Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022 | Ixora Life Clinic    

Meme Dikleştirme ve Toparlama

MEME DİKLEŞTİRME VE TOPARLAMA AMELİYATI

Göğüs estetiği kadınların göğüslerinin estetik ve duruş açısından istendiği gibi olmasıdır. Kadınların çoğu göğüslerinin küçük olmasından dert yakınırken, bir kısmı da büyük olmasından muzdariptir. Bazı kadınlar da bazı süreçler sonrası memelerin sarkmalarından şikayetçidir. Bu sebeplerle kendilerine duydukları özgüven azalarak yaşamları olumsuz etkilenir.

Bu sorunlar kişinin dış görünümlerine eksiler getirerek, fonksiyonel sorunlar yaşatır ve psikolojik olarak da olumsuz etkiler. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi ve kişinin estetik bir görüntüye sahip olabilmesi için göğüs estetiği operasyonları yapılmaktadır. Göğüsler kadınlar için sosyal anlam yüklenmiş bir organdır. Bu sebeple her kadın göğüslerine önem verir. Hem anneliğin temelinde yatan anlam hem de cinsel yönden cazibe yaratmaktadır. Tüm vücutla birleşip estetik görünümün başında gelmektedir. Göğüs estetiği günümüzde çok yaygın olarak yapılan estetik cerrahinin en başında gelir. Başta kadınların tercih ettiği göğüs estetiği, erkeklerinde yaptırdığı bir estetik türüdür. Kadınların dış dünyaya ve özellikle kendilerine güzel gözükmek, özgüvenlerini yükseltmek ve sağlık için yaptırılan meme büyütme, meme küçültme, dikleştirme ve şekillendirme gibi pek çok seçenek sunan ameliyatlar vardır.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

1 - 3 Saat

Aneztezi Türü

Genel Anestezi

Hastane Yatış

Yok

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Göğüs (Meme) Estetiği Hakkında

Kadınlar geçmişten günümüze güzellik için pek çok yol denemiştir. Meme estetiği de bunlardan biridir. Meme estetiği 1960’lar da yapılmaya başlanmıştır. Zamanın koşullarına göre yapılan, içi tuzlu su dolu ya da yarı sıvı silikonlar kullanılmıştır. Meme büyütme ve düzeltme amacıyla ameliyatlar yapılmıştır. Sağlık risklerinin olduğu düşünülüp estetik ameliyatları bir süre sonra yapılmamıştır. 1990’ların sonuna doğru yapılan araştırmalar ve tetkikler meme estetiğinin bir riski olmadığını desteklediği için tekrar yapılmaya başlanmıştır. 21.Yüzyılda birçok farklı çeşit implant estetik yaptıracaklar için seçenek sunmaktadır.

Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği genel bir tabirle, kadınların göğüslerinin istendiği şekle sokulmasıdır. Toplumumuzda küçük göğüslü kadınlar psikolojik olarak bir baskı görmektedir. Bazı kadınların doğuştan bir memesi büyümemekte ve emziren kadınlarında emzirme süreci sonrası göğüsleri sarkmaktadır. Tüm bu sorunlar için meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları yapılmaktadır. Bunun yanında yapılan göğüs küçültme ameliyatları; vücuduna oranla fazla büyük göğse sahip olan ve sağlığı için artık sorun teşkil eden kadınların tercih ettiği bir operasyondur.

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs boyutları normalden çok küçük veya çok büyük olan bireylerin yaptırabildiği göğüs estetiği uygulamaları, çeşitli yöntemler ile yapılabiliyor. Sarkma sorununun giderilebilmesi için de yine dikleştirme amacıyla aynı uygulamaların yapılabildiğini söyleyebiliriz. Göğüs estetiği ameliyatı, genel tanımı itibarıyla meme arkasına silikon protez yerleştirilmesi ile uygulanan estetik bir operasyondur. Vücuda en az reaksiyon gösteren maddelerden biri olan silikonla uygulanan bu yöntemde, içinde silikon jel olan ve dışı daha sert bir yapıya sahip olan silikon kapsüller ile uygulanıyor. Memelerin alt kısmından, koltuk altı bölgesinden veya meme ucu kısımlarından açılan kesiklerden içeri yerleştirilen kapsüller, her bir memenin daha dik ve dolgun görünmesini sağlar. Ayrıca içerisinde salin bulunan, yani tuzlu bir çözelti bulunan kapsüller ile de aynı uygulama yapılabiliyor. Bireyin göğüs boyutları, görüntüleme yöntemi ile elde edilerek incelendikten sonra en uygun olan kapsül türü, boyutu gibi veriler de netleştirilerek operasyon planı hazırlanır. Hastayla kesik yeri hakkında mutabakat yapıldıktan sonra plan netleştirilir ve operasyon başlar. Ortalama olarak 1 – 1,5 saat süren operasyon sonrasında aynı gün içerisinde taburcu işlemi de yapılır. Silikonla uygulanan göğüs estetiği uygulamalarında izlerin kalmaması için de özel olarak estetik ipler kullanılarak dikişler gizlenir. Çok sivri ve sert bir materyal ile darbe durumu olmadıkça da silikon kapsüllerin patlaması veya çözülmesi mümkün değildir. Yalnızca opr doktor unvanı sahibi olan uzmanların uygulayabildiği bu uygulamaların fiyatları da göğüs boyutları, protezin yapısı ve diğer özellikleri, klinik kalitesi ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor. Yine cerrahi bir müdahale ile aşırı büyük olan göğüsler için de küçültme işlemlerinin yapılabildiğini belirtmek mümkün. Enjeksiyon Yöntemi ve Diğer Yöntemler Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan uygulanan birtakım yöntemler ile de göğüs büyütme konusunda sonuç alınabiliyor. Ancak genelde geçici veya birtakım risklerin, söz konusu uygulamalarda var olduğunu da belirtmek gerekir. İlk olarak yağ, aqua filling veya dolgu maddesi enjeksiyonu ile uygulanabilecek olan göğüs büyütme yönteminin yaygın bir şekilde kullanıldığı söylenebilir. Ancak birtakım risklere sahip olan bu yöntem, aynı zamanda geçici bir sonuç da gösterebiliyor. Sadece steril bir ortamda ve estetik uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanabilecek olan enjeksiyon uygulaması da 1 saat kadar sürmektedir. Enjeksiyon haricinde birtakım bitkisel ürünlerin kullanımı, göğüs büyütme masajı, egzersiz ve spor planları gibi yöntemler ile de göğüs büyütme işleminin yapıldığı söyleniyor. En etkili ve kalıcı çözüm ise elbette silikon protez uygulaması olarak bilinmekte.

