Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2022 | Ixora Life Clinic    

Burun Estetiği Ameliyatı

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Burun septumunda meydana gelen deviasyon ya da benzeri sorunların operasyon destekli çözülmesi ve iyileştirilmesi eylemine burun estetiği adı veriliyor ve tıp dalında an itibarıyla en popüler uygulama rinoplasti(kapalı ameliyat) olarak karşılık buluyor.Yapılan araştırmalar her yıl milyonlarca insanın burun estetiği için cerrahi müdahale talebinde bulunduğunu ortaya koymaktadır.Mevcut görüntünün cerrahi müdahale ile birlikte daha hoş bir görüntüye kavuşturulması operasyonun boyutuna ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Rinoplasti uygulamasındaki asıl hedef, burnun diğer organlar ile birlikte uyum içerisinde olmasını sağlamak ve estetik bir görüntü elde etmektir.

Bu operasyonda kesilerin büyük bir kısmı burun bölgesinin dış kısmında değil iç kısmında gerçekleşir ve operasyon sonrası herhangi bir hasar da söz konusu değil.Ameliyata bağlı olarak burun içerisine tampon yerleştirme durumu da meydana gelebilir ve bu tamponun da hastanın durumuna bağlı olarak ameliyattan bir gün sonraki sabah çıkartılması uygun olacaktır. Bu durumda en doğru kararı verecek olan kimseler ise hekimlerdir.

Hastaların en büyük endişesi, ameliyat sonrası şiddetli ağrı ve morluklardır.

Tamamen yanlış bilgiler olduğunu belirtmek ve bir kez daha hatırlatmak gerekiyor çünkü burun estetiği ağrısız bir ameliyattır ve morlukların da kısa bir süre sonra geçeceğini söyleyebiliriz. Hafif çaptaki ağrılar için hekime başvurabilir ve ağrı kesiciler ile birlikte bu sorunu kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tedavi Özeti

Operasyon Süresi

5 - 8 Saat

Aneztezi Türü

Lokal Anestezi

Hastane Yatış

Yok

İşe Dönme Süresi

Hemen

Garanti Türü

Ömür Boyu Garanti

Konaklama

Lüks Otel

VIP Transfer

Evet

Burun Estetiği Hakkında

Bu yazıda sizler için burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri objektif şekilde ele alıyor ve sizleri bilgilendiriyoruz. Estetik uygulamaları arasında burun estetiğini yeri oldukça ayrıdır. Burun estetiği yaptırma kararı alanların ilk olarak burun şeklinin yüz yapısına etkisi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Operasyon öncesinde istenilen burun tipine yönelik olarak yapılan modellemeyle beraber bilgisayar ortamında burun estetiği ameliyatı sonrasında oluşacak burun gösterilebilmektedir. Yüzün tam olarak orta kısmında yer alan burun, estetik görünüm sağlayabilmek için yüzdeki yapılar arasında belirli bir açıyla bulunmalıdır. Altın oran kavramıyla değerlendirilen açılar ile yüzün ifadesinin değişkenlik gösterebilmesi mümkün kılınmaktadır. Burun, yüzün güzelliği için tamamlayıcı bir unsur değil, bir başrol oyuncusudur. Burun estetiği sayesinde burunun yüzle ve diğer yapılarla arasındaki uyumsuzluğu giderilebilmektedir.Burun Estetiği Herkeste Aynı mı Yapılır? Tıpkı parmak izinde olduğu gibi herkesin yüz yapısı da kendisine özel olarak değişkenlik göstermektedir. Burun şekli, yüz yapısıyla doğru orantılı olduğundan dolayı bu orantı da her erkek ve kadında farklıdır. Ameliyat olmak isteyenlerin belirli beklentileri bulunmakla beraber bu noktada burun estetiği büyük bir önem kazanmaktadır. Burun yapısı beğenilen şekilde olması hedeflendiği gibi yüz ile uyumsuz olmamalıdır. Bu nedenle beğenilen burun yapısı kişilerin yüz yapısından kaynaklı olarak beklenilen etkiyi yaratamayabilmektedir. Burun estetiği ameliyatının doğru bir şekilde planlanmasıyla beraber kişiye özel olarak burun güzelliğini tam anlamıyla dışa yansıtabilecek şekilde bir operasyon gerçekleştirilmektedir. Burun estetiğinde istenildiği gibi sonuçlar alabilmek adına estetik cerrahın deneyimi de oldukça önemlidir. Estetik bakış açısı için deneyim kazanmış olan cerrahların yapacağı uygulamalar hastaların tam olarak beklentilerini karşılayabilecek düzeydedir. Burun kişiye özeldir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun bölgesindeki şekil bozuklukları, estetik sorunlar ve nefes alıp vermeyi zorlaştıran birtakım rahatsızlıklar nedeniyle gerçekleştiren cerrahi müdahaleye burun estetiği adı veriliyor. Günümüz tıp dünyasındaki gelişmeler ve teknolojik ürün destekli çalışmalar ile birlikte alternatif müdahale yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu operasyonlar ile birlikte görsel sorunlar giderilirken daha rahat nefes alma eylemi de mümkün hale geliyor. Burun deliklerinin genişliği ayarlanabiliyor ve gerekli daraltma işlemi de yapılabiliyor. Burun bölgesinde estetik sorunlar, sağlık açısından da olumsuz sonuçlar doğurabiliyor ve özellikle uyku esnasında burnundan nefes almakta zorluk yaşayan hastalar, ağız kuruluğu ve şiddetli ağız kokusu şikayeti ile de hekimlerin kapısını çalabiliyor. Burun estetiği ile birlikte tüm bu sorunlar kısa bir sürede ortadan kaldırılıyor. Az önce de belirtildiği gibi alternatif çok sayıda yöntem var ve bu yöntemler her geçen gün biraz daha geliştiriliyor. Yöntem belirleme konusunda yol gösterecek olan kişi ise hekimlerinizdir ve ilgili müdahalenin yanı sıra süreç hakkında da sizlere detaylı bilgi verecektir. Burun estetiği yalnızca burun küçültme ameliyatı olarak lanse ediliyor ancak bu da bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Burun büyültme ameliyatı da mevcuttur ve yine burun estetik operasyonları kategorisinde kendine yer buluyor.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Burnun, yüz hatlarıyla belirgin derecede uyumlu hale gelmesini isteyen kişiler için burun estetiği işlemleri uygulanmaktadır. Burun estetiği yaptırmak isteyen adaylar; yapısal olarak burun bozukluğu, burun yaralanmaları neticesinde şekil bozulması yaşayanlar veya solunum açısından güçlük çekenler olarak ayrılabilmektedir. Burun estetiğinin yapılmasında en az riske sahip olan adaylar ise sağlık açısından iyi durumda olan ve risklere hazırlıklı olan kişiler olarak ele alınmaktadır. Burun estetiği yaptırmak isteyenler; Burnu yüzüne göre orantısız olanlar Burun kemiğinin üzerinde kemer halinde tümsek bulunanlar Geniş burna sahip olanlar Burun ucu yamuk, çıkıntılı veya geniş olanlar Aşırı dar ve aşırı geniş burun deliğine sahip olanlar Burun merkezi yamuk olanlar Septum ile ilgili problemlerden kaynaklı olarak nefes almada zorlanma yaşayanlar olarak kategorize edilebilmektedirler.

