Saç Ekimi

Saç ekimi, saçlarını kaybeden veya saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için çözüm sunan bir yöntemdir. Bu işlem, genellikle ense bölgesinden alınan saç foliküllerinin (saç kökleri) seyrelmiş bölgeye nakledilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi, genellikle kalıcı ve güzel sonuçlar vermekte fakat bazı kişilerde komplikasyonların oluşma riski de bulunmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen saç ekimi yöntemleri FUE (Follicular Unit Extraction) ve DHI (Direct Hair Implantation) saç ekimidir. Saç ekimi hakkında bilinmesi gereken önemli bir husus da bu işlemin sadece erkeklerde değil kadınlarda da yaygın olarak kullanıldığıdır.

Bunun yanında Saç Ekimi Fiyatları da merak edilen konular arasındadır. Fakat saç ekimi fiyatları belirlenirken ekilecek greft sayısının bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle Saç ekimi işlemine karar vermeden önce, uzman bir doktorla görüşmek uygun olacaktır.

Bunun yanında saç ekimi operasyonu yapılacak kliniğin deneyimi ve kullandıkları malzemeler de araştırmalıdır. Saç ekimi işlemini yaptıracağınız kliniğin işlem sonrası bakım talimatlarını dikkate alarak işlemden beklenilen sonuçları alma şansınız yükselmektedir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi ve saç kaybı yaşayan kişilerin kellik ve saç seyrelmesi problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Saç ekimi için vücudun ense gibi verici bölgesinden saç kökleri alınır ve mikrocerrahi yöntemlerle kellik ya da saç dökülmesi yaşanan bölgeye nakledilmektedir. Saç ekimi donör bölgesi, saç ekiminde kullanılan saç tellerinin alınacağı bölgedir. Donör bölge, genellikle kafatasının arka ve yan kısımlarında bulunan saç tellerinin bol olduğu bölgedir. Bu bölgeden alınan saç tellerinin sayısı ve kalitesine göre, saç ekimi miktarı ve kalitesi de belirlenir.

Saç ekimi ile amaç saç çıkışını eski haline getirme ve kalıcı bir saç görünümü elde etmektir. Saç ekimi kişiye özel uygulanan küçük bir mikrocerrahi operasyondur. Saç ekimi deneyimli bir doktor ve ekip tarafından hastane ortamında yapılmalıdır. Saç ekimi uygulaması ile kişi kalıcı saçlara kavuşmaktadır. Saç ekimi ile doğal saç görünümünün tekrar kazandırılmasıdır.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

5 - 8 Saat

Aneztezi Türü

Lokal Anestezi

Hastane Yatış

Yok

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi kişiye özel olarak tasarlanıp uygulanmaktadır. Saç ekimi, seyreklik veya kellik görülen bölgelere yeni saç uçlarının ekilmesiyle yapılmaktadır. Saç ekimi işlemi, lokal anestezi uygulaması ile bir dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmaktadır. Saç ekimi sırasında, hastanın ense bölgesinden birkaç saç folikülü alınarak hastada dökülme olan bölgelere eklenmektedir.

Saç ekimi işleminin süresi, kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 6 saat sürmektedir. Saç ekimi sonrasında hafif bir şişlik ve ağrı olması muhtemeldir.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekimi 18 yaşından büyük 60 yaşından küçük herkes için uygulanabilmektedir. Fakat  dökülme nedenlerini belirlemek önemlidir. Bu nedenler arasında hormonal değişiklikler, ilaçlar, stres, sağlık sorunları ve beslenme eksiklikleri gibi faktörler bulunmaktadır. Bunun yanında bazı sağlık sorunları olan kişilerde saç ekimi yaptırmak riskli olabilir. Bu nedenle, saç ekimi müdahalesi öncesinde saç ekimi yaptıracak olan kişinin sağlık durumu da değerlendirilmelidir.  Bu nedenle, saç ekimi düşünen kişilerin mutlaka bir dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanına danışmaları önerilmektedir.