Kimler Göğüs Estetiği Yaptırabilir?

Göğüs estetiği yaptırmak isteyenler için genel bir sınırlama yoktur. Memelerinin görüntüsünden rahatsız olan, şeklini beğenmeyen, sarkıklığından rahatsız olan, biraz daha büyük olmasını isteyen veya tam tersi memelerinin büyüklüğünden rahatsız olup küçültmek isteyen herkes göğüs estetiği yaptırabilir. Meme büyütme ameliyatı için kişi vücuduna oranla küçük memelere sahiptir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi doğum sonrasında da yaşanabiliyor. Kadınların iki memesinde oluşabilen yapısal farklılıklar, kişilerde psikolojik sorunlar yaratabilmekte olup, bu problemlerin önüne meme büyütme ameliyatı ile beraber geçilebilmektedir. Aynı şekilde meme küçültme ameliyatı da fazla büyük memeler sahip olan kişinin yaşadığı problemler doğrultusunda ameliyat olması gerekir. Bu ameliyatlar için belirli bir yaş sınırı olmamakla birlikte genel olarak kişinin vücudunun gelişimin tamamlanması beklenir. Bunun için genellikle ameliyatlar 18 yaş ve üzeri için yapılır. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için 6-9 aylık bir beklemek daha uygundur. Hem emzirmek açısından hem de memenin son şeklini alması açısından. Ameliyat düşünen kişiler kendileri için en geçerli bilgiyi başvurdukları doktordan almaları daha önemlidir.

Göğüs Estetiği Riskleri

En kolay yapılan ameliyatlarda bile ufak da olsa bir risk bulunur. Göğüs estetiği ameliyatlarında da bazı küçük riskler vardır. Göğüs büyütme ameliyatlarında meme büyütmek için dren adı verilen kapsüller koyulur. Ameliyatın ardından sızıntılar olabilir. Göğüsün içinde kalan kan artıklarının dışarıya akmadığı takdirde göğüsün içen konulan kapsül (dren) gelişmeyebilir. Bu riski önlemek için ameliyat yapılacak yerin iyi seçilmesi gerekir. Enfeksiyon riski azdır. Önlemek için doktorun verdiği antibiyotikler kullanılabilir. Meme bölgesinde büyük damarlar bulunmadığı için kanama riski de yok denecek kadar azdır. Meme küçültme ameliyatlarında da kanama, enfeksiyon ve deri hassasiyeti gibi komplikasyonlar görülebilir. Meme ve meme başının şeklinde ve simetrisinde farklar oluşabilir.

Göğüs Estetiği Türleri

Göğüs estetiği ameliyatı adı altında yapılan 5 tane çeşidi bulunmaktadır. Meme büyütme, meme küçültme, jinekomasti, meme dikleştirme ve asitmetri onarımıdır. Bu estetiklerden en fazla tercih edileni meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatıdır.

Meme Dikleştirme ve Toparlama (Mastopexia)

Mastopeksi olarak da bilinen göğüs dikleştirme ameliyatı memede sarkan yerin alınarak göğüsün bulunduğu dokunun sıkılaştırılması ile göğüslerin yeniden şekillendirilip estetik bir görünüm oluşturulan bir cerrahi operasyondur.

Meme dikleştirme ameliyatı; yerçekimi sonucu ve doğum sonrası emzirme sürecinde oluşan sarkmalarda, genetik olan durumlarda, kilo alıp verme sonucunda oluşan sarkmaların çözümü olarak gerçekleştirilir.

