Bişektomi – Yanak İnceltme Ameliyatı

Son yıllarda “Hollywood yanağı” ismiyle de anılmakta olan yanak inceltme ameliyatı, yüz yapısında bulunan yanak hatlarının belirgin bir şekilde ortaya çıkartılması ve kişiye daha genç bir görünüm kazandırılması amacıyla yapılmaktadır.  Hollywood starlarının çokça yaptırdığı bu estetik ameliyat estetik alanında “Bişektomi” adıyla yer almaktadır.

Günümüzde artık dış görünüşümüzün ölçütleri değişime uğradığı için eskiye oranla daha keskin yüz hatları çok daha fazla tercih sebebi olmaktadır. Dolgun ve tombul yanaklar yerini, estetik açıdan daha ince ve belirleyici çizgiler halinde çizilmiş gibi keskinliği olan yanak şekillerine bırakmıştır. Özellikle Hollywood yıldızlarının yanak stili ile anılmaya başlayan yanak inceltme estetiği sayesinde kişinin yanaklarının daha ince bir görünüme sahip olması ve estetik açıdan daha güzel görünmesi sağlanmaktadır.

Yanak inceltme ameliyatı (Bişektomi) yaptırmak isteyen kişiler çoğunlukla estetik kaygıların yanı sıra bu ameliyatı başka sebeplerle de yaptırmak istemektedirler. Kişi ideal sayılabilecek bir kiloda olsa dahi sahip olduğu yüz ve yanak biçimi nedeni ile olduğu kilodan daha fazla kiloya sahip gibi görünebilmektedir. Bu görüntünün düzeltilmesi amacıyla da kişinin estetik yanak ameliyatını yaptırmak istemesi son derece doğal bir durumdur. Hollywood filmlerindeki kadın oyuncuların sahip olduğu keskin ve güçlü yüz stiline sahip olmak için özellikle son dönemde oldukça fazla bu estetik ameliyat tercih edilmektedir.

Yanak İnceltme Estetiği (Bişektomi) Nedir?

Bişektomi, diğer bir adı ile yanak inceltme ameliyatı yüzde bulunan elmacık kemiklerinin olduğundan daha fazla bir biçimde belirgin hale getirilmesi ve aynı zamanda kişinin yüz hatlarının daha keskin ve estetik açıdan daha iyi bir görüntüye kavuşturulmasını sağlamak amacı ile yapılan yanaktaki fazla yağların alınması ile tamamlanan bir ameliyattır. Böylelikle yanağın inceltme estetiği sayesinde yüzün daha ince bir görüntüye sahip olması sağlanarak, yüze daha ince ve genç bir görüntü verilmiş olmaktadır.

Yanak inceltme estetiği operasyonunda; yanağın iç kısmından küçük bir kesi yapılarak bölgede bulunan yağ dokusu alınmaktadır. Alınan yağ dokusu sonucunda yüz daha ince görünmekte, yüz hatları da daha keskin hale getirilmektedir. Büyük oranda kadınlar tarafından tercih edilen bu operasyon ile Hollywood yıldızlarının yüz yapısının görüntüsü elde edilmektedir.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

30 - 60 Dakika

Aneztezi Türü

Lokal Anestezi

Hastane Yatış

Yok

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

-

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Nasıl Yapılır?

Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı ile yüze daha estetik ve keskin bir görünüm kazandırmak için ağız içinden açılan kesiyle yağ fazlalığı alınarak hastayı rahatsız eden dolgun ve kilolu görünüm yok edilmektedir. Ameliyat esnasında hastaya lokal anestezi uygulanması uygun görülürken bazı hastalar için durum farklı olabilmektedir. Yapılacak işlemden kaygı duyan ve ameliyat konusunda endişelenen insanlar için genel anestezi de uygulanabilmektedir. Ameliyatın hazırlık aşamasında hastanın ilk olarak ağız içi temizliği yapılmakta olup ameliyat esnasında oluşabilecek enfeksiyonun engellenmesi sağlanmaktadır. Lokal anestezi tekniği ile yanağın iç kısmına küçük bir kesi atılarak hastanın yanağında bulunan bichat denilen yağ torbaları alınmaktadır. Çıkarılan yağ torbaları sonrasında, uygulama yapılan bölgeye dikiş atılmaktadır.

Yanak İnceltme Estetiği ile Hollywood Yanağı Nasıl Elde Edilir?

