve bel inceltilerek istenilen görüntü elde edilmektedir.

Popo estetiği işlemlerinde, en yaygın olan türü olan BBL (Brezilya Poposu) işlemi sonrasında popodaki dolgunluk hemen fark edilebilir hale gelmektedir. Ancak operasyona bağlı şişkinlik gibi yan etkilerin kaybolması birkaç haftayı bulabileceğinden kesin sonuçlar ameliyat sonrasındaki 6 ay içinde tam olarak ortaya çıkmaktadır.

BBL işlemi, vücudun fazla yağ dokusunun alınması ve popo bölgesine geri enjekte edilmesi yoluyla poponun daha kıvrımlı ve kalkık görünmesini sağlarken, BBL işlemine alternatif olarak kullanılan, silikon popo implantları ve liposuction gibi diğer popo estetiği işlemleri de bulunmaktadır. Silikon popo implantları poponun hacmini ve kontürünü arttırırken, liposuction popo çevresinde fazla yağ dokusunun alınması yoluyla poponun daha yuvarlak ve kalkık görünmesini sağlamaktadır.

Kalça büyütme estetiği amacı ile kullanılabilecek krem, ilaç, bitkisel çözüm, yiyecek veya diğer maddeler yoktur. Bu tür maddelerin pazarlanması, sahte ve yanıltıcı olabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilir. Kalça büyütme işlemi için tek yol cerrahi olandır ve bu işlemler arasında en yaygın olanı BBL (Brazilian Butt Lift) veya silikon implantlar yerleştirmektir.

Ameliyat sonrası ilk bir hafta içinde popo bölgesinin hijyenine özen gösterilmesi gerekir ve bu hijyeni sağlamak için bölgenin kuru tutulması önemlidir. Bu nedenle, popo ameliyatı sonrası yaklaşık 3-7 gün arasında duş alınması önerilmemektedir.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
22
Eylül

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Nasıl Yapılır? Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı ile yüze dah..

Devamını oku
22
Eylül

Kepçe Kulak Ameliyatı : Bu durumun başlıca sebebi sahip olduğumuz fiziksel özelliklerimizdir. Yani k..

Devamını oku
22
Eylül

Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı Göz Kapağı Ameliyatı : Göz kapağında meydana gelen sarkmalar ve alt..

Devamını oku
21
Eylül

Çene Ucu Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır? Çene ucu estetiği ameliyatı için, kişinin profiline yand..

Devamını oku
21
Eylül

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yüz germe ameliyatları tercih edilme noktasında genellikle yaş a..

Devamını oku
21
Eylül

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en s..

Devamını oku
21
Eylül

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kol germe ameliyatı, kollarında sarkmalar meydana gelen kişiler ..

Devamını oku
21
Eylül

Popo (Kalça) Estetiği Nedir? Kalça Büyütme Ameliyatı : Popo estetiği, kişinin poposunda bulunan hac..

Devamını oku
21
Eylül

Karın Germe Nedir? Karın germe ameliyatı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen, kişinin fazla kilo a..

Devamını oku
21
Eylül

Kimler Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir? Liposuction Yağ aldırma ameliyatı, genellikle ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Dikleştirme Ameliyatı : Tarihten bu yana güzel olmak ve daha estetik bir görüntüye sahip olmak ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Meme küçültme ameliyatı, meme görüntüsü büyük olan kişilerin..

Devamını oku
21
Eylül

Meme büyütme estetiğinin hem fiziksel hem de sosyal gerekçeler açısından kadınların psikolojilerinin..

Devamını oku
21
Eylül

Estetik Kavramına Genel Bir Bakış Yunanca duymak ve algılamak sözcüklerinden oluşan “aisthetikos” k..

Devamını oku