Memelerdeki sarkmaların bir derecesi vardır ve ameliyat bu derecelere göre yapılmaktadır. Ameliyatı etkileyen durumlar; memenin büyüklüğü ve biçimi, meme uçlarını çevreleyen areolaların (meme ucu) büyüklüğü ve duruş pozisyonu, memedeki sarkmanın derecesi, cilt kalitesi ve deri fazlalıklarının miktarı ameliyatı etkileyen faktörlerdir.

Meme dikleştirme ameliyatıyla aynı zamanda memelerde oluşan asimetriler ve farklılıklar da ameliyatla düzeltilebilr. Meme dikleştirme ameliyatlarının amacı, memenin olması gereken formuna getirilmesidir. Memenin ucunda yer alan areola adı verilen kahverengi renkli alanda normal dışı bir büyüklük var ise, bu alanında daraltılması ameliyatla beraber sağlanabilmektedir. Kişi de hafif bir sarkma var ise hem dikleştirilip hem de meme büyütme ameliyatı da yapılabilir.

Meme Asimetri Onarımı

Meme asimetrisi, kadınların veya erkeklerin meme boyutlarının birbirinden farklı olma durumudur. Çoğunlukla kadınlarda olan bu durum kadınların %70-75’inde görülür. Fark edilmeyecek seviyede olduğu için genellikle önemsenmez. Ama bazı durumlar ameliyat gerektirir.

Asimetri bazen sadece bir memenin boyutunun diğer memeye oranla büyük olmasından ibaret iken, bazı durumda da meme başının bulunduğu yer ve şekil itibariyle de farklıdır veya bir tarafta meme dokusu hiç bulunmaz.

Meme asimetrisi ameliyatı göğüs estetikleri ameliyatları içinde en zor olanıdır. Ameliyatın zorluk açısı doktorlar içindir. Çünkü ameliyatta birden fazla teknik kullanarak bulunan orantısızlık düzeltilmeye çalışılır. Bazen sadece asimetrisi düzeltilmekle kalmaz aynı anda meme büyütme veya meme küçültme işlemi de uygulanır.

Göğüs Estetiğinde Kullanılan Protezler

Göğüs ölçüleri normalden aşırı küçük olan bireylerin yaptırdığı estetik operasyon olan göğüs büyütme ameliyatı, çeşitli protezler ile yapılabiliyor. Bunun yanı sıra dikleştirme ve asimetri sorunlarının çözümü için de yine estetik protez tedavisinin yapılabileceği bilinmekte. Küçültme veya diğer farklı türdeki estetik operasyonlar içinse herhangi bir protez kullanımı olmamakla birlikte, genellikle meme dokusundan alınan yağ kitleleri ile tedavi tamamlanmakta. Memelerin daha büyük bir boyuta sahip olması amacıyla uygulanan estetik operasyonlarda kullanılan protezin genellikle silikonla kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Bu protezler, kapsül şeklinde olmakta ve türleri ise içindeki maddelere göre değişmektedir. İçinde silikon jel bulunan ve dış yüzeyi de yine silikon olan protezler ve içinde salin bulunan, dışı yine silikon yapıya sahip olan protezler, bu yönde kullanılabiliyor. Her iki protez türünün de dış yüzeyi, sert bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi estetik tedavisinin tamamlanması sonrasında, oluşabilecek herhangi bir darbe veya baskı sonucu kapsüllerin patlamasını önlemektir. Olağanüstü sertlikte ve sivri bir nesneyle oluşan yaralanmalar haricinde, her türlü baskıya dayanıklı bir yapının, bu iki protez türünde de geçerli olduğunu belirtebiliriz. Silikon jel dolu olan ve salin, yani tuzlu çözelti ile dolu olan protezlerden en çok tercih edileni, içi silikon jel dolu olan protez türüdür. Bunun sebebi ise kapsülün yapısı ve oluşturduğu görüntüdür. Silikon protezinin kullanılması, salin çözeltisi ile dolu olan protezden daha dolgun ve ayrıca daha dik bir yapı kazandırılmakta ve ayrıca dayanıklılık seviyesi de daha üst düzeyde olmaktadır. Her iki tür protezin de normal durumlarda sağlık açısından bir tehdit oluşturmadığını ve kullanılan maddelerin, vücut iç dokusuyla uyumlu olduğunu belirtmek gerekir.

Protez Yerleştirilmesi Her bir memenin daha büyük görünmesini sağlayabilmek amacıyla uygulanan göğüs estetiği operasyonlarında ilk olarak bireyin göğüs ölçüleri, çeşitli görüntüleme tetkikleri ile ayrıntılı bir şekilde elde edilmekte ve bu yönde uygulanacak olan yeni boyutlar belirlenmektedir. Ardından opr doktor tarafından detaylı bir göğüs büyütme ameliyatı planı hazırlanıyor. Bu noktada kesiklerin nereden yapılacağı da, hasta ile yapılan görüşmelerde netleşmektedir. Koltukaltı bölgelerinden, meme ucu veya meme altı bölgelerinden kesikler açılabiliyor. Kesiklerin açıldığı yerlerden içeri yerleştirilen silikon protezler, kas dokularının altına veya direkt olarak meme dokusunun altına yerleştirilebilmekte. Bu işlem de tamamlandığında, estetik yapıya sahip olan dikiş ipleri ile kesikler kapatılarak izlerin kalmaması da sağlanır ve operasyon tamamlanır.

