Meme Küçültme Ameliyatı

Her kadının vücudunda ilerleyen yaşlanma sürecinin etkisi ile kilo alıp verme, hamilelik, emzirme gibi sebeplere bağlı olarak çeşitli deformasyonlar görülmektedir. Bu tip bozulmaların en sık yaşandığı durumların başında memelerin şeklinde meydana gelen bozulmalar görülür. Meydana gelen bu bozulmaların azaltılması veya tamamıyla ortadan kaldırılması için yapılan estetik ameliyatlar meme estetiği ameliyatlarıdır. Bir kadının estetik açıdan hoş görünmeyi istemesi noktasında meme büyüklüğünün ve formunun önemi oldukça büyüktür. Kadınların bir kısmı küçük boyutlu memelere sahip olmaktan hoşnutsuzluk duymakta ve görüntü olarak simetrik olmayan, formu küçük olan meme yapılarını estetik ameliyatlar yolu ile değiştirmek istemektedir.

Meme küçültme ameliyatı estetik ameliyatlar literatüründe mamoplasti olarak geçmektedir. Ayrıca meme küçültme ameliyatları yalnızca estetik sebepler doğrultusunda değil sağlık nedenleri dolayısıyla da yapılabilmektedir. Mamoplasti, çoğunlukla memelerin büyüklüklerinde meydana gelen boyutsal farklılıklarda ve büyüklüklerinden ötürü yapılarında meydana gelen sarkmalar söz konusu olduğunda, asimetrik görüntüye sahip olmada, toplum içerisinde şekil büyüklükleri sebebiyle sahip olduğu meme görüntüsünden memnun olunmama durumlarında kalma gibi sebepler yüzünden yapılmaktadır. Sağlık açısından yapılan mamoplasti ise memelerin büyüklüğüne bağlı olarak gelişen ağırlık hissinin boyun ve sırt bölgelerinde meydana gelmesiyle ağrıların giderilmesinde tercih edilmektedir. Mamoplasti yani diğer bir isimi ile söylemek gerekirse meme küçültme ameliyatı, meme boyutunun ideal olan küçüklüklerine kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Sahip oldukları meme büyüklükleri belli bir ölçütün üzerinde olan kişiler günlük yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmelerinin yanı sıra fiziksel aktivitelerin gerçekleştirilmesi durumlarında da birtakım zorlayıcı etkiler ile karşılaşmaktadırlar. Kalıtsal sebepler ile birlikte kişinin yaşayış biçimi de memelerin ilerleyen zamanlarda şeklini kaybetmesine ve memelerin büyük boyutlara ulaşmasına sebep olabilmektedir. Aşırı kilo alma hali, hamilelik, emzirmeye bağlı gelişen sarkma, hormonal sebepler yüzünden oluşan düzensizlikler ve diğer sağlık problemlerinin de etkisiyle memelerin büyümesi ya da şeklini kaybetmesi olağan süreçte gelişebilmektedir. Meme küçültme ameliyatları ise bu noktada gerek estetik kaygıları ortadan kaldırırken gerek ise medikal problemleri de ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

