Ben Aldırma

Halk arasındaki adıyla bilinen benler diğer bir adı ile nevüsler insan vücudunun herhangi bir bölgesinde çıkabilmektedir. Ben, deriye renk veren pigmentlerin bir araya gelmesiyle oluşmakta ve genellikle ergenlik, hamilelik gibi hormonal değişikliklerin çokça yaşandığı dönemlerde görülmektedir.

Birbirinden farklı yapı ve görünümlere sahip olan benler, yapıları itibariyle genellikle 3-5 mm büyüklüğünde olmakta ve deriden dışarıya doğru çıkan kahverengi ya da daha koyu renkte olan deri lezyonlarıdır. Bir kısmı doğuştan gelmesi ile birlikte sonradan da oluşabilirler.  Benler çoğunlukla iyi huylu olmakta ancak kötü huylu olma ihtimallerinin de olduğunu bazı durumlarda görebilmekteyiz.

Genellikle yüz ve boyun bölgelerinde yer alan benler; kişileri estetik açıdan rahatsız edebilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen benlerin ve görünüm itibariyle büyük boyutlu olan benlerin; kişilerin özgüvenini olumsuz yönde etkilendiklerini söyleyebiliriz. Bu nedenle birçok kişi kendilerinde bulunan mevcut benlerin alınmasını istemektedir.

Vücuttaki benlerin alınmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Benler, cerrahi yöntemler ile alınabileceği gibi lazer ile de alınabilmektedirler. Son yıllarda günümüzde lazerle ben alma yöntemi kişiler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Yaş ilerledikçe pigmentlerin işlevini kaybetmesi sonucunda özellikle orta yaş itibariyle benlerin rengi açılabilmektedir. Bunun haricinde meydana gelen benlerin geçmesi için lokal anestezi yöntemine başvurulmaktadır. Ben aldırmak oldukça kolay ve kısa bir sürre içerisinde gerçekleştirilen bir uygulama olmaktadır.

Cerrahi Yöntem ile Ben Aldırma İşlemi

Bazı benlerin cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Şüpheli bir görünüme sahip ve patolojik bir inceleme durumu gerekiyor ise bu gibi benlerin cerrahi yöntemler ile alınması gerekir. Aynı zamanda derinin çok alt katmanlarında yer alıyor ise de yine ameliyat yöntemi ile benlerin alınması gerekmektedir. Cerrahi olarak alınan benlerin, operasyon sonrasında derinin o kısmı dikilir. Dikişler yaklaşık 1-2 hafta içinde alınmaktadır. Ayrıca estetik amaçlı dikiş kullanılması deride herhangi bir iz oluşumunu engellemektedir.

Ben Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Ben Aldırma : Benlerin çeşitleri kendi gruplandırmalarında sayıca çok fazladır. Benin türünün ne olduğu, tehlike oluşturup oluşturmadığı, hangi yöntem ile alınacağı bir dermatolog ile açıklığa kavuşturulması gereken bir durumdur. Benlerin derinin katmanları içerisindeki yerleşme alanları tedavi şeklini de etkilemektedir. Benlerin çok büyük bir çoğunluğu iyi huylu olmakla birlikte derinin üst kısmında bir çıkıntı halinde yer alırlar. Genellikle düz, pürüzsüz bir dokuya sahip ve deriden daha koyu renkte olmaktadırlar. Hemen hemen herkeste olan benler küçük boyutlara sahip olan oluşumlardır.

Benlerin zaman içerisinde büyümeleri veya renk değiştirmeleri bazı durumlarda istenmeyen birtakım sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Özellikle cilt kanserinin belirlenmesinde erken tanı ve tedavi süreci için uzman bir dermatoloğa başvurmak ve kontrolleri sağlamak kişinin sağlığı açısından son derece önemli bir yer tutmaktadır.

Ben takibinin yapıldığı durumlar şu maddeler ile sıralanabilmektedir:

 • Olması gereken boyuttan daha büyük ve şekil olarak farklı olan benler,
 • Orta yaş dönemi sonrasında ortaya çıkan benler,
 • Sayı olarak çok fazla bene sahip olan kişiler,
 • Ailesinde cilt kanseri öyküsü olan veya tıbbi geçmişinde benzeri hikâyelere sahip olan kişilerde,
 • Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullanan kişilerde ben takibinin yapılması ve bu durumun periyodik aralıklar ile takip edilmesi gerekmektedir.