Estetik Kliniği Seçimi Nasıl Yapılır?

Klinik seçimi hastanın tercihine kalmış olan bir seçimdir. Sadece iyi bir araştırma yapıldıktan sonra tercih edilen kliniğe gidilip bir ön konuşma yapılıp bilgi alınması daha uygundur.

Göğüs Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği operasyonları için geçerli olan fiyatlar, yönteme göre ve diğer çeşitli etkenlere göre değişebiliyor. Memelerin normalden, yani anatomik ölçülerden çok küçük veya çok büyük olması durumunda uygulanan büyütme ve küçültme uygulamaları, asimetri durumunda uygulanan operasyonlar ve diğer dikleştirme gibi farklı estetik türlerine göre de fiyatların değiştiği biliniyor. Genel itibarı ile büyütme, küçültme, dikleştirme ve asimetri operasyonlarında ortalama olarak 40.000 TL taban fiyat ve 50.000 TL tavan fiyatın geçerli olduğunu belirtebiliriz. Taban fiyatla tavan fiyat arasında bu kadar fark olmasının sebebi ise bireylerin talep ettiği estetik durumlarının farklı olmasıdır. Örnek olarak sadece küçültme işlemi için uygulanan bir yağ çekimi operasyonunda alınan ücretin az olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak asimetri durumunun söz konusu olmasıyla beraber her bir memenin büyütülmesi talebinde, daha yüksek bir maliyetin ortaya çıkacağı bilinmelidir. Dolayısı ile net bir ücret belirlenebilmesi için kişinin muayene edilerek göğüs ölçülerinin alınması ve görüntüleme yöntemiyle en uygun boyutun belirlenerek operasyon planının hazırlanması gerekir. Bu durumda, yapılacak olan operasyon için oluşacak ücretler de net olarak belirlenebiliyor.

Göğüs (Meme) Estetiği Öncesi

Göğüs estetiği ameliyatından önce, özellikle muayene aşamasında tüm kaygı ve beklentilerin paylaşılması ve bu yönde elde edilecek olan sonuçla paralel bir beklenti oluşturmak gerekir. Sonucun kişiyi tatmin etmesi için bu durum önem arz ediyor. Ailede kanser hastalıklarına maruz kalan kişiler varsa bu yönde de bilgi paylaşımı yapılması gerekmekte. Opr doktorunuzla ameliyat öncesinde yapacağınız görüşmede kullandığınız ilaçlar, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar ve tedaviler yönünde de öykünüzü paylaşmanız gerekecektir. Mamografi veya ultrason gibi tetkiklerin de son güne bırakılmaması tavsiye ediliyor. Aç karnına vermeniz gereken tahlillerin de son güne bırakılmaması, ek tahlillerin istenmesi ihtimaline karşı tavsiye edilir. Anestezi kontrolünden sonra herhangi bir grip ve benzeri anomali durumlarını muhakkak paylaşmanız gerekiyor. Yeni doğum yapan bireylerden de emzirme dönemlerinin bitmesinden sonra en az 9 ay beklemesi istenir. Aspirin, antibiyotik veya türevi olan ilaçları da 1 hafta önce kesmelisiniz. Sigara, alkol tüketimi kan hücrelerindeki oksijen seviyesini azalttığı için iyileşme sürecini negatif olarak etkiliyor. Bu sebeple ameliyat öncesinde de sonrasında da belirli bir süre sigara tüketimi yasaklanır.

Operasyondan önceki gün uykunuzu yeterince almanız, ameliyat saatinden 6 saat önce yeme içmeyi kesmeniz istenecektir. Plan doğrultusunda ameliyattan 2 saat önce hastanede olmanız da yararlı olacaktır. Damar yolu açma işlemi ve ameliyat öncesi çizimler, acele edilmeden hazırlanacak ve ameliyat başlayacaktır.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Ameliyat öncesinde kullanılan ilaçlar var ise paylaşılması önemli bir mevzudur. Özellikle aspirinin etken maddesini (salisalik asit) barındıran ilaçlar ve içinde E vitamini barındıran ilaçlar kanama riskinizi arttırabileceği için ameliyatınızdan 10-15 gün önceden ilaçların kullanımının kesilmesi gerekir. Kullanım söz konusu ise doktor ile durumun konuşulması gerekir.

Önceden Alınan Tedavilerin İncelenmesi

Ailede kanser tedavisi olmuş biri varsa veya önceden bir ameliyat olunmuşsa bunun doktor ile paylaşılması gerekir. Ameliyat öncesinde herhangi bir zamanda geçirilen önemli bir hastalık, alerji ya da kronik bir hastalığında doktora söylenmesi gerekir.

Ameliyat Öncesi Beslenme

Estetik ameliyatları planlı yapılan ameliyatlar olduğu için kişinin ameliyat tarihinden belli bir süre önce düzenli ve sağlıklı beslenerek, ameliyat sonrasındaki süreci daha iyi geçirmesi mümkündür.