Yanaktan alınan yağlar sonucunda yanak, daha estetik bir görüntüye sahip olmaktadır. Bişektomi operasyonu ile yüz yapısında bir kesi izi olmadan yapılan bu işlem ağız içinden uygulanmaktadır. Yanağın iç kısmından 2- 3 cm ölçüsünde bir kesi açılarak uygulanmaktadır. Böylelikle bichat (yağ torbaları) dokuları çıkartılmakta ve yüze keskin bir görüntü verilmektedir. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren yüz ve yanak şekilleri ve ciltteki yağ dokusu oranına bağlı olarak yanak ve çenenin bulunduğu alandaki üçgen görüntü estetik bir şekilde verilmektedir. Yanak inceltme ameliyatı sonrası kişi, istediği görüntüye kavuşmakta olup aynı zamanda kendinde memnun olmadığı görüntüsünü bu işlem sonrasında düzeltmiş olmaktadır.

Yanak İnceltme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Estetik bir ameliyat olan yüz inceltme ameliyatı öncesinde hastanın ameliyatla ilgili ne gibi beklentileri olduğunu ve bu doğrultuda ameliyat öncesinde doktoru ile bu konuda istediği her şeyi açıkça belirtmesi gerekmektedir. Plastik cerrah tarafından fiziki muayenede hastanın yüzü incelenmekte ve ameliyatın planlaması, kullanılacak tekniklerin belirlenmesi sağlanmaktadır. Hastanın doktor tarafından istenen tahlilleri yaptırması gerekmektedir. Sahip olunan bir alerji durumunun olup olmadığı, devamlı kullanılan bir ilacın bulunup bulunmadığı doktora bildirilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı her ameliyat öncesinde olduğu gibi yanak inceltme ameliyatında da operasyon öncesinden en az 2 hafta öncesinde bırakılmalıdır. Kişinin beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi yine ameliyatın başarısı açısından son derece faydalı olmaktadır. Ameliyat öncesinde kişinin doktor ile birlikte hareket etmesi süreci kolaylaştırmaktadır.

Bişektomi Ameliyatını Kimler Tercih Etmektedir?

Bişektomi, aynı zamanda yanak inceltme estetiği olarak da anılan Hollywood yanağı ameliyatı olarak da ifade edilmektedir. Hollywood yanağı ismiyle anılması ise Hollywood yıldızlarının keskin ve ince görünümlü yüz hatlarına sahip olmasına dayanmaktadır. Yanak inceltme ameliyatı kişinin her yaşında olabileceği bir operasyon olmakla birlikte operasyon için uygun olan alt yaş sınırı 18 yaş olmak üzere kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise bu yaş aralığından önce kişinin sahip olduğu yanak şekli değişim gösterebilmektedir. Yüz inceltme estetiğini tercih eden hastaların başında şu özelliklere sahip kişiler gelmektedir:

 • Yüz yapısı kare bir görünüme sahip kişiler
 • Yanaklarındaki yağdan ötürü daha kalın yüz hatları olan kişiler
 • Yüz şekli tombul ve dolgun görünümlü olan kişiler
 • Elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek isteyen kişiler
 • Sahip olduğu kiloya rağmen yanak yapısı yüzünden daha kilolu görünen kişiler

Yanak İnceltme Ameliyatı Sonrası

Yanak inceltme (bişektomi) ameliyatı sonrasında, hastada herhangi bir ödem ve ağrı olmamaktadır. Hasta operasyonun yapıldığı gün taburcu edilmektedir. İyileşme sürecinde herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için doktor tarafından verilen ilaçların ve bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Hasta ilk birkaç gün sıvı ile beslenmekte, sert yiyecekler dışında rahatlıkla yiyebileceği yemekleri tercih etmelidir. Yüz inceltme estetiği operasyonu sonrasında herhangi bir yara izi oluşmamakta ve operasyon yanağın içine yapıldığı için yüzün yapısında veya yanak bölgesinde ciddi bir komplikasyon oluşmamaktadır. Yüz inceltme estetiğinin belirgin bir biçimde kendini göstermesi 4 haftayı bulmaktadır. Operasyonu sonrasında hasta gündelik yaşamına kısa süre sonra geri dönebilmektedir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Riskler

