Göz dış tarafında oluşan ışınsal tarzda çizgilenmeler kaz ayağı kırışıklığı denilir. Bu kırışıklıkların tedavisinde botox çok etkindir. Özellikle kırışıklıklar tam oturmamışsa tek başına botoksu uygulaması neredeyse mükemmel sonuç verir. Ancak kaz ayağı kırışıklıkları eğer derinleşmişse dolgu ve botoksu kombine uygulamaları daha etkin bir sonuç yaratır. Çünkü bu kırışıklıklar artık ciltte doku kaybına da sebep olmuştur. Sadece botoks kırışıklıkları açsa da kırışıklıkların içini doldurmaz. Dolgu burada devreye girer. Dolgu ile hem kırışıklık doldurulmuş hem de cilt kırılmasına karşı direnç elde edilmiş olunur.

Kaz ayakları botoksu dozu her alan için 12.5 ünite olmak üzere toplam 25 ünitedir. Dysport uygulaması için ise 40 + 40 ünite olmak üzere toplam 80 ünitedir. Etkinlik süresi 4-6 aydır.

Kaz ayaklarına dolgu uygulaması için en iyi seçim Volbella ya da Teosyal Redensity 2’dir. Çünkü bu dolgular su gibi akışkan olduğu için cilt içinde çok iyi bir yer tutar ve kendilerini belli etmezler. Toplam uygulama dozu 0.5-1 ml yeterlidir.

Botoks yapılması ile kaz ayakları neredeyse mükemmel tedavi edilirken en büyük problem alt göz kapağındaki kırışıklıkların geçmemesine bağlı uyumsuz görünümdür. Çoğu hasta bu durumdan şikayet edebilir. Bu durumu önlemek için ya botoksu uygulama alanı alt göz kapağı alt ve dış yanına kadar genişletilmelidir.

Bu sayede alt göz kapağı hareketleri de bir miktar azaltılmış olur ve daha uyumlu bir geçiş sağlanabilir. Diğer bir seçenek ise kaz ayaklarına uygulanan botox yüksek seviyeye yapılmalı, alt göz kapağı yanlarına inilmemelidir. Bu sayede alt göz kapağı kırışıklıkları kesilmemiş, doğal görünüm bozulmamış olunur.

Ayrıca kaz ayakları bazen yanaklara kadar uzun hatlar şeklide uzanabilir. Bu yüzden botox uygulaması bazen kaz ayaklarına 2 ya da 3 paralel hat üzerinden yapılmalıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken noktada botoksun alt göz kapağı kaslarına difüzyonundan kaçınılmasıdır.

Adres: Ayazağa Mahallesi Kemerburgaz Caddesi, Vadistanbul Park Etabı, 7F Blok K:3, 34396 Sarıyer/İstanbul Liv Hospital Vadi İstanbul