Jinekomasti, 2023 Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları    

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde ileri düzeyde meme gelişimine bağlı olarak iyi huylu olarak adlandırılan meme büyümesi anlamına gelmektedir. Erkeklerin bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde rastlanabilen jinekomasti, çoğunlukla ergenlik döneminde görülmektedir. Jinekomasti (erkekte meme büyümesi), kişinin sağlığını olumsuz etkileyebilecek bir durum olmadığı gibi müdahale edilmeden ortadan kaybolmamaktadır. Bu durumda da kişi psikolojik olarak etkilenmekte ve sosyal ilişkilerde çekincelere kadar gitmektedir.

İnsanlardaki cinsiyet özelliklerini belirleyen hormonlardan olan testosteron ve östrojen, erkeklerdeki testosteron-östrojen dengesinin korunamadığı zaman jinekomasti olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bebeklik döneminde erkek bebeklerin birçoğu östrojen hormonu sebebi ile olması gerekenden daha büyük meme boyutuna sahip olabilmektedirler.

İlerleyen dönemlerde ergenlikte de ortaya çıkabilen jinekomasti, ergenlik sırasında gözlenen hormon düzensizlikleri nedeniyle sıkça rastlanılan bir durum olmaktadır. Bunun yanı sıra jinekomastinin görülme sıklığı 50-70 yaş arasında tekrarlanabilmektedir. Jinekomasti’nin sebepleri arasında farmakolojik nedenler de görülmektedir. İlaçların bir kısmı (prostat kanseri ve AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar) jinekomastiye sebep olabilmektedir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti en temel tıbbi tanımı ile östrojen ve testosteron hormonlarının dengesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Kişide meydana gelen bu değişikliğin pek çok sebebi olabilmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu jinekomastinin (erkekte meme büyümesi) nedenlerini birkaç başlık altında toplayabiliriz:

 • Karaciğer yetersizliği veya siroz
 • Böbrek yetmezliğinin artış gösterdiği durumlar
 • Erkek hormonu eksikliği
 • Kötü madde kullanımı
 • Aşırı düzeyde alkol alımı
 • Tiroid bozukluklarına bağlı gelişen tiroid rahatsızlıkları
 • Tümörler

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

1 - 3 Saat

Aneztezi Türü

Genel Anestezi

Hastane Yatış

1 Gece

İşe Dönme Süresi

3 - 4 Gün

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi

Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en sağlıklı ve en net sonuç, cerrahi yöntem yani ameliyat olmaktadır. Her hastaya göre farklılık gösteren jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri tercih edilmektedir. Jinekomasti tedavisi öncesinde gerekli tetkikler sonucunda hastanın hormonsal bozukluğu değerlendirilmektedir.

Jinekomasti ameliyatında meme dokusu çok büyük değil ise liposuction yöntemi ile yağ dokusu alınmaktadır. Eğer ileri derecede büyüklük mevcut ise hatta sarkma durumu olmasında jinekomasti ameliyatı ile meme dokusunu üzerindeki deri ile birlikte alınmaktadır.

Tedavi seçenekleri ise jinekomastinin türüne göre belirlenmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra meme bezine yapılan müdahaleler ile birlikte cerrahi müdahale ile birlikte uygulanabilen liposuction tedavisi de çokça tercih edilmektedir. Ancak liposuction tedavisinin olumlu sonuç vermediği durumlarda lazer ameliyat gerçekleştirilmektedir. Meme büyümesi 4 cm’den küçük ise ilaç tedavisine başvurulmakta ve kısa sürede sonuç alınmaktadır. Ancak büyüme 6 cm’den büyük ise cerrahi müdahale şart olmaktadır. Jinekomastinin birden çok farklı sınıflandırılması farklı tedavi yöntemleri belirlenmekte ve bu doğrultuda da uygulanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatında birden çok cerrahi yöntem uygulanmaktadır: Lipomatöz jinekomasti yağ dokusu artışı olan durumlarda, glanduler jinekomasti ise meme dokusunun büyüdüğü durumlarda ve mixt jinekomasti ise hem meme dokusu hem de yağ dokusu büyümesi durumlarında tercih edilmektedir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti her tıbbi teşhis gibi doktora başvurularak tespit edilmektedir. Doktor tarafından yapılan fiziksel muayene ile gerekli görüldüğünde tahlil ve tetkikler istenmektedir.