Saç ekimi müdahalesi öncesinde, kişinin saç durumunun değerlendirilmesi ve saç ekimi işleminin nasıl yapılacağı gibi konular görüşülmelidir. Ayrıca, saç ekimi müdahalesi sırasında anestezi kullanılacağından, kişinin anesteziye karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığı da değerlendirilmelidir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Yaygın olarak tercih edilen saç ekimi yöntemleri FUE (Follicular Unit Extraction) ve DHI  (Direct Hair Implantation) saç ekimi teknikleridir.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Fue saç ekimi ile saç folikülleri küçük parçalar halinde alınarak dökülme yaşanan bölgelere uygulanmaktadır. Bu yöntemde saç kökleri teker teker toplanmakta bu nedenle Fue saç ekimi diğer yöntemlere nazaran daha hassas bir uygulama olmaktadır. Hastanın saç kökleri ne derece kaliteliyse saç ekimi işlemi o kadar başarılı olacaktır. Toplanan saç kökleri lokal anestezi uygulamasının ardından ekilmektedir. Uygulama süresi yaklaşık 2 ila 4 saat sürmektedir.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI saç ekimi ile saçlara doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir takım işlemler uygulanmaktadır. DHI saç ekimi yönteminde, saç folikülleri (saçın çıktığı yerler) doğal görünümlerine en yakın şekilde yeniden yerleştirilmektedir. DHI saç ekimi sırasında işlem bölgesine daha az zarar verilmekte ve daha hızlı iyileşme süreci yaşanmaktadır.

DHI saç ekimi yönteminde, saç folikülleri özel olarak tasarım edilmiş bir iğne ile direkt olarak deriye enjekte edilmektedir. Bu sayede, saç ekimi sırasında zarar verilen doku miktarı azaltılmakta ve saçın daha doğal görünmesi sağlanmaktadır. DHI saç ekimi yöntemi, diğer saç ekimi tekniklerine göre daha pahalı olmakta fakat daha yüksek başarı sağlamaktadır.

Saç Ekimi Avantajları Nedir?

saç ekimi, insanları kellik probleminden kurtararak diledikleri estetik görünümüne kavuşturmaktadır. Bunun yanında Saç ekimi ile, istenilen saç modeline kavuşmak mümkündür. Örneğin saç ekimi ile düz saçlı bir kişi, kıvırcık saçlı bir görünüme kavuşabilmektedir. Aynı zamanda saç ekimi yaptıran kişinin saçları doğal göründüğünden kimse tarafından fark edilmemektedir.

Saç ekimi teknolojisi giderek ilerlediği için, yüksek oranda başarı oranlarına sahip olmaktadır. Ancak, her kişi için sonuçlar aynı olmayabilir ve bu nedenle, saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması önerilmektedir. Ekilen saçların kalıcı olması da saç ekimi avantajları arasındadır. Ayrıca saç ekimi sonucu elde edilen saçlara özel bakım gerekmemektedir.

Saç Ekimi Dezavantajları Nedir?

Saç ekimi, bir estetik cerrahi prosedürüdür ve tüm cerrahi prosedürler gibi belli dezavantajları olabilmektedir. Örneğin saç ekimi küçük bir cerrahi işlem olmasına rağmen hafif ve kısa süreli  ağrı hissedilmektedir. Bunun yanında Saç ekimi prosedürü sırasında, ciltte küçük bir yara açılmakta bu da enfeksiyona neden olabilmektedir. Yine işlem sırasında minik kanamalar görülebilmekte bunun yanında ciltte kısa süreli düzensizlikler, kızarıklıklar görülebilmektedir.

Saç Ekim Fiyatları Ne Kadar?

