Fraksiyonel Lazer

Estetik açıdan sağlıksız bir görünüme neden olan ciltte meydana gelen lekeler, sivilce veya yaralar gibi her türlü cilt sorunlarının çözümü noktasında fraksiyonel lazer, son derece başarılı bir işlem olmaktadır. Pek çok kişi açısından özellikle son yıllarda tercih edilen lazer yöntemler arasındaki fraksiyonel lazer ile zorlayıcı olan cilt sorunları etkili bir biçimde tedavi edilmektedir. İki çeşit fraksiyonel lazer tedavisi vardır. CO2 denilen karbondioksit lazer tedavisi ve Erbium lazer tedavisi fraksiyonel lazer yöntemlerindendir. Bu tedavi yöntemlerinden karbondioksit lazer ise en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmaktadır.

Fraksiyonel lazer gerek cilt yenileme işlemlerinde gerek ise yaşlanma sürecine bağlı olarak ciltte görülen değişimler, uzun süreli tedaviler ile sonuç alınamayan yara ve sivilceler, yanık gibi estetik açıdan rahatsızlık yaratacak cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan etkili bir lazer yöntemdir. Fraksiyonel lazer işlemi yanık, yara ve sivilce izleri ile birlikte başka alanlarda da kullanılan bir lazer yöntem olmaktadır. Özellikle hamilelik ve doğum sonrası sürecin ortaya çıkarmış olduğu çatlak ve sarkmalarda da uygulanmaktadır.

Gençleştirici etkisi ve cilt yenileme gibi sebepler ile de kullanılan en etkili sonuçların alındığı lazer teknolojisi olan fraksiyonel lazer; kısa süre içerisinde etkisinin yüksek olması sebebi ile de en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Fraksiyonel lazer bilhassa cildin üst aynı zamanda alt tabakalarında iyileştirici etkisini gösteren bir lazer yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer İşlemi Nasıl Uygulanır?

Fraksiyonel lazer ile en düşük seviyedeki kırışıklıklar veya sivilce ve yaralar tedavi edilir iken; yoğun kırışıklar ve lekeler de tedavi edilebilmektedir. Fraksiyonel lazer ile sivilce, yara ve yanık izlerinin tedavisi son derece kolay olmakla birlikte kalıcı sonuçlar da elde edilebilmektedir. Bu uygulama ile lazer ışınları mikroskobik yöntemler eşliğinde cilde uygulanmakta ve böylelikle yenilenen ve güçlü dokular cilde kazandırılmaktadır. Fraksiyonel lazer ile uygulama yapılan alanlardaki zarar görmüş kısımların düzeltilmesi amaçlanmaktadır.

Fraksiyonel lazer işlemi,  ciltteki belli bir derinlikte bulunan alana kadar mikro kanallar açma yöntemi ile cilt dokusunda kontrollü bir yara oluşturmaktadır. Oluşturulan bu mikro kanalların etrafındaki canlı olan hücreler, bu alandaki yara oluşumunu düzenleyerek ve yenileme sağlayarak ciltte daha fazla kolajen üretilmesini sağlamaktadır. Böylelikle kolajen üretimine başlayan cilt dokusu gençleşme sürecini de başlatmış olurken; cildin yenilenmesi sağlanarak üst deride bulunan lekeler tedavi edilir ve kolajen oluşumu sağlanmış olunur.

Fraksiyonel lazer uygulaması öncesinde lokal anestezi işlemi için krem sürülerek kişinin acı hissi en aza indirgenmiş olunur. İşlem sonrası kişi ortalama bir veya iki saat yanma hissi duyabilmektedir. Fraksiyonel lazer uygulaması sonrası kişi, 2 gün süre ile suyla temas etmemeli ve güneş koruma faktörü olan kremleri 2-3 saatte bir tekrarlamalıdır. Fraksiyonel lazer işlemi sonrası ciltte meydana gelen şişlik ve kırmızılık yapılacak olan işleme göre değişiklik göstermektedir. Ancak zamanla bu şişlik 2-3 gün içerisinde inmekte ve kişi sağlıklı görünümüne kavuşmaktadır. Fraksiyonel lazer, sivilce izlerinin tedavisi için yüz bölgesinde uygulanabildiği gibi aynı zamanda göğüs ve sırt veya kol bölgelerinde de tedavi açısından kullanılabilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Kullanım Alanları Nelerdir?