Teşhisin yanı sıra nedeninin öğrenilmesi tedavi sürecini önemli oranda etkilemektedir. Test sonuçlarına göre eğer gerekli görülür ise bilgisayarlı tomografi, MR ve doku biyopsisi yapılabilmektedir. Memede meydana gelen büyüme, bazı durumlarda jinekomastiye bağlı olmayabilmekte ve kişilere has bir meme yapısı ile de ilişkili olabilmektedir.

Zaman zaman az da olsa erkeklerde göğüs kanserine sebep olabilen durumlar olmakta ve göğüs bölgesindeki sert bir nodül göğüs kanseri olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple jinekomasti teşhisi yapılmadan önce hasta iyice fiziksel olarak muayene edilmeli, tıbbi geçmişi dikkate alınmalı ve kan tahlillerinin dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Kimlerde Daha Sık Görülmektedir?

Jinekomasti genellikle bebeklik döneminde bazı erkek bebeklerde, ergenlerde, yaşlılarda, karaciğer, böbrek ya da tiroid hastalığı olanlarda, yeme düzensizliğinin aşırı olduğu zamanlarda meme büyümesine bağlı olarak oldukça sık görülmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti, doktor teşhisinin yanı sıra bazı durumlarda kişiler tarafından da tespit edilmektedir. Belirtilerin çok anlaşılır olduğu durumlarda birtakım sonuçlar gözlemlenmektedir:

 • Memelerde şişlik ve aşırı hassasiyet
 • Her iki memede şiddetli hissedilen ağrılar
 • Meme ucunda görülebilen hafif kanama
 • Meme ucunda meydana gelen dökülmeler
 • Meme bölgesinde görülen sertlik durumu

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır.

Enfeksiyon ihtimali az da olsa ameliyat sonrasında görülebilmektedir.

Ameliyata bağlı olarak kanama ve memede kan veya sıvı toplanması ortaya çıkmaktadır.

Liposuction yöntemi ile yapılan jinekomasti ameliyatında uyuşmalar ve renk değişiklikleri görülebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

Jinekomasti ameliyatı öncesinde ameliyat sürecini en çok belirleyen faktörlerin başında kan tahlilleri gelmektedir. Tahlil sonuçları ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor tarafından değerlendirilip buna göre ameliyat süreci başlamaktadır.

Ameliyattan önceki bir hafta gibi bir süreçte gribal enfeksiyonlar geçirmemeye dikkat edilmeli ve bu hassasiyet ile davranılmalıdır.

Aspirin gibi ilaçların kullanımına ameliyattan bir hafta önce ara verilmeli ve kan sulandırıcı ilaçlar ameliyata olumsuz etki edebileceği için bırakılmalıdır.

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı 10 gün kadar önce bırakılmalıdır.

Yeme-içme düzenine ve uyku saatlerine dikkat edilmelidir.

Ameliyat Günü

Jinekomasti ameliyatı öncesinde tetkikleri yapılan hastanın ameliyattan bir gece önce yeme-içme ilişkisini kesmesi gerekmektedir. Hastane yatışından sonra kontrolleri yapılarak operasyon aşamasına geçilmiş olur. Ameliyatın bitimi ile birlikte herhangi bir sorun ile karşılaşılmamış ise hastanın mevcut dikişlerine pansuman yapılarak sürecin tamamlanması sağlanmış olunur. Jinekomastide, hastanın fiziksel olarak tamamıyla hazır olmasının yanı sıra zihinsel olarak da sürece hazır olması önem taşımaktadır. Ameliyat günü sigara içilmemesi gerekmekte ve alkol tüketimi yapılmamalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrasında yaşanan süreç, ameliyat yöntemine göre farklılık göstermektedir. Vaser ya da lazer liposuction teknikleri tercih edilen operasyonlarda iyileşme süreci oldukça hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleşirken; yağ dokusuna bağlı olarak yapılan jinekomastide ise kişi yaklaşık 3 haftanın sonunda etkili sonuçlar almaktadır.