Saç Ekimi Fiyatları belirlenirken en önemli nokta ekilecek greft sayısı olmaktadır. Bu hesap genellikle saç ekimi seansında ekilen greft sayısı baz alınarak yapılmaktadır. Ancak saç ekimi yapılan merkeze göre bu durum değişmektedir. Ixora Life Clinic’te ise saç ekimi ister 2500 ister 5000 greft olsun fiyat sabit kalmaktadır. Saç ekimi fiyatları yurt dışı veya şehir dışından gelen kişilerde konaklama ve transfer ücretleri de ilave edilerek hesaplanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın saç ekimi fiyatları ile ilgili yayın yasağı bulunmaktadır. İstanbul da ortalama saç ekimi fiyatları 40.000 TL – 90.000 TL arasında değişmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi hakkında bilinmesi gereken önemli bir husus da bu işlemin sadece erkeklerde değil kadınlarda da yaygın olarak kullanıldığıdır. Saç ekimi, genellikle anestezi altında yapılmakta ve işlem süresi 3-8 saat arasında değişmektedir. Saç ekimi işleminden sonra, ciltte hafif bir ağrı ve şişlik olacağı da bilinmesi gerekenler arasındadır. Aynı zamanda ilk 1 ay içerisinde şok dökülme denilen sürece girilerek saçların döküleceği de bilinmelidir.

Saç ekimi, ömür boyu sonuç verir ancak yıllar içinde saçların doğal olarak dökülmeye devam edebileceği de unutulmamalıdır. Saç ekimi sonrası birkaç hafta boyunca yüzme ve sauna gibi aktivitelerden kaçınılması önerilmektedir. Saç ekimisonrası saçların yeniden çıkışını hızlandırmak için özel şampuanlar ve serumlar kullanılabilmektedir.

Saç ekimi işlemi, bir kez yapıldıktan sonra bazı durumlarda tekrar edilebilmektedir.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Saç ekimi 18 yaş üzeri 60 yaş altı kadın erkek, yeterli donör bulunan tüm bireylere uygulanabilmektedir. Saçlarını tamamen kaybetmiş veya seyrelme yaşayan kişiler saç ekimi işlemi uygun görülmektedir. Saç ekimi öncesinde dökülmenin nedeninin tespit edilmesi tedavinin kalıcılığı açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle öncesinde uzman bir doktor tarafından saçların değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saç ekimi için uygun aday mıyım?

Saç ekimi için uygun aday olup olmadığını anlamanın en iyi yolu uzman bir doktor tarafından muayene edilmektir. Kalıcı saç dökülmesi olan kişiler, alın çizgisi geride olanlar ya da tepe bölgesinde seyrelme görülenlerde saç ekimi uygulanmaktadır.

Genç yaşta saç ekilir mi?

Saç ekimi 18 yaş altı bireylerde hormonal değişiklikler görüldüğünden önerilmemektedir. Dökülmenin nedenleri tam olarak belirlendikten sonra saç ekimi yapılması daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar vermektedir.

Saç Ekimi Öncesi Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesi planlama ile saç ekimi uygulaması daha sağlıklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi uzmanı saç analizi yaparak kişiye uygun saç ekim seçenekleri hakkında bilgilendirme yapmaktadır.  Ardından Saç ekimi için uygun olup olmadığınıza karar verilerek işlem hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Saç ekimi için en önemli unsur nedir?

Saç ekimi işlemi saçların doğal görünümüne kavuşturularak yoğunlaştırılması amacıyla yapılmaktadır. Saç ekimi sırasında greftlerin doğru açıyla ekilmesi doğal görünümü sağlamak açısından önemlidir.

Traşsız Saç Ekimi

Trassız saç ekimi, saç foliküllerinin vücudun donör bölgelerinden alınıp, kafatasının ön, arka veya yan bölgelerine eklenmesi ile yapılmaktadır. Traşsız saç ekiminde kullanılan iğnelerin görünür olmaması nedeniyle “trassız” olarak adlandırılmaktadır. Bu teknikte iğneler çok ince olduğundan, yara izi bırakmamakta ve ağrısız bir şekilde saç ekimi yapılabilmektedir. Trassız saç ekimi saç dökülmesi sorunu olan kişilerin saçlarını yeniden canlandırma amacıyla uygulanmaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi operasyonu, saçlarını genetik yatkınlık veya diğer nedenlerden dolayı kaybedenlere uygulanmaktadır. saç ekimi operasyonu, saç foliküllerinin bir bölgeden başka bir bölgeye nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Genellikle, hastanın ense bölgesindeni dökülme riski düşük olan diğer bölgelerden alınan saç foliküllerinin nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi operasyonu bölgeye lokal anestezi uygulandığından acısız şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda Saç ekimi için, kişinin saçında büyük bir açıklık olmasına gerek yoktur. Hafif seyrelme olan bölgeler veya kısmen açıklık olan bölgeler için de saç ekimi uygulanmaktadır.