1 - 3 Saat

Aneztezi Türü

Genel Anestezi

Hastane Yatış

1 Gece

İşe Dönme Süresi

3 - 4 Gün

Garanti Türü

-

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, meme görüntüsü büyük olan kişilerin; meme içerisinde bulunan yağ dokusunun alınması ile gerçekleştirilen bir estetik ameliyat çeşididir. Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyatta lolipop kesi denilen ve ters T kesi denilen yöntemler kullanılmaktadır. Lolipop kesi tekniğinde; kişinin meme boyutunun büyüklüğüne göre yaklaşık 2 ile 4 saat içinde gerçekleşen meme küçültme ameliyatı; memenin boyutu, dokusu, meme başı ve omuz arasındaki mesafeler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Lolipop kesi tekniğinde; meme ucunun bulunduğu alan kesilir ve sonrasında meme ve fazla cilt dokusu alınarak kişinin görüntüsü baz alınarak yapılan ameliyatta doktorunuzun belirlediği yöntemler doğrultusunda cerrahi işlemler yapılır. Son derece özenli bir şekilde yapılan ameliyat sonucunda deri kapatılır ve ardından meme içinde biriken kan dışarı atılabilsin diye dren ile tamamlanarak ameliyat bitirilir. Ters T kesi tekniğinde ise memenin alt tarafından itibaren ters T harfine benzer bir şekilde kesi yapılmaktadır. Alınması gereken fazla meme ve cilt dokusu alındıktan sonra ameliyat diğer bir uygulama tekniği olan lolipop tekniğinde uygulandığı gibi bitirilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hasta 1 gün süreyle hastanede kalır. Ameliyat sırasında hastaya takılan dren çıkartılır ve pansumanın yapılması ile hasta, hastaneden taburcu edilmektedir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında hasta, ilk bir hafta sırtüstü şekilde yatmaya çalışmalıdır. Ameliyat sonrasında birkaç gün içinde hasta işe ve gündelik yaşamına geri dönebilmektedir. Ağır hareketlerden kaçınılmalı ve spor aktivitelerine yeniden dönmek için doktorun tavsiyesi dinlenmelidir. Ameliyat sonrası meme bölgesinin bakımı son derece özenli bir şekilde yapılmalı ve doktor talimatlarına uyulması noktasında iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Estetikler ameliyatların çokça tercih edilenlerinden biri olarak karşımıza çıkan meme küçültme ameliyatı son derece kolay ve basitçe gerçekleştirilen bir ameliyat olsa da ameliyat öncesinde dikkat edilecek hususları özenle yerine getirmek ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinin daha iyi geçmesini ve oluşabilecek risk ve komplikasyonları minimuma indirmeyi sağlamaktadır. Cerrahi kesi olan her ameliyattan önceki hazırlık süreciyle sonuçlar büyük oranda sağlıklı bir şekilde kendini göstermektedir. Meme küçültme ameliyatları, hastanın tıbbi geçmişi ile ilgili bilgilerin toplanması ile başlamaktadır. Kişinin genel kontrolleri yapıldıktan sonra ameliyatı yapacak olan doktor tarafından istenen tetkikler ile ameliyat ile ilgili süreç başlamış olmaktadır. Ameliyattan önce 1 hafta gibi bir sürede kesinlikle herhangi bir ağrı kesici veya aspirin gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaçlar veya kanamaya sebep olabilecek doğal takviyelerin alınmaması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında ortaya çıkabilecek enfeksiyonların iyileşme hızını olumsuz etkileyeceği için alkol ve sigara kullanımına ortalama 2 hafta önce kadar ara verilmesi gerekir. Memedeki herhangi bir kitlenin tespit edilmesi açısından ameliyat öncesinde meme ultrasonu ve mamografi çektirmek de son derece önemli bir ön hazırlık sürecidir. Kadınları regl döneminde olması meme küçültme ameliyatı açısından engel bir durum olmasa da doktora bu konuyla ilgili bilgi vermek uygun olacaktır. Ameliyatın yapılacağı gün rahat kıyafetler kullanmak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Operasyon öncesinde uyku ve yine beslenme düzenine dikkat etmek ameliyatın daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Yeni doğum yapan hastanın emzirme dönemini tamamlandıktan yaklaşık 9 ay sonra ameliyat olması daha doğru bir tercih olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken hususların başında dinlenme süreci gelir. Ortalama 3 – 7 gün süre zarfında evde istirahat edilmesi doğru olacaktır. Ameliyat sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların belirlenen şekilde kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında doktor tarafından belirlenen pansuman işlemlerini aksatmadan yaptırmak oluşabilecek enfeksiyon oranını azaltmaktadır. Yaklaşık 1 ay süresince ağır bir iş yapılmaması ve ağır yük taşınmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi açısından memelere baskı yapmayacak bir iç çamaşırın kullanılması meme yapısının şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Meme küçültme ameliyatından sonra oluşan şiş görüntü yaklaşık 4 hafta içinde azalmaktadır.