Hasta ameliyattan sonra aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Ancak genel anesteziye bağlı olarak bir gece hastanede kalması söz konusu olabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatından sonra gelen ilk günler iyileşme süreci açısından önemli olmaktadır.

Operasyondan sonraki üç gün hastanın düz yatması önerilmektedir.

Ani hareketlerden kaçınılmalı ve eğilme gibi vücudu zorlayan hareketler yapılmamalıdır.

Ameliyatın ardından 3 gün sonra duş alınabilmektedir.

Kısa süre içerisinde işe geri dönülebilir ve hafif yürüyüşler yapılabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ödem ve şişlikler görülebilmekte ve bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ameliyat Sonrası Jinekomasti Korsesi

Jinekomasti korsesi, jinekomasti ameliyatları sonrasında kullanılması gereken bir tıbbi bir ürün olmaktadır. Korsenin kullanımı son derece basit olmakta ve korse, ameliyattan hemen sonra giyilmelidir. Kullanım süresini (genellikle 2-3 hafta) doktorunuz belirlemektedir. Ortalama 6 hafta giyilen jinekomasti korsesi, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti fiyatları doktora, ameliyatta kullanılacak olan teknik yöntemlere, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun uzmanlığına ve diğer ayrıntılara göre değişiklik göstermektedir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında en doğru rakamı operasyonu gerçekleştirecek olan doktor vermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatsız tedavi yöntemleri kısa süreli etki gösterdiği için kalıcı olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Anlık tedavide tercih edilebilir ancak bu sorundan tam anlamıyla kurtulmak ve bir daha karşı karşıya gelmek istemeyen her hastanın ameliyat olması gerekiyor. Ameliyat, korkulacak bir tedavi değildir ve özellikle jinekomasti ameliyatı oldukça basit ve kısa süreli bir ameliyattır. Sonuçları gördüğünüzde sizler de ne kadar doğru bir karar verdiğinizi çok daha iyi anlayacak ve fark edeceksiniz.

Zor bir ameliyat değildir ve anestezi destekli olduğu için hem hasta hem de hekim konforu üst düzey seviyededir. Ağrılı bir ameliyat olduğu söylense de ameliyat sonrası özellikle ilk günler çok fazla ağrı hissetmeyeceksiniz ve doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullandığınız takdirde bu ağrılar rahatsız edici olmayacaktır. Tam iyileşme süresi ise 6 ay olarak karşımıza çıkıyor ve 6 aylık süre sonunda iyileşme belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Jinekomasti ameliyatı yapılan hasta bir sıkıntı olmadığı sürece aynı gün taburcu edilir. Aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde 1 günlük yatış verilebilir. Hastanede çok fazla kalmayacaksınız ve ayağa kalkmanız da çok daha kolay olacaktır. Ameliyattan hemen sonra ayağa kalkmak ve hafif hareketler ile hayatlarınıza devam etmek mümkündür ancak iş hayatına dönüş yapmak için kendinize biraz zaman tanımanız gerekiyor. İstirahat raporu verilir ve bunu talep etmenize de gerek yoktur çünkü doktorunuz da bu konuda sizlere yardımcı olacak ve bir dinlenme süresi belirleyecektir. İş hayatına dönüş, hafif işlerde çalışıyorsanız 3 ila 5 günlük bir zaman zarfına karşılık geliyor. Bu süre tamamlandıktan sonra eğer ağrılarınız devam ediyor ya da hareket kabiliyetinizi tam olarak elde edemediğinizi düşünüyorsanız rapor süresini biraz daha uzatabilirsiniz. Ağır işlerde çalışıyorsanız en az 1 hafta olmak kaydı ile istirahat etmenizde fayda vardır. Dinlenme süresince yakınlarınız tarafından gözetim altında tutulmanız da yine sizlerin lehine olacaktır. Pansuman ile birlikte doktor kontrollerini de aksatmamak gerekiyor ve bu kontroller sonucunda hayatlarınıza nasıl devam edebileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğini de hekimleriniz sizlere iletecektir.