Ameliyat Öncesi Sigara, Alkol Tüketimi

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi göğüs estetik ameliyatlarında da sigara ve alkol tüketimi kişinin sağlığı için 2-3 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Anestezi ile yapılan ameliyat sırasında dokularda ve kan dolaşımında herhangi bir problem yaşanmaması ve yaranın hızlı iyileşmesi için önemli bir faktördür.

Ameliyat Planının Hazırlanması

Ameliyat öncesi planlama en az ameliyat kadar önemli bir husustur. Planın hazırlanması için öncelikle size uygun protez şeklini belirlenmesi gerekir. Protez şeklinden sonra bunun nasıl yerleştirileceği yani uygun yerleştirme şekli belirlenir. Bunlarla birlikte vücudunuza uygun ölçü de belirlendikten sonra artık ameliyat aşamasına geçilir.

Göğüs (Meme) Estetiği Sonrası

Ameliyat Günü

Ameliyat günü kişi genel anestezi ile uyutularak ameliyat alınır. Yapılan ameliyata göre değişen saati vardır. En uzun süren ameliyat meme küçültme ameliyatıdır ve en fazla 3 saat sürmektedir. Diğer ameliyatlar 1 ila 1.5 saat arasında değişmektedir.

Ağrılar

Ameliyat sonrası ağrılar çok yoğun olmamakla birlikte kişiden kişiye göre de değişen bir durumdur. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçların düzenli olarak saatinde içilmesi gerekir.

İlk Gün Beslenme

Ameliyattan çıktıktan hemen sonra su içmek ve yemek yenmesi uygun değildir. İlk beslenme ameliyat sonrası 6 saat sonrası için sıvı gıdalar şeklinde yapılabilir.

Müşahede süresi

Kişi ameliyat sonrası doktorun izniyle direk taburcu olabilir. Ancak 1 gün hastanede kalmak daha doğru olacaktır. Hastaneden taburcu olduktan sonra 2-3 günde evde dinlenilmesi gerekir. Bu süre zarfında ağır işler yapmaktan kaçınılması gerekir.

Psikoloji

Ameliyatın başarı oranı kişinin psikolojisinin yüksek olmasına da bağlıdır. Herkesin kafasındaki soru ameliyatın başarılı olup olmayacağı ve sonuçtan memnun kalıp kalınmayacağıdır. Bunun için de günümüzde gelişen teknoloji birçok fayda sağlamaktadır. Ameliyat olmadan önce 3D model tekniğiyle kişilerin karar vermesinin kolaylaştığı gibi psikolojisini de yüksek tutmaktadır.

Kullanılacak İlaçlar

Ameliyat sonrasında sıkıntı yaşayan kişiyer doktor kontrolünden geçtikten sonra doktorun vereceği ilaçları kullanmalıdır. Onun dışında doktorun verdiği genel olarak ağrıları azaltmak için ağrı kesici ilaçlardır.

Ameliyat Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ameliyatta olduğu gibi göğüs estetiği ameliyatında da ameliyat günü dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Ameliyat günü psikolojik olarak sakin kalmak kişi için önemlidir. Bazı kişiler ne kadar deneseler de başarılı olamadıkları için sakinleştirici iğne yapılmaktadır. Plastik cerrahi doktoru ve anestezi doktoru gelip kişiyle tekrar bilgi paylaşımında bulunur ve dikkatli dinlemek önemlidir.

Aç Kalma

Ameliyat öncesinden belli bir süre önce yemek yenmenin kesilmesi gerekir. Ameliyat saatinden önce yaklaşık 6-7 saat aç kalınmalıdır. Ameliyat ne kadar basit olursa olsun anestezi uygulanacağından kuralları aynıdır. Eğer birşey yenmiş ise kesinlikle bunun doktorla paylaşılması gerekir.

Zamanında Hastaneye Giriş

Tam ameliyat saatinde değilde bundan birkaç saat öncesinde gelmekte yarar vardır. Doktorların başka bir tahlil isteme durumu olabilir.

Refakatçi ve Ameliyat Çantasının Önemi

Ameliyata gelirken kişinin yanında özel eşyalarını hazırladığı çantasıyla gelmesi kendisi için çok önemlidir. Bazen hastanede bulunan eşyalar kişi için uygun olmayabiliyor. Bunun için temelde gerekli olabilecek terlik, banyo için; şampuan, sıvı sabun ve havlu alınabilir. Ameliyat sonrası rahat giyilebilmesi için önden fermuarlı, düğmeli veya şal tarzı bir şeyler almakta fayda vardır. Ameliyat sonrası yanınızda bir refakatçi olması çok daha rahat olacaktır. Çünkü belli bir süre kollarını kaldırırken kişi zorlanacağı için giyinirken veya yemek yerken yardımı olacaktır.

Riskler ve Komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibi göğüs estetiği ameliyatında da bazı riskler ve komplikasyonlar oluşabilir. Kanama, enfeksiyon, his kaybı, deformasyon, kalıcı şekil bozukluğu, kanser, sarkma ve psikolojik komplikasyonlar oluşabilecek risklerdir.

Kanama

Göğüs bölgesinde büyük damarlar bulunmadığından kanama riski yok denecek kadar azdır. Konulan dren kanama riskini ortadan kaldırmaktadır.