Saç ekimi estetik bir işlem midir, tıbbi bir işlem midir?

Saç ekimi hem estetik hem de tıbbi bir işlemdir. Saç ekimi, insanların saçlarının dökülmesi ya da azalmasından dolayı çektikleri rahatsızlığı azaltmak ve güzel görünmelerini sağlamak amacıyla yapılan bir estetik işlemdir. Bu nedenle, saç ekimi genellikle kişinin görünümünü ve güvenini artırmak amacıyla yapılır. Saç ekimi aynı zamanda tıbbi bir işlemdir ve saç kaybına neden olan birçok faktöre karşı etkili bir tedavi yöntemidir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi 10 – 15 gün sonra

saç ekimi ardından 10-15 gün sonra yaralarda iyileşme gerçekleşmektedir. İlk 10 gün içinde kaşıntı görülmesi normaldir. Saç ekimi sonrası ilk yıkama doktor kontrolünde hastane ortamında gerçekleştirilmeli ve doktorun gösterdiği şekilde kişinin yıkama işlemine evde devam etmesi gerekmektedir. saç ekimi sonrası İlk yıkamanın doktor kontrolünde yapılması, henüz tam tutunamamış saç köklerinin yerinden çıkmasını önleme açısından önemli olmaktadır. Saç ekimi sonrası 10 gün sonunda şok dökülme gerçekleşmektedir.

Saç Ekimi 1 ile 3 ay arasında

Saç Ekimi 1 ile 3 ay arasında genellikle oluşmuş kabukların döküldüğü gözlemlenmektedir. Bu süreçte başlamış olan şok dökülme devam etmekte fakat şişlik tamamen iyileşmektedir. Ön saç hattındaki kızarık da büyük ölçüde iyileşmiş olacaktır bu aşamanın ardından hafif egzersiz hareketleri yapılabilmektedir.

Saç Ekimi 3 ile 6 ay arasında

saç ekimi 3 ile 6 ay arasında yeni saçların oluşumu gerçekleşmekte fakat başlangıçta saç telleri zayıf olmaktadır. Bu süreçte hassas ciltlerde kabuklanma ve enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır. saç ekimi sonrası oluşan enfeksiyonlardan kurtulmak için ilaç kullanılması gerekmektedir. saç ekimi sonrası oluşan enfeksiyon durumunda doktorunuzla irtibata geçmeniz hızlı iyileşme sağlayacaktır.

saç ekimi ardından 6 ay geçtiğinde saç büyümesinde hızlı bir artış görülmektedir. Bunun yanında saç tellerinde güçlenme ve kalınlaşma gerçekleşerek saç yoğunluğu artmaktadır.

Saç Ekimi 8 ay ve 1 yıl arasında

Saç ekimi 8 ay ve 1 yıl arasında ekilen saçlarda istenen sonuca ulaşılmaktadır. 1 yılın ardından ekilen saçlarda dökülme olmamakta fakat dökülmesi devam eden diğer saçlar nedeniyle açıklık oluşabilmektedir. 1 yıl ardından oluşmuş seyreklik için yeniden saç ekimi yapılması uygun görülmemektedir.

Saç ekimi ömrü ne kadar?

saç ekimi ömrü 10-15 yıl arasında değişebilmektedir. Safir FUE saç ekimi ömrü, doğru bakım yapılıp yapılmaması durumuna göre de uzayabilmektedir. Saç ekimi yaptıran kişinin sağlık durumu süreci de etkileyebilmektedir. Saç ekimi yaptıran kişinin sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olması, saç ekiminin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Ekilen saçların yüzde kaçı çıkar?