Ameliyat sonrasında yara izinin iyileşmesi için sigara ve alkol tüketimi 1 ay süreyle bırakılmalıdır. Meme küçültme ameliyatından sonra meme dokusu, şiş görünebilir. Bu görüntü yaklaşık 4 hafta içerisinde azalmaktadır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ameliyat bölgesinin sağlıklı bir forma kavuşabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilen özel bir sutyen giyilmesi gerekir. Kişinin ameliyat bitiminden itibaren ilk birkaç gün süre ile duş almaması gerekir. Duş alındığında aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su olmaması gerekir. Ameliyat sonrasındaki üç günün ardından kişi seyahat edebilmekte ancak bütün bu yapılacak olan bakımların kararını elbette doktor vermektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Bilindiği üzere her estetik ameliyat sonrası olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da iz kalabilmektedir. Ancak her ameliyat kendine has bir teknik geliştirdiği ve ameliyatı yapacak olan doktorun kullanacağı yöntemi belirleyici bir şekilde seçeceği için bu durum operasyon sırasında kullanılan tekniğe göre değişmektedir. Örneğin; kesi miktarının az olduğu ameliyatlarda iz kalma oranı da daha azdır. Yapılmak istenen estetik işlem, hastanın istekleri ve doktorun planlaması ile değişen bu süreçte ameliyat izi, memenin sarkık görüntüsünün ne kadar olduğuna ve memenin ne kadar küçültülmek istendiğine göre değişiklikler gösterir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her estetik amaçlı yapılan ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da birtakım riskler mevcuttur:

  • Ameliyat sırasında gelişen çeşitli komplikasyonlardan dolayı meme içerisinde kan birikebilmektedir. Bunun engellenmesi için ameliyat sırasında dren kullanılması son derece önemlidir.
  • Bazı meme küçültme ameliyatlarında çok az da olsa meme başında hissizleşme yaşanabilmektedir.
  • Yaranın olduğu alanda meydana gelebilecek bir açılma söz konusu olduğunda enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınmaktadır. Böyle bir durumda antibiyotik tedavisinin uzatılması ve yaranın tekrar dikilmesi söz konusu olabilir.
  • Hastanın tıbbi geçmişinde sigara kullanımı var ise iyileşme sürecinin uzaması bu tip hastalar için kaçınılmaz olacaktır.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Estetik ameliyatlar daha güzel görünme noktasında gerçekleştirilen ameliyatlar olsalar da ameliyat sonrasında yaşanması muhtemel olan her tür olumsuzluk yüzünden tercih edilmesi en zorlayıcı ameliyatlar da olabilmektedirler. Bu açıdan bakıldığında verilecek olan ameliyat kararının dikkatlice alınması kişinin psikolojik sağlığı açısından oldukça yerinde bir karar olacaktır. Örneğin herhangi bir görüntünüzden dolayı duyduğunuz memnuniyetsizlik ileri düzeyde değil ise ameliyat olma fikrini tekrar düşünmeniz yerinde olacaktır.

Göğüslerinizde meydana gelen deformeler, büyük bir meme boyutundan ötürü sarkmış görüntüler gibi sebepler az bir düzeyde ise ameliyat olma tercihiniz değişkenlik gösterebilir. Ancak ciddi bir boyutta olumsuzluk ve görüntünüzden hoşnut olmama hali var ise meme küçültme estetiği ile istediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz. Meme yapısı, fiziksel özellikler göz önünde bulundurulduğunda çok büyüt boyutta olan ve bu durumun kendine rahatsızlık verdiğini düşünen her kişi bu ameliyat sonrasında kendini daha iyi ve estetik açıdan daha güzel hissedebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sürecinde Doktor Seçimi

Estetik işlem gerektiren her ameliyatta, doktorun deneyimi ve o alandaki mevcut bilgisi, etkinliği son derece önemlidir. Ameliyat öncesi yapılan her araştırma doktor seçimi sürecinin en mühim aşamalarından biridir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor hakkında ince bir araştırma yapılması gerekmektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişimlerin de etkisi ile meme küçültme estetiği ameliyatı uygulanması kolay ve iyileşme süreci hızlı olan bir ameliyat olsa da ameliyatınızı yapacak olan doktorun kendi alanında deneyim sahibi olması ve ameliyat esnasında kullanacağı yöntemlerin yenilikçi yaklaşımlar olması ameliyatın sonucunu hasta açısından büyük oranda olumlu yönde etkilemektedir. Özetle doktor ile hasta arasındaki güven ilişkisi, estetik ameliyatlarda son derece önemli bir yer tutmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyat Aralığı

Son yıllarda estetik ameliyatların sayısında oldukça fazla bir artış görülmektedir. Meme küçültme ameliyatı da son derece fazla tercih edilen bir estetik ameliyattır.