Lazer ile Ben Aldırma Uygulaması

Lazer yöntemi ile ben aldırma işleminde özellikle artan teknolojik yenilikler sayesinde daha sağlıklı ve estetik sonuç alınabilmektedir. Lazer ile ben aldırma uygulaması; vücutta herhangi bir iz kalmamakta aynı zamanda iz bırakmıyor olması sebebiyle de özellikle yüzdeki benlerin alınmasında tercih edilmektedir. Bazı kişilerde ise saç ve sakalın olduğu yani kıl köklerinin bulunduğu benlerde kıl köklerine zarar vermeyen bir işlem uygulanmaktadır. Lazer ile ben aldırma uygulaması kıl köklerinin mevcut olduğu benlerde de rahatlıkla tercih edilmektedir.

Lazer ile ben aldırma işlemi; son derece kolay uygulanır ve pratik bir yöntem olmaktadır. İşlem uygulanırken kişiler; iş yaşamlarına ve gündelik hayatlarına ara vermek zorunda kalmazlar. Uygulamanın ardından iyileşme süreci oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve işlemin ardından pansuman gibi müdahalelere gerek duyulmamaktadır.

Son yıllarda lazer ile ben aldırma işleminin tercih edilmesinde ciddi bir artış yaşanmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise sağladığı avantajlar sebebi ile kısa bir zaman içerisinde uygulanabilir olması ve sağlıklı, estetik sonuçlar alınmasında yüksek oranlar elde edilmesidir.

Lazer ile Ben Aldırma İşleminin Yan Etkisi Var mı?

Lazer ile ben aldırma işleminde özellikle gelişen teknolojik yenilikler ile çok sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.  Bu uygulamada kişinin cilt yapısı ve benin boyutları gibi koşulların sebep olduğu özellikler nedeni ile değişiklikler görülebilmektedir. Alınan ben çok büyük bir boyuta sahip ise hafif bir izin ciltte kalması söz konusu olabilmektedir. Ancak ben küçük bir boyutta ise işlem sonrası iz kalması daha az görülmektedir. Lazer ile ben aldırma sonrasında ciltte hafif kızarıklık meydana gelebilir. Ancak bu kızarık kalıcı olmamaktadır. Genellikle bir gün içerisinde kızarıklık herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın geçmektedir.

Alınan Benler Tekrar Çıkar mı?

Ben aldırma işlemlerinde eğer cilt yapısının içerisinde bir hücrenin kalması durumunda bir süre sonrasında alınan benler tekrar kendini yenileyebilmektedir. Çok nadir görülen bir durum olmasına rağmen bu duruma rastlamak mümkün olmaktadır. Ancak bu ve benzeri durumlarda lazerle ben alma işlemi ile tekrarlanan benlerin yeniden alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ben Aldırma Süreci Nasıl Gelişir?

Lazer ile ben aldırma sürecinde bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İşlem öncesinde lokal anestezi veya anestezik içerikli krem uygulaması ile bölgenin uyuşması sağlanmaktadır.
 • Lazer ile ben alma işleminde cilde cerrahi bir işlem uygulanmamaktadır.
 • İşlem sırasında hastanın acı veya ağrı duyması lokal anestezi veya anestezik içerikli krem uygulaması ile mümkün değildir.
 • Lazer ile ben aldırma işlemi son derece kolay ve pratik bir estetik uygulama olmaktadır.
 • Uygulama sonrası kişi hemen gündelik yaşamına geri dönebilmektedir. Bu açıdan kişinin herhangi, bir tıbbi kuruluşta veya evde dinlenmesi gerekmemektedir.
 • İşlemin hemen ardından kişinin eve gitmesi mümkündür.

Ben Aldırma İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben aldırma işlemi sonrasında kişiler gündelik yaşamlarına geri dönebilirler. Lazer ile ben aldırma uygulamasının ardından işlem yapılan bölgede hafif kızarıklıklar olabilir. Son derece normal bir durum olmakla birlikte bu durum zamanla kendiliğinden geçmektedir. İşlemin yapıldığı gün ve beraberindeki günlerde doktorun yönlendirmesi ile işlem yapılan bölgeye kozmetik bir ürün sürmemek gerekmektedir. Lazer ile ben aldırma işleminin ardından sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için doktorun önerilerine uyulması önemlidir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Ben, normal ve sağlıklı koşullarda vücutta olmaması gereken bir sorun olmakla birlikte çoğu zaman iyi huylu olma eğilimi taşıyan bir durumdur. Ancak özellikle koyu renkli olan benler risk grubuna girmektedir. Kişi kendinde var olan benlerde birtakım değişikler fark ederse doktora başvurmalıdır:

 • Koyu renkli benler
 • Alışılmış olan boyutlardan daha hızlı büyüme eğilimi gösteren benler
 • Kısa sürede renk değiştiren benler
 • Yüzeyinde yara oluşan benler
 • Kanama durumlarının yaşandığı benler
 • Ailede deri kanseri öyküsü olması gibi durumlarda en kısa süre içerisinde bir uzman görüşü alınmalı ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir.