Enfeksiyon

Enfeksiyon riskini azaltmak için doktorun verdiği antibiyotikler kullanıldığı sürece enfeksiyon riskine de rastlanmaz.

His Kaybı

Ameliyat sonrası his kaybının yaşanması olağan bir durumdur. Ama geçici bir durumdur. Yaklaşık 6 ay sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.

Deformasyon

Günümüzde içi silikon, dış yüzeyi pürtüklü implantlar sık kullanılmaktadır. Bu türk implantların eski yöntem silikonlara göre daha az deforme olduğu görülmüştür. Çok sık rastlanmasa da takılan protezler deforme olabilir ve memede şekil bozukluklarına sebep olabilir. Bu sorunun yaşanmaması için yeni kullanılan meme dokusu ile daha kolay uyum sağlayabilen protezler tercih edilmelidir.

Kalıcı Şekil Bozukluğu

Deformasyon sonrasında yaşanabilecek bir problem olan şekil bozukluğu kalıcı değildir. Böyle bir sorun sonrasında hemen doktora danışmak gerekir. Gerektiği taktirde tekrar bir ameliyat yapılabilir.

Kanser

Göğüs estetiği konusunda en çok tartışılıp, araştırılan konu kanser yapıp yapmadığıdır. Yapılan araştırmalar sonrası göğüs estetiğinin hiçbir kansere yol açmadığı kanıtlanıp, kadınların da akıllarında oluşan bütün sorulara cevap olmuştur.

Sarkma

Her ameliyat yapılan kişide gözükmese de bazı kişilerde rastlanılan bir durumdur. Memeye koyulan implant vücutla uyum sağlayamayabiliyor. Bu durumda yapılan protez çıkarılıp ameliyat tekrar yapılmaktadır.

Psikolojik Komplikasyonlar

Ameliyatın başarılı olup olmayacağı kişide psikolojik bir baskı yaratmaktadır. Ameliyatın başarı oranı yüksek olduğu için bu baskı ameliyat sonunda geçmektedir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat ne kadar güzel geçse de kişinin ameliyat sonrası yaptıkları, ameliyatın güzelliğine gölge düşürebilmektedir. Bu sebeple ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Duş almak

Göğüs estetiği sonrasında 3 ila 4 gün sonrasında kişiler duş alabilir. Göğüs bölgesine fazla baskı yapılmaması önemlidir.

Seyahat

Ameliyattan hemen sonra seyahat etmek gerekiyor ise durumun doktor ile paylaşılmasında fayda vardır.

Hareket Kabiliyeti

Taburcu olduktan sonra kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hareket edebilir. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır ve evde yüksek yerlere uzanmak için kendini zorlamamalıdır. Bu durumda yardım almak veya tabure kullanmak en doğrusudur.

Yüz Üstü Uyumak

Yüz üstü uyumak için 3-4 hafta geçmesi gereklidir. İlk olarak kişi sırt üstü uyumalıdır ve bunu devam eden sürede yan yatabilir.

Özel Spor Sütyen Kullanımı

Ameliyattan çıktıktan sonra kişinin üzerinde öze spor sütyenden bulunmaktadır. Bunun kullanım süresi hakkında detaylı bir bilgiyi doktor verecektir. Genellikle 3 hafta tüm gün boyunca giyilir ve devam eden 3 hafta boyunca da sadece gündüzleri takılır.

İlaç Kullanımı

Cerrahi operasyon geçildiği için enfeksiyon riskine karşı kişiye kullanması için profilaktik antibiyotik ilaç verilir. Düzenli kullanmak önemlidir. Bunun dışında kişi kanamaya sebep olabilecek aspirin tarzı ilaçlar kullanmamalıdır.

Dikişler

Estetik bir operasyon olduğu için göğüs ameliyatlarında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bunlar zaman içerisinde kaybolacaktır.

Solaryum

Ameliyattan 6 hafta sonra solaryum, hamam ve sauna gibi yerlere gidilebilir.

Güneşlenme

Solaryum gibi güneşlenmek içinde kişinin 6 hafta beklemesi gerekir.

Cinsel Aktivite

Cinsel aktiviteler için 2.5-3 haftanın geçmesi beklenmelidir. İlişki esnasında ise göğüs kısmına fazla yüklenilmesi ağrıya sebebiyet verebilir.

Spor Aktiviteleri

Kişi ameliyatın hemen ardından kendini zorlamadığı sürede belli başlı bazı sporları yapabilmektedir.

Fitness

Fitness için kişinin 7-8 hafta beklemesi gerekecektir. Protezin yerleştirildiği yerin zorlanması ihtimaline karşı ağır sporlar için beklenmelidir.

Pilates

Pilates için de kişinin 7-8 hafta beklemesi sağlığı için önemlidir.

Yürüyüş

Kişi ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra yürüyüş yapabilir. Bu yürüyüşler kısa olmalıdır. Uzun yürüyüşler için en az 3 hafta beklemesi gerekir.

Yüzme

Ameliyattan 7-8 hafta sonra kişi yüzebilir. Ama atlamak gibi riskli hareketlerden uzak durmalıdır.

İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra memenin tam bir şekilde iyileşme süresi 4-6 ay arasındadır. Bu süreç içerisinde kişinin yapması gereken ve iyileşme sürecini uzatmaması için bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Operasyon sonrasında kurallara uymak ve beslenmeye dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandırır. Ameliyat sonrası hastalık psikolojisine bürünmemek gerekir. Aksine rutin işlerinizi ağır bir şekilde de olsa yapmak vücudun kan dolaşımı açısından önemlidir. Eğer işlerinizi yaparken ağrı hissederseniz kendinizi fazla zorlamamanız gerekir. Kişinin ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınması gerekir.

Meme Estetiği Kalıcılık Durumu

Meme estetiği ömür boyu kullanılabilir bir estetiktir. Ama bazı durumlarda 15-20 yıl arasında deformasyona uğrayabilir. Bu deformasyon sonrasında kişi tekrar ameliyat olabilir.

Beslenme

Ameliyat sonrasında belli bir yemek listesi yoktur. Yapılması gereken dengeli ve sağlıklı beslenmektir.

Kontroller

Doktorun söylediği kurallara uyulduğu sürece 4-6 ay içerisinde meme şeklini almış olacak ve bu süre zarfında kişi sorun yaşamamışsa 6. ayın sonunda rutin bir kontrole gitmesi uygundur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatsız göğüs büyütmek mümkündür. Yağ enjeksiyonu denilen teknikle kişinin vücudundan alınan yağın meme kısmına enjekte edilmesi ile yapılır. Genellikle memelerinde hafif bir büyüme isteyen kişilere uygulanır. Ama kalıcılığı estetik ameliyatı gibi uzun süreli değildir.

Protez seçimi yaparken kişinin meme yapısı çok önemlidir. Buna bağlı olarak kullanılan iki tip protez vardır. İçerisinde tuz olan ve silikon jel bulunan silikonlar olarak protezler ikiye ayrılırlar. Kişinin maddi imkanı ve doktorla yapılan kontroller ile protez seçimi yapılmalıdır. Bunun yanında Türkiye de en çok tercih edilen protez türü silikon jel protezlerdir.

Hayır belli olmaz. Kişi söylemedikçe veya çok dikkatli bakılmadıkça silikon takıldığı belli olmaz. Beden ölçülerine uygun yapıldığı sürece silikon takıldığı anlaşılmaz.

Doktorlar izin gözükmemesi için kesileri görülmeyen yerlere atarlar. Ameliyattan belli bir süre geçtikten sonra bakıldığında iz görülür. Ama yaklaşık 1 sene sonra belli belirsiz bir iz kalır.

Meme ameliyatı genel anestezi altında 1 ila 2 saat sürmektedir.

Göğüs estetiği ameliyatı profesyonel ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapılıyorsa zor bir ameliyat değildir.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde görülen jinekomasti ameliyatı da zor bir ameliyat değildir.

Göğüs estetiği ameliyatı kişi için ağrılı bir uygulama değlidir. Genel anesteziyle uyutulan kişi ameliyat sonu uyandığında sadece göğsünde oluşan hafif bir ağrı ile uyanmaktadır. Ağrılar için ağrı kesici ilaçlar verilir. Doktorun söylediği kurallara uyulduğu ve kişi bedenini yormadığı sürece 2-3 gün içerisinde ağrılar gitmiş olur ve kişi normal hayatına dönebilir.

Kişi ameliyat olduktan sonra bir ağrısı veya başka bir problem yaşamadığı takdirde kontrol için 6 ay sonra gitmesi uygundur.

Göğüs estetiğinin genel olarak yaptırıldığı süreç doğum sonrasıdır. Çünkü hamileyken memelerdeki değişim devam edeceğinden yapılsa bile anlamı olmayacak. Ve bebeğinde sağlığı açısından doğum yapıldıktan en az 6 ay sonra yapılması daha uygundur.

Güzellik kişiden kişiye göre değişen göreceli bir kavram olduğu için bir kişinin yaptırdığını diğeri beğenmeyebilir veya tam tersi bir durumda yaşanabilir. Bunun için yapılan yorumların çok fazla önemsenmemesi gerekir. Doktorla konuşup ve plan çizildikten sonra kişi kendi sağlıklı bir biçimde kararını vermesi daha önemlidir.

Yapılan ameliyatlar sonrasında kişilerin çoğunluğu pişmanlık duymayıp ameliyatı iyi ki yaptırdığını düşünüyorlar. Herkes estetik bir vücut isteyeceği için pişman olanların sayısı yok denecek kadar azdır.

Kişi ameliyatı beğenmediği durumlarda ya da deforme olma halinde ameliyatın yenilenmesi mümkündür.

Estetik konusunda en çok merak edilen konu da caiz olup olmadığıdır. Burda önemli olan konu ameliyatın bir ihtiyaçtan mı yoksa tamamen güzellik için mi yapıldığıdır. Eğer estetik ameliyatı sadece güzellik için yapılıyorsa caiz değildir. Özellikle meme küçültme operasyonunda olduğu gibi kişinin hayatına engel oluyorsa ve sağlığını bozuyorsa kişinin ameliyat olması caizdir. Meme büyütme operasyonları genel olarak güzellik için yapıldığından caiz olmamaktadır. Ama bazı durumlarda kişinin çevreden gördüğü psikolojik baskılar ve evli olan kadınlar için kocasının isteme durumlarında caiz kabul edilmektedir.