Saç ekimi işleminden sonra ekilen saçların tutulma oranı genellikle %95’e kadar ulaşabilir. Bu oran, saç ekimi işleminden sonra birkaç ay içinde saçların dökülme sürecinin tamamlandığı ve saçların tam olarak tutunmaya başladığı dönemde belirlenmektedir. Fakat bu oran kişinin genetik yapısına, saç ekimi işlemine uygulanan tekniklere ve saç ekimi sonrası bakımına bağlı olarak değişmektedir. Saç ekimi işlemine karar vermeden önce, doktor ve kliniğin iyi araştırılması işlemden beklenen sonuçları alma şansını artırmaktadır.

Instagram : Ixoralife

Saç Ekimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Saç ekimi sonrası gereken bu hususlar arasında istirahat etmek oldukça önemlidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise saç ekimi yapılan bölgeyi kaşımaktan kaçınmaktır. Bunların yanında yaklaşık üç hafta boyunca sigara ve alkol kullanımından kaçınmak da saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Saç ekimi iyileşme süresi kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle, saç ekimi iyileşme süresi birkaç gün ile bir hafta arasında değişmektedir. Ancak, saç ekimi iyileşme süresi için ortalama bir zaman vermek zordur.

Saç ekimi sonrasında, ekilen saçların çıkışı ve büyümesi sırasında şok dökülme denilen süreç yaşanmaktadır. Saç ekimi sonrası dökülme normal bir durumdur fakat saç ekimi doğru bir şekilde yapılmamışsa ekilen saçların çıkışı ve büyümesi sırasında daha fazla saç dökülmesi olmaktadır. Eğer saç ekimi sonrasında ekilen saçların çıkışı ve büyümesi sırasında anormal bir miktarda saç dökülmesi yaşanıyorsa doktora danışılması önerilmektedir.

Saç ekimi sonuçları genellikle 3-6 ay içinde görülebilmektedir. Ancak saç ekimi sonuçları tam olarak 6-12 ay sonrasında görülmektedir. Bu süreçte, ekilen saçların çıkışı ve büyümesi normal saç büyümesi gibi olmaktadır. Saç ekimi sonrasında, ekilen saçların çıkışı ve büyümesi için bazı faktörler etkili olmaktadır. Bunlar arasında, hastanın saç büyüme hormonlarının düzeyi, saç ekimi tekniği ve ekilen saçların kalitesi gibi faktörler yer almaktadır.

Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğundan bazı ciddi riskler taşımaktadır. Örneğin saç ekimi risklerinde enfeksiyon, kanama, ağrı, şişlik ve saç kaybı görülebilmektedir. Saç ekimi esnasında aseptik önlemlerin alınmaması enfeksiyon görülmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi işleminde kanal açılımı yapılırken oluşacak kanamaların kontrol edilememesi aşırı kanamalara sebep olmaktadır. Saç ekimi sonrası ağrı görülmesi olağan bir durum olsa da ağrı kontrolü sağlanamadığında şiddeti artmaktadır. Yine saçların yanlış yerleştirilmesi sonucu oluşacak doğal olmayan görüntü de estetik açıdan kişileri rahatsız etmektedir. Bu nedenle saç ekimi uygulamasının uzman kişiler tarafından yapılması önemli olmaktadır.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
13
Ocak

Kök Hücre Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir? Kök hücre saç ekiminin kişi için en avantajlı sonucu, ..

Devamını oku
20
Eylül

Sakal Ekimi Kimlere Yapılır? Yüz bölgesinde sakal çıkmaması veya yoğunluğun düşük olması gibi durum..

Devamını oku
20
Eylül

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır? DHI Saç Ekimi öncesinde bilgisayar destekli saç analizi yapılmaktadır...

Devamını oku
19
Eylül

Safir FUE Saç Ekimi Nedir? Safir fue saç ekimi, safir madeni ile üretilen özel uçlar ile uygulanmak..

Devamını oku
19
Eylül

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç ekimi kişiye özel olarak tasarlanıp uygulanmaktadır. Saç ekimi, seyrek..

Devamını oku