Bütün ameliyatlarda istenmeyen durumlar veya riskler görülebilmektedir. Yanak inceltme estetiği ameliyatında, yağ çıkarma işlemi esnasında elbette bazı riskler oluşabilmektedir. Yanak inceltme ameliyatı her ne kadar basit bir ameliyat olarak nitelendirilse de yüzdeki sinirler zarar görebilmektedir.  Hatta bazı ameliyatlar sonrasında kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Bu açıdan estetik ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın konusunda uzman ve alanında etkin bir isim olması oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrası ortaya çıkan risk faktörleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Asimetrik yüz hatları
 • Kanama
 • Enfeksiyona bağlı durumlar
 • Ameliyat kesilerinin iyileşmesinde yaşanan gecikmeler
 • Anestezi sebebiyle oluşan riskler
 • Yüz bölgesinde uyuşma
 • Yüz felci
 • Estetik görüntünün istenildiği gibi olmaması
 • Kalıcı ağrılar

Yanak İnceltme (Bişektomi) Ameliyatı Fiyatları

Ameliyatı gerçekleştirecek olan plastik cerrahın uzmanlığı, ameliyat esnasında belirlenen yöntemler ve kullanılacak malzemeler yüz inceltme estetiği ameliyatının fiyatının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren fiziki özellikler farklı olacağı için, ameliyatın hangi yöntemler ile gerçekleştirileceği de buna bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla bu durum ameliyat fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir.

Instagram : Ixoralife

Bişektomi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yanak inceltme ameliyatında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmemektedir.

Uzman bir cerrah tarafından yapıldığında ameliyat sonrası yüzde herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ameliyat sonrasında görülen herhangi bir morarma veya şişliğe rastlanılmamaktadır. Ortalama 1 hafta içinde düzelmeler görülmektedir.

Ameliyat sonrasında gelen ilk gün sıvı gıdalar yardımı ile beslenilmesi gerekmektedir. İlk gün hariç yemek yeme konusunda bir engel olmamaktadır ancak ilk birkaç gün geçene kadar katı yiyecekler yenmesi önerilmemektedir.

Bişektomi hem kadın hem de erkek hastalar için uygulanabilen bir ameliyattır.

Ameliyat lokal anestezi yöntemi ile yapılmaktadır.

Ameliyat ortalama 30 ila 45dk süren bir işlemdir.

Yanak inceltme ameliyatı, estetik bir görünüme sahip olmak isteyenler için zararlı bir ameliyat değildir. Ancak mesleğinde deneyimsiz kişiler tarafından yapılırsa birtakım olumsuz durumlar görülebilmektedir.

Bu ameliyatın etkisi oldukça kalıcıdır. Elbette işlem sonrası hastanın her ameliyat sonrasında olduğu gibi iyileşme sürecine dikkat etmesi gerekmektedir.

Ameliyatta yapılan işlemlere, hastanın durumuna göre değişmekte olup genel itibariyle hasta gündelik yaşamına hemen dönebilmektedir.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
22
Eylül

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Nasıl Yapılır? Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı ile yüze dah..

Devamını oku
22
Eylül

Kepçe Kulak Ameliyatı : Bu durumun başlıca sebebi sahip olduğumuz fiziksel özelliklerimizdir. Yani k..

Devamını oku
22
Eylül

Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı Göz Kapağı Ameliyatı : Göz kapağında meydana gelen sarkmalar ve alt..

Devamını oku
21
Eylül

Çene Ucu Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır? Çene ucu estetiği ameliyatı için, kişinin profiline yand..

Devamını oku
21
Eylül

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yüz germe ameliyatları tercih edilme noktasında genellikle yaş a..

Devamını oku
21
Eylül

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en s..

Devamını oku
21
Eylül

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kol germe ameliyatı, kollarında sarkmalar meydana gelen kişiler ..

Devamını oku
21
Eylül

Popo (Kalça) Estetiği Nedir? Kalça Büyütme Ameliyatı : Popo estetiği, kişinin poposunda bulunan hac..

Devamını oku
21
Eylül

Karın Germe Nedir? Karın germe ameliyatı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen, kişinin fazla kilo a..

Devamını oku
21
Eylül

Kimler Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir? Liposuction Yağ aldırma ameliyatı, genellikle ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Dikleştirme Ameliyatı : Tarihten bu yana güzel olmak ve daha estetik bir görüntüye sahip olmak ..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Meme küçültme ameliyatı, meme görüntüsü büyük olan kişilerin..

Devamını oku
21
Eylül

Meme büyütme estetiğinin hem fiziksel hem de sosyal gerekçeler açısından kadınların psikolojilerinin..

Devamını oku
21
Eylül

Estetik Kavramına Genel Bir Bakış Yunanca duymak ve algılamak sözcüklerinden oluşan “aisthetikos” k..

Devamını oku