Jinekomasti tedavilerinin süresi genellikle 45 ila 60 dakika arasında değişebilmektedir. Bu süre her iki memede de görülen meme büyümesi yani jinekomastiye göre değişebilmektedir. Tek memede görülen jinekomasti ameliyatı daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi hastalığı olarak bilinen jinekomasti, sağlık sorunlarının yanı sıra kişinin sosyal hayatına da olumsuz etki ediyor. Kişi kısa bir süre sonra sosyal çevresinden uzaklaşıyor ve içine kapanık birine dönüşüyor. Bedenini saklama isteği bir süre sonra cinsel hayata da olumsuz etkide bulunuyor ve zihinsel anlamda da büyük bir yorgunluk durumu meydana geliyor. Meme büyümesi tespit edildiği ve şikayetler arttığı takdirde en kısa sürede cerrahi müdahale ile gerekli önlemlerin alınması şarttır. Cerrahi müdahale öncesi birtakım ameliyatsız müdahaleler ile sorun çözülebilir ancak bunun için az önce de belirttiğimiz gibi erken teşhis şarttır. Ameliyat, 18 yaşını doldurmuş her hastaya yapılabilir. Erken teşhis ya da erken yaş, ameliyatın sürecini de olumlu etkileyecektir çünkü insan bedeni yaşlandıkça bu tür müdahalelere vereceği tepki de çok daha zayıf olabiliyor. Genç hastaların çok daha kısa sürede iyileştikleri de su götürmez bir gerçektir.

Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesi hastalığının tedavileri arasında doku çıkarma ameliyatı ve liposuction gibi ameliyat türleri yer almaktadır. Jinekomasti (gynecomastia) sadece fazla dokunun vücuttan alınması değil aynı zamanda şekillendirilmesi ameliyatıdır. Ameliyat sırasında gerçekleştirilen şekillendirmenin simetrik bir şekilde kendini koruyabilmesi için özel bir korse bir ay oyunca giyilmelidir. Bu korse sayesinde morluk veya şişlik oluşumu en aza indirilmiş olur. Ameliyat sonrasında oluşan morluklar 10 ila 15 gün içerisinde kaybolmaktadır. Ameliyatın ardından oluşan şişlikler ise üçüncü haftayla birlikte azalmaya başlar. Ve üçüncü haftadan sonra meme tekrardan şekillenmeye başlar.

Jinekomasti ameliyatı, başarı oranı her geçen gün biraz daha artan ameliyatlardan bir tanesidir fakat az önce de belirttiğimiz gibi genç hastalarda iyileşme süreci çok daha hızlı iken yaşlı hastalarda bu durum biraz daha sıkıntılıdır. Ameliyatın sonucunun kişiden kişiye değişmesi durumu da bu şekilde açıklanabilir. Hastalık tespit edildiği takdirde vakit kaybetmeden müdahale edilmesinde fayda var ve erken teşhis her zaman için fayda sağlamıştır. Jinekomasti ameliyatı ile birlikte sağlığınızı geri kazanacak ve görsel olarak da kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Erkekte meme büyümesi olarak da bilinen bu hastalık, kişinin yalnızca bedensel sağlığını değil, zihinsel salığını da olumsuz etkiliyor ve bu durumu ortadan kaldırmak adına cerrahi müdahale de şarttır. Bu ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştiren çok sayıda hekime sahibiz ve hastaneler de bu ameliyat konusunda yeterli donanıma sahiptir.