Fraksiyonel lazerin kullanım alanları özellikle ciltte yenileme, gençleştirme, sıkılaştırma ve kırışıklık tedavisi için gerçekleştirilir iken aynı zamanda leke, sivilce izleri, çeşitli yara izleri hamilelik ve doğum çatlakları gibi sorunların çözümleri için de birtakım alanlarda kullanılmaktadır:

 • Cilt yenileme
 • Kırışıklık
 • Sivilce tedavisi
 • Leke tedavileri
 • Kılcal damar tedavisi
 • Gençleştirme
 • Sıkılaştırma
 • Genital bölge ve koltuk altı beyazlatma
 • Ameliyat izlerinin giderilmesi
 • Akne lekeleri
 • Skar tedavisi
 • Yara tedavisi
 • Siğil tedavisi
 • Vajinal estetik
 • Hamilelik ve doğum çatlakları
 • Gözeneklerin tedavisi
 • Aşırı terleme

Fraksiyonel Lazer İşlemini Kimler Yaptıramaz?

Fraksiyonel lazer işlemi, bu alanda uzmanlığı olan profesyonel kişilerce uygulanması gereken bir lazer işlem olmakla birlikte bazı kişilere de uygulanmaması gerekir:

 • Kişinin cildinde meydana gelen iltihaplı bir yapının olması halinde,
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde,
 • Uygulama sonrası oluşabilecek yoğun iltihaplanmaya bağlı gelişen cilt problemlerinde,
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde,
 • Lazer işlemi öncesinde solaryum gibi uygulamalara maruz kalmış kişilerde,
 • Hipertrofik skar ve keloid riski olanlarda kişilerde,

uygulanması sakıncalı bulunmaktadır.

Fraksiyonel Lazerin Yararları Nelerdir?

Fraksiyonel lazer, özellikle sivilce izlerinin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınan bir lazer tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra cildin gençleşmesinde ve aynı zamanda pürüzsüz bir görüntü elde edilme işlemlerinde de uygulanabilmektedir. Fraksiyonel lazer cildin kendini yenilemesine ve tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Oldukça hızlı bir iyileşme sürecine sahip olan fraksiyonel lazer, ciltte meydana gelen ton farklılıklarında da etkili bir lazer tedavi yöntemidir. Fraksiyonel lazer ile sivilce izlerinin tedavisi sağlanmakta ve vücudun uygulama yapılan bölgeleri lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulduğu için kişi bir acı hissetmemektedir.

Fraksiyonel Lazer İşlemi Sonrası

Fraksiyonel lazer uygulaması yapıldıktan sonra cildin iyileşme süreci oldukça hızlı olmaktadır. Fraksiyonel lazer tedavisinden sonra genellikle kişiler, uygulanan tedaviye bağlı olarak lazer işleminden hemen sonra ya da ertesi gün işe dönebilmektedirler. Fraksiyonel lazer işlemi sonrasında ortalama bir gün sonra ılık su ile duş alınabilmektedir. İşlem sonrası 1.hafta günde üç kez cilt temizlenmeli ve bu işleme uygun olarak kullanılacak olan kremler ile gerek ciltte yapılandırma işlemi gerek ise nemlendirme işleminin yapılması gerekmektedir.

Fraksiyonel lazer işleminin ardından güneş ışınlarının sebep olacağı leke oluşumuna dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle 6 aylık zaman içerisinde cildi güneşten korumak gerekmekte ve güneş ışığına maruz kalınacağı zamanlarda ise muhakkak güneş koruyucu faktörlü krem ile önlem almak gerekmektedir. İyileşme sürecinde cildin nem oranı, koruyucu kremler veya losyonlar eşliğinde her gün belirli aralıklar ile sağlanmalıdır. İyileşme sürecinde ve fraksiyonel lazer tedavisinden sonraki birkaç ay içinde uygulama yapılan alanın 50+ SPF içeriğine sahip nemlendirici bir güneş kremi ile korunması gerekmektedir.

Fraksiyonel lazer sonrasında cilt 3 veya 5 gün bir süre içerisinde pembemsi bir tonda olabilir. Ancak bu durum geçici ve işlem sonrası görülebilen sonuçlardandır. Ayrıca işlem sonrasında şişme çoğunlukla çok az görülür ve bu durum 2-3 gün içerisinde düzelmektedir. Fraksiyonel lazerin ardından iyileşme süreci ve işlemin etkisi hemen görülebilir değildir. Yaklaşık olarak üç veya dört ay gibi bir sürede görülebilen iyileşme sağlanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Fraksiyonel lazer tedavisinde genellikle yan etki görülmemektedir. Ancak hassas cilde sahip olan kişilerde bu uygulamanın ardından ortalama 3 veya 5 gün gibi bir süre aralığında ciltte kızarıklık ve hafif şişlik görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda o bölgelere soğuk uygulama yapılmalı ve meydana gelen bu yan etkilerin iyileşmesine yardımcı olunmaktadır.

Fraksiyonel lazer tedavisinde oldukça az sayıda görülen yan etkiler arasında uygulama yapılan bölgelerde yoğun bir biçimde ödem oluşabilmektedir. Ayrıca nadir de olsa bazı durumlarda lekelenme ve sivilcelenme gibi artışlar da görülebilmektedir. Fraksiyonel lazer sonrası aşırı oranda ciltte meydana gelen soyulma veya kabuklanmalar görülebilmektedir. Ancak bu durum oldukça seyrek görülen komplikasyonlardandır.