Instagram : Ixoralife

Ben Aldırma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ben aldırma işlemi için başvuran her kişinin sahip olduğu ben yapıları detaylı bir şekilde incelenip muayene edildikten sonra uygulanacak olan yönteme karar verilir. Ben aldırma sürecinin herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi cilt yapısı, kişinin yaşı ve genetik özelliklere bağlı olarak çok az miktarda iz kalabilmektedir. Ancak lazer ile yapılan uygulamalarda herhangi bir iz kalmamaktadır.

Genellikle ben aldırma lazer ile gerçekleştiriliyor ise tek seferde yapılmaktadır.

Uygulama lokal anestezi ile yapıldığı için herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Kişiye uygulanacak olan işlem, benlerin bulunduğu alanlar ve özellikle kişinin sahip olduğu benlerin sayıca değeri fiyatı etkilemektedir.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
90 533 011 76 81
Benzer Tedaviler
21
Eylül

Yağ Enjeksiyonu Popo kaldırma yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen ve güvenli olan yağ enjek..

Devamını oku
21
Eylül

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır? Nazolabial dolgu işleminin uygulama şekline ve uygulanacak olan doz..

Devamını oku
21
Eylül

Göz altı ışık dolgusu işleminde hyalüronik asit kullanılmaktadır. Nem tutma özelliği olan hyalüronik..

Devamını oku
21
Eylül

Dolgu (Filling) Uygulaması Yüz Dolgusu : Son yıllarda özellikle artan kozmetik yenilikler ile çok s..

Devamını oku
21
Eylül

Dudak dolgusu işleminin ardından uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişlik, kanama veya morarma g..

Devamını oku
21
Eylül

Jawline Hangi Durumlarda Gereklidir? Jawline Çene Dolgusu : Kişilerin fiziksel özellikleri, yüz yap..

Devamını oku
21
Eylül

Migren Botoksu Nasıl Uygulanır? Migren Botoksu, hastaların baş ağrısı şikayetleri ve ağrının sıklığ..

Devamını oku
21
Eylül

Koltuk Altı Botoksu Nedir? Koltuk Altı Botoks : Kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir sorun..

Devamını oku
21
Eylül

Kaz Ayakları Nasıl Oluşur? Cilt elastikiyeti, yüz derinizin bir kauçuk bant gibi gerilip sıkıştırıl..

Devamını oku
21
Eylül

Kaş Arası Botoks İşlemi Nasıl Yapılır? Botulinum toksini (tip A ve B), başarılı ve etkili bir terap..

Devamını oku
21
Eylül

Dudak Botoksu Nasıl Uygulanır? Dudak botoksu prosedürü sırasında, orbikularis oris (ağız çevresinde..

Devamını oku
21
Eylül

Botoks ile Yüz İnceltme Nedir? Masseter Botoks  : Yüzün estetik hale getirilmesi için onlarca farkl..

Devamını oku
20
Eylül

Alın Botoksu Uygulaması Nasıl Yapılır? Alın Botoksu, kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak ç..

Devamını oku
20
Eylül

Lazer ile tüy sarartma işleminde en önemli noktalardan biri ise hangi cihaz ile işlemin nasıl yapıld..

Devamını oku
20
Eylül

Ben Ne Zaman Tehlikeli Olur? Ben Aldırma : Benlerin çeşitleri kendi gruplandırmalarında sayıca çok ..

Devamını oku
20
Eylül

Q – Switch lazer ile dövme sildirme işlemi, dövmenin geçici bir şekilde beyaz renge ulaşmasından anl..

Devamını oku
20
Eylül

Lazer Epilasyon Çeşitleri Lazer epilasyonun kullanımında birkaç farklı çeşit kullanılmaktadır. Ciha..

Devamını oku
20
Eylül

Fraksiyonel lazer uygulaması öncesinde lokal anestezi işlemi için krem sürülerek kişinin acı hissi e..

Devamını oku