Erkekte meme büyümesi ameliyatı, bilinen adı ile jinekomasti ameliyatının çok sayıda avantajı var. Hastaların ameliyattan korkmasına ya da endişeli bir tavır takınmalarına gerek yoktur. Kulaktan dolma ve yanlış bilgiler ne yazık ki hastaların kafalarında soru işaretlerine neden olabiliyor ancak ameliyatı gerçekleştirecek cerrah ile sohbet ettiğinizde ve aklınıza takılan soruları detaylı bir şekilde ilettiğinizde emin olun sizler de ameliyatın ne kadar kolay ve sorunsuz olduğunu daha net bir şekilde göreceksiniz. Ameliyat, genel anestezi ya da sedasyon ile çok daha kolay bir hal alıyor. Hekim konforu ve hasta konforunun en iyi şekilde sağlandığı ameliyatta herhangi bir şekilde ağrı hissetmiyorsunuz. Ortalama yarım saat ila 1 saat gibi bir sürede ameliyat tamamlanıyor. Ameliyatın avantajlarından bir tanesi de hastaya erken taburcu fırsatı sunuyor olmasıdır. Aynı gün taburcu olmak mümkün ve aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde en fazla 1 günlük yatış alıyorsunuz.

Ülkemiz için bu konu söz konusu değildir çünkü ülkemiz bu konuda ün yapmakla birlikte tıp dünyasına da yenilikler katarak çok büyük başarılara imza atmaktadır. Teknolojik cihazların desteği ile uzmanlıkların artması ve hekimlerin kendilerini geliştirmesi de bu gelişime katkıda bulunan en önemli detaylardan bir tanesidir. En iyi doktor ibaresine karşılık olarak tek bir doktor ismi sunmak ya da öneride bulunmak, diğer hekimlerimize yapılan en büyük haksızlık olacaktır. Bu işi severek yerine getiren ve hastaları için mücadele eden ve bunu da en iyi şekilde yapan her doktor bizim gözümüzde en iyi doktor olarak karşılık buluyor. Az önce de belirttiğimiz gibi son dönemde büyük başarılar elde ediyoruz ve bunun en önemli nedeni ise hekimlerin çabası ve çalışmalarıdır.

Ameliyat olanların yorumları, ameliyat olacak olan hastalara fikir vermesi açısından önemlidir. Elbette yalnızca bu yorumlardan yola çıkarak fikir sahibi olmanızı kabul etmiyoruz ancak tecrübe edinmiş insanların anlatacakları ve bahsedecekleri detaylar sizleri de bir nebze olsun ameliyata daha yakın hale getirecektir. Olumlu yorumların yanı sıra olumsuz yorumlar da mevcut bu yüzden aklınıza takılan soru işaretlerini doktorunuz ile paylaşmanız gerekiyor. Tecrübe edinmiş hastaların yorumları da aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır. İnsanlar ne yazık ki kulaktan dolma ve hatalı bilgiler ile bu ameliyata karşı olumsuz bir tavır sergiliyor ve hatta ameliyat olmaktan vazgeçen hastaların sayısı da çok fazla. Olumlu yorumları takip ederek ameliyata olan bakış açınızı değiştirebilir ve bu konudaki soru işaretleri için yardım alabilirsiniz. Online dünyada bu yorumların sayısı çok fazla ve birçok hasta ameliyat olmadan önce bu yorumları okuyarak bilgi edinmeyi tercih ediyor.

Yapılan araştırmalar, ameliyat olup pişman olan hastaların az sayıda olduklarını gösteriyor. Ameliyat sonrası 6 aylık bir tam iyileşme dönemi arşınıza çıkıyor ve hastalar bu süreçte bir hayli sabırsız olabiliyor. Pişmanlık da genellikle bu aceleci tavır nedeniyle ortaya çıkıyor. Yapmanız gereken biraz sabırlı olmak ve beklemektir. Tam iyileşme sonrası görsel olarak istediğiniz seviyeye ulaşacaksınız ve şunu da belirtmek gerekiyor ki herhangi bir sarkma durumunda gerekli müdahale yapılarak sorun ortadan kaldırılıyor. Başarılı bir ameliyat ve sorun yaşamanız da gerçekten çok düşük bir ihtimaldir.