Hayır etkili değildir. Eğer öyle bir etkisi olsaydı binlerce insan bunun için ameliyat olmak yerine krem ve masaj yöntemlerini uygulardı. Krem ve masajlar ile kötü sonuç alınacağından hem psikolojik bir çöküş yaşanabilir hem de kremlerin içinde bulunan kimyasallar kişinin sağlığını etkileyebilir.

Meme estetiğinin hangi yöntem ile yapıldığı emzirme süresini etkiler. Meme tam formunu almadan, travmalara karşı dirençli hale gelmeden emzirmek doğru değildir. Bebeğin hareketleri çok ufak da olsa memenin yanlış bir şekle bürünmesine sebep olabilir. Eğer dolgu işlemleri söz konusu ise bir ay; protez uygulamaları söz konusu ise üç hafta bebek emzirilmemelidir. Aynı şekilde küçültme ameliyatlarından sonra da üç hafta kadar bebek emzirilmemelidir.

Meme estetiği operasyonlarının çok büyük bir kısmı estetik kaygılar güdülerek yapılır. Estetik kaygılarla yapılan operasyonların fiyatını da onlarca farklı unsur belirler. Kullanılan yöntem, operasyonun gerçekleştirildiği hastane ya da klinik, operasyonu yapan plastik cerrah ve kullanılan malzemelerin yurt dışından tedarik edilip edilmediği gibi unsurlar başlıca fiyat belirleyicileridir. Doğru ve kesin bir fiyat almak için mutlaka fiziki muayene gerekmektedir.

Göğüs sürekli büyüyüp küçülen bir bölge olsa da ergenlik sonuna kadar hormon hareketlerinden dolayı, alınıp verilen kilodan bağımsız olarak da gelişimini sürdürür. Memenin kesin şeklini alması ergenliğin sonuna rastlar. Eğer meme kaybı gibi bir durum söz konusu değilse meme estetiği operasyonları için ergenliğin sonu yani yirmili yaşlar beklenir.

Memenin estetik hale getirilmesi amacıyla üretilen silikonlar yani protezler ömürlük olarak üretilirler. Malzeme kalitesine bağlı olarak da en az on beş yıl boyunca vücutta kalmaları planlanır. Ancak çevresel faktörlerin etkisiyle beşinci ya da onuncu yılda da etkilerini kaybetmeleri mümkündür. Bu tamamen şans eseri gerçekleşen bir durum olduğundan dolayı kesin bir değişim süresi vermek mümkün değildir. Sorun fark edilmesi ve bunun değişim yapılmadan çözülemeyeceğinin anlaşılmasıyla protez değişimi gerçekleştirilir.

Meme estetiği operasyonlarının birçoğunda mamografi çektirilmez. Daha basit görüntüleme teknikleriyle memenin karakteristiği ve içyapısı anlaşılabilir. Eğer çok daha kompleks bir estetik operasyon gerçekleştirilecekse detaylı görüntüleme için mamografiye başvurulabilir. Kanser şüphesi olan hastalarda ise estetik operasyondan önce teşhis amacıyla mamografi çektirilmesi söz konusudur.

Meme estetiği operasyonlarında kullanılan ilkel protezler sızıntı yapma tehlikesi barındırırdı. Ancak bu sızıntı da operasyondan hemen sonra değil, yaklaşık on sene sonra gerçekleşirdi. Günümüzdeki protezler oldukça kaliteli malzemelerden üretildiği için sızıntı gibi bir ihtimal bulunmamaktadır. Protezlerin değişmesini gerektiren durumlar da şekil bozukluğu kaynaklıdır.

Meme estetiği amacıyla yağ ya da dolgu enjeksiyonları uygulamalarından sonra, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi korse giyilmesi söz konusu değildir. Memenin yapısı korse kullanımına izin vermez ancak şekillenmenin doğru olması için sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Kullanım süresi genelde iki haftayı bulabilir.

Meme estetiği operasyonlarına başlamadan ve daha yönteme karar vermeden önce hastanın tüm istekleri en ince detayına kadar anlaşılır. Sonrasında eldeki imkanlar dahilinde bu isteklere ne kadar ulaşılabileceği ölçülür ve bu durum hastaya detaylıca anlatılır. Gerekirse simülasyon çalışmaları ile memenin operasyondan sonra alacağı hal gösterilir. Tüm bunların sonucu olarak hastanın istekleri yönetilir ve yönlendirilir. Yani evet, operasyondan sonra meme tam olarak hastanın istediği gibi olur.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
0 (533) 034 70 02
Benzer Tedaviler
21
Eylül

Göğüs (Meme) Estetiği Hakkında Kadınlar geçmişten günümüze güzellik için pek çok yol denemiştir. Me..

Devamını oku
21
Eylül

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Hakkında Yaşın ilerlemesi, gebelik, kilo alımı, yanlış sütyen kulla..

Devamını oku
21
Eylül

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir? Meme hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmasına rağmen sadece kadınla..

Devamını oku