Instagram : Ixoralife

Fraksiyonel Lazer Hakkında Sık Sorulan Sorular

Fraksiyonel lazer uygulaması özellikle kış dönemlerinde daha çok uygulanmaktadır.

Fraksiyonel lazer ile birlikte PRP ve mezoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanılabilmekte ve birlikte uygulanan bu tedaviler ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Fraksiyonel lazer sonrasında kişinin iyileşmesi ortalama bir hafta sürebilmektedir. İlk üç gün ciltte hafif düzeyde kızarıklıklar ve ödem olabilir. Ancak kişi yaklaşık bir hafta içerisinde gündelik yaşantısına dönebilmektedir.

Fraksiyonel lazer sonrasında özellikle güneşe maruz kalınmaması gerekmektedir. Uygulama sonrasında kişinin işlemden ortalama olarak 3-5 gün içerisinde güneşe çıkmaması ve sonrasında yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini kullanması gerekir.

Fraksiyonel lazer, yaşlanma sürecine bağlı olarak düzenli olarak uygulandığı takdirde cilde yenilenmiş bir görünüm kazandırmaktadır. Bu tekrarlama işlemi ise kişinin yaşlanma sürecine, yaşam şekline genetik durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Fraksiyonel lazer, seanslar halinde yapılmakta ve işlem ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Uygulanacak olan tedaviye göre bu durum 3-5 seans olarak değişmekte ve 4-8 hafta gibi bir süre içerisinde yapılabilmektedir.

Fraksiyonel lazer tedavisinde bazı hastalarda ağrı hissi olabilmektedir. Ancak lokal anestezik krem kullanımı veya işlem sonrasında soğutucu ekipmanlar ile acı hissi en aza indirilebilmektedir.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
21
Eylül

Yağ Enjeksiyonu Popo kaldırma yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen ve güvenli olan yağ enjek..

Devamını oku
21
Eylül

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır? Nazolabial dolgu işleminin uygulama şekline ve uygulanacak olan doz..

Devamını oku
21
Eylül

Göz altı ışık dolgusu işleminde hyalüronik asit kullanılmaktadır. Nem tutma özelliği olan hyalüronik..

Devamını oku
21
Eylül

Dolgu (Filling) Uygulaması Yüz Dolgusu : Son yıllarda özellikle artan kozmetik yenilikler ile çok s..

Devamını oku
21
Eylül

Dudak dolgusu işleminin ardından uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişlik, kanama veya morarma g..

Devamını oku
21
Eylül

Jawline Hangi Durumlarda Gereklidir? Jawline Çene Dolgusu : Kişilerin fiziksel özellikleri, yüz yap..

Devamını oku
21
Eylül

Migren Botoksu Nasıl Uygulanır? Migren Botoksu, hastaların baş ağrısı şikayetleri ve ağrının sıklığ..

Devamını oku
21
Eylül

Koltuk Altı Botoksu Nedir? Koltuk Altı Botoks : Kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir sorun..

Devamını oku
21
Eylül

Kaz Ayakları Nasıl Oluşur? Cilt elastikiyeti, yüz derinizin bir kauçuk bant gibi gerilip sıkıştırıl..

Devamını oku
21
Eylül

Kaş Arası Botoks İşlemi Nasıl Yapılır? Botulinum toksini (tip A ve B), başarılı ve etkili bir terap..

Devamını oku
21
Eylül

Dudak Botoksu Nasıl Uygulanır? Dudak botoksu prosedürü sırasında, orbikularis oris (ağız çevresinde..

Devamını oku
21
Eylül

Botoks ile Yüz İnceltme Nedir? Masseter Botoks  : Yüzün estetik hale getirilmesi için onlarca farkl..

Devamını oku
20
Eylül

Alın Botoksu Uygulaması Nasıl Yapılır? Alın Botoksu, kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak ç..

Devamını oku
20
Eylül

Lazer ile tüy sarartma işleminde en önemli noktalardan biri ise hangi cihaz ile işlemin nasıl yapıld..

Devamını oku
20
Eylül

Ben Ne Zaman Tehlikeli Olur? Ben Aldırma : Benlerin çeşitleri kendi gruplandırmalarında sayıca çok ..

Devamını oku
20
Eylül

Q – Switch lazer ile dövme sildirme işlemi, dövmenin geçici bir şekilde beyaz renge ulaşmasından anl..

Devamını oku
20
Eylül

Lazer Epilasyon Çeşitleri Lazer epilasyonun kullanımında birkaç farklı çeşit kullanılmaktadır. Ciha..

Devamını oku
20
Eylül

Fraksiyonel lazer uygulaması öncesinde lokal anestezi işlemi için krem sürülerek kişinin acı hissi e..

Devamını oku