Yazımızın bir bölümünde alınan tedavilerin incelenmesi ve kullanılan ilaçların hekim ile paylaşılmasını işlemiştik. Var olan sağlık sorunlarının da hekim tarafından incelenmesi ve ele alınması şarttır. Sağlık sorunları ameliyatı olumsuz yönde etkileyebilir ve buna bağlı olarak ameliyat ertelenebilir ya da iptal edilebilir. Grip dahi olsanız bu durumu ameliyatı yapacak olan hekim ile paylaşmanızda fayda vardır.

Ameliyatın seyrine etki edecek ve olumsuz bir durum sergileyecek olan herhangi bir neden varsa eğer ameliyat ertelenebilir ya da iptal edilebilir. Özellikle sağlık sorunları ve hastalıklar ameliyatın seyrini değiştirecektir bu yüzden aceleci davranmak yerine bu sorunu hekim ile paylaşmak çok daha doğru olacaktır.

Sağlık sorunları insan hayatını olumsuz etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kişi, sağlığını kaybettiği takdirde hayata tutunmakta da güçlük çekiyor ve ruhsal olarak da her geçen gün biraz daha zayıflıyor. Bunun önüne geçebilmek adına tıp dünyası çok sayıda tedavi yöntemi geliştirmiş durumda ve jinekomasti ameliyatı da meme büyümesi için ortaya atılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Tedavinin dini açıdan herhangi bir sakıncası yoktur ve kişi sağlığına yeniden kavuşup yaşantısını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilecekse bu bağlamda herhangi bir soru işareti de oluşmuyor. Jinekomasti tedavisi ile birlikte kişi ruhsal ve fiziksel olarak rahatlayacaktır. Bu rahatlamanın da dini açıdan herhangi bir sakıncası yoktur. Akınıza bu konuda bir soru takılıyorsa din alimleri ile de görüşebilir ve ameliyat konusunda bilgi edinebilirsiniz. Sağlık sorunlarının tedavi edilmesi kişinin hayata yeniden dönmesine yardımcı olacaktır.

Jinekomasti ameliyatının yapılmasına sebep olan durum memelerin orantısız şekilde ve hızlı büyümesidir. Erkeklerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkan bu durum estetik kaygıları artırmaktadır. Büyüyen memelerin eski hale döndürülmesinden ve estetik bir görünüm kazandırılmasından plastik cerrahlar sorumludur. Jinekomasti ameliyatı olmak isteyenlerin estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahiye başvurmalıdır.

Her cerrahi operasyon yanında belirli riskleri getirir. Erkeklerde memelerin küçültülmesi amacıyla yapılan jinekomasti ameliyatında da kanama, hematom, sıvı birikimi, enfeksiyon ve iz kalması gibi riskler vardır. Ancak, operasyondan önce yapılan iyi bir hazırlık ile tüm bu riskler büyük oranda azaltılabilir. İz kalma problemine karşı da diğer estetik cerrahi yöntemleri ile kolayca çözüm üretilebilir.

Jinekomasti ameliyatının yapılmasına sebep olan ve meme bölgesinde kümelenen doku ameliyat kapsamında tamamen alınır. Alındıktan sonra tekrar oluşması gibi bir ihtimal yoktur. Ancak, operasyondan sonra ciddi bir kilo alımı olursa bölgede yağ birikimi olacağından ötürü memeler tekrar büyüyebilir. Kilo verilmesiyle bu memeler tekrar küçülür. Kısacası, operasyondan sonra ideal kiloda kalındıkça memelerin tekrar büyümesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Jinekomasti ameliyatında hastanın durumuna göre değişecek şekilde üç farklı anestezi türünden de yararlanılabilir. İlk tercih çoğu zaman lokal anestezidir. Hastanın buna yanaşmaması ve fiziki durumun uygun olmaması halinde sedasyon anestezisi kullanılır. Bunun da efektif bir çözüm olmayacağı değerlendirilirse son ve kesin çare olarak genel anesteziye başvurulur. Hangi anestezi yöntemi kullanılırsa kullanılsın hastanın acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Jinekomasti ameliyatı sırasında meme bölgesinin alt dokusundan büyük parçalar çıkartılır. Bu parçaların çıkartılması sırasında da cerrahi yöntemler uygulanır. Her cerrahi yöntem bir miktar tehlike içerir ancak uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatının tehlikesinin düşük olduğunu söylemek mümkündür. Operasyondan önce araştırma yapılmalı ve iyi bir plastik cerrah seçilmelidir.