Özellikle kadınların vücudunda en dikkat çeken yerlerden biri olan memelerin görüntüsünün bozulması ve meme boyutunun büyük olması meme küçültme ameliyatının en önemli sebeplerindendir. Kadınların bu konudaki hassasiyetleri sebebi ile bu ameliyata olan ilgi artış göstermektedir. Ameliyat sonrasında kişinin istediği görüntüye sahip olması daha özgüvenli bir duruşa ve kendilerini daha rahat hissetmelerine neden olmaktadır. Özetle meme küçültme ameliyatında uygulanan yöntem farklı olacağı için ameliyatın fiyatlandırma aralığı da bu sebeple değişmektedir. Bu konuda ameliyatınızı yapacak olan doktor ile iletişime geçmek en doğru sonucu doğuracaktır.

Instagram : Ixoralife

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı meme gelişiminin tamamlanması ile 18 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası ilk dönemde izler olacaktır ancak zaman içerisinde bu izler azalma gösterecektir.

Süt kanalarını tehlikeye atacak bir işlem olmadığı için ameliyat sonrasında emzirmeye devam edilebilir.

Meme küçültme ameliyatında ilk zamanlarda geçici bir his kaybı yaşansa da kalıcı bir durum değildir.

Kanser oluşumunu azaltmış olmakla birlikte kanser riski ortadan kalkmamış olur.

Ameliyattan sonra gelen ilk 1 ay ameliyat bölgesinde hassasiyet olacağından 6 haftadan sonra cinsel hayata dönmek olasıdır.

Meme küçültme ameliyatında uygulanacak tekniğe ve hastanın isteklerine ve başka birçok değişkene göre değişeceği için fiyatları belirleme noktasında doktorla konuşulması gerekir.

Bazı hastalarda bu süre takılan drenin erken çıkarılması ile daha erken olurken bazılarında daha geç olmaktadır. Dren çıkarılmadan duş alınmaması daha iyi olacaktır.

Ameliyattan sonraki gelen 10 gün içerisinde dikişler deri ile kaynaşarak kaybolmaktadırlar.

Ameliyat ortalama 2 – 3 saat sürmektedir. Bazı durumlarda bu süre 5 saate kadar çıkabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarını plastik cerrahlar yapmaktadır.

Meme küçültme ameliyatları yapılacak olan en uygun ameliyat yöntemi ile ve alanında uzman bir doktor tarafından yapılırsa başarı oranı da o derece yüksek olmaktadır.

Ameliyattan sonraki ilk iki hafta devamlı ancak sonrasında dört haftaya kadar belirli saat aralıklarında doktor tavsiyesi ile sporcu sütyeni takılması uygun olacaktır.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
22
Eylül

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Nasıl Yapılır? Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı ile yüze dah..

Devamını oku
22
Eylül

Kepçe Kulak Ameliyatı : Bu durumun başlıca sebebi sahip olduğumuz fiziksel özelliklerimizdir. Yani k..

Devamını oku
22
Eylül

Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı Göz Kapağı Ameliyatı : Göz kapağında meydana gelen sarkmalar ve alt..

Devamını oku
21
Eylül

Çene Ucu Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır? Çene ucu estetiği ameliyatı için, kişinin profiline yand..

Devamını oku
21
Eylül

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yüz germe ameliyatları tercih edilme noktasında genellikle yaş a..

Devamını oku
21
Eylül

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en s..

Devamını oku
21
Eylül

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kol germe ameliyatı, kollarında sarkmalar meydana gelen kişiler ..

Devamını oku
21
Eylül

Popo (Kalça) Estetiği Nedir? Kalça Büyütme Ameliyatı : Popo estetiği, kişinin poposunda bulunan hac..

Devamını oku
21
Eylül

Karın Germe Nedir? Karın germe ameliyatı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen, kişinin fazla kilo a..

Devamını oku
21
Eylül

Kimler Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir? Liposuction Yağ aldırma ameliyatı, genellikle ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Dikleştirme Ameliyatı : Tarihten bu yana güzel olmak ve daha estetik bir görüntüye sahip olmak ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Meme küçültme ameliyatı, meme görüntüsü büyük olan kişilerin..

Devamını oku
21
Eylül

Meme büyütme estetiğinin hem fiziksel hem de sosyal gerekçeler açısından kadınların psikolojilerinin..

Devamını oku
21
Eylül

Estetik Kavramına Genel Bir Bakış Yunanca duymak ve algılamak sözcüklerinden oluşan “aisthetikos” k..

Devamını oku