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra şişlik riski bulunur. Oluşan şişlik operasyonun işe yaramadıpı gibi bir intiba uyandırsa da yaklaşık bir hafta sonra kaybolur. İki haftayı geçen şişliklerde mutlaka doktora başvurulmalı ve bu şişliğin altında yatan sebep araştırılmalıdır. Çöküntü ise nadiren karşılaşılan bir durumdur. Operasyonda fazladan doku alınmasının bir sonucu olarak gerçekleşebilir. Bu noktada da diğer estetik uygulamalarla çöküntü ortadan kaldırılır.

Jinekomasti ameliyatı ile boşaltılan bölgenin doğru ve düzgün şekillenebilmesi için korse kullanımı önerilmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık bir hafta boyunca hiç çıkarmadan; birinci haftayı takip eden iki haftalık süreçte de günde en az sekiz saat takarak korse kullanılır. Operasyondan sonraki sürecin sağlıklı yönetimi için korse mecburidir.

Sigara kullanımının vücuda en olumsuz etkisi solunum fonksiyonlarını bozması iken ikinci etkisi iyileşme hızını yavaşlatmasıdır. Sigara kullanmayanlarda üç haftada tamamlanan iyileşme süreci, sigara kullananlarda altı haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu sebepten ötürü operasyondan sonra en az bir ay boyunca sigara kullanılmaması faydalı olacaktır.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
0 (533) 034 70 02
Benzer Tedaviler
22
Eylül

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Nasıl Yapılır? Yanak İnceltme Ameliyatı ile yüze daha estetik ..

Devamını oku
22
Eylül

Bu durumun başlıca sebebi sahip olduğumuz fiziksel özelliklerimizdir. Yani kadınların saçlarının kul..

Devamını oku
22
Eylül

Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı Göz kapağında meydana gelen sarkmalar ve alt göz kapağında oluşan t..

Devamını oku
21
Eylül

Çene Ucu Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır? Çene ucu estetiği ameliyatı için, kişinin profiline yand..

Devamını oku
21
Eylül

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yüz germe ameliyatları tercih edilme noktasında genellikle yaş a..

Devamını oku
21
Eylül

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en sağlıklı ve en net sonuç,..

Devamını oku
21
Eylül

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kol germe ameliyatı, kollarında sarkmalar meydana gelen kişiler ..

Devamını oku
21
Eylül

Popo (Kalça) Estetiği Nedir? Popo estetiği, kişinin poposunda bulunan hacim eksikliğini, dolgunluğu..

Devamını oku
21
Eylül

Karın Germe Nedir? Karın germe ameliyatı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen, kişinin fazla kilo a..

Devamını oku
21
Eylül

Kimler Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Olabilir? Yağ aldırma ameliyatı, genellikle sağlıklı, ak..

Devamını oku
21
Eylül

Tarihten bu yana güzel olmak ve daha estetik bir görüntüye sahip olmak amacıyla insan pek çok esteti..

Devamını oku
21
Eylül

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Meme küçültme ameliyatı, meme görüntüsü büyük olan kişilerin..

Devamını oku
21
Eylül

Meme estetiğinin hem fiziksel hem de sosyal gerekçeler açısından kadınların psikolojilerinin üzerind..

Devamını oku
21
Eylül

Estetik Kavramına Genel Bir Bakış Yunanca duymak ve algılamak sözcüklerinden oluşan “aisthetikos” k..

Devamını oku