Burun estetiği ameliyatı için uygun durumda olan adaylar için yaş grubu bir kriter olarak değerlendirilmemektedir. Çoğunlukla 20’li yaşını geçmiş olan kişiler için tavsiye edilen burun estetiği, yaşı ilerlemiş olan hastalarda adaptasyon sorununa yol açabilmektedir. Orta yaşın üzerinde olanlar için burun estetiğine adapte olabilmek daha güçtür. Dolayısıyla 18-35 yaş arası, burun estetiği operasyonları için ideal yaş grubu olarak kabul edilir. Burun Estetiği Ameliyatı için Değerlendirmeler Estetik ameliyatların tamamında olduğu gibi, burun estetiğinde de adaylar sadece görün açısından değil psikolojik açıdan da değerlendirilmelilerdir. Aşırı beklenti içerisinde olan, psikiyatrik bozuklar yaşayan ve duygusal açıdan dengeli olmayan hastalara yaklaşım normal adaylara göre daha farklı ele alınmalı veya estetik gerçekleştirilmemelidir. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin varsa sağlık sorunları da cerrah tarafından operasyon öncesinde değerlendirilmelidir. Burun estetiğinde sorun yaşanmamasının en önemli yolu operasyonun titiz ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Ameliyat öncesi aşamada ve ameliyat aşamasında burun estetiği adaylarına profesyonel bir yaklaşım sergilenir.

Burun Estetiği Tipleri

Burun, yüzün en önemli parçalarından biri olduğu gibi dış görünüşe doğrudan etki eden bir unsurdur. Güzel burna sahip olabilmek için burun estetiği uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Her geçen gün popülerliğini artıran burun estetiği için yapılacak işlemler birbirinden farklılık göstermektedir. Burun estetiği türleri için seçenekler ayrılmaktadır. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan yöntemlerin uygulanmasıyla buruna pozitif katkı sağlanmaktadır. Cerrahi Rinoplasti ile Burun Estetiği: Burnu kapatan cilt yapısının altına girilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi rinoplastide, burnun alt bölgesinde fazlalık olarak yer alan kemik ve kıkırdak çıkarılmaktadır. Cerrah, bazı durumlarda burun yapısını yeniden şekillendirebilmek adına kemik ya da kıkırdak greftlerini tercih eder. Yeniden şekillendirilmiş olan yapının üzerine cilt yeniden koyularak burnun yeni görünümü elde edilir. Kişilerin isteklerine uygun olarak gerçekleştirilen burun estetiği neticesinde burun daha küçük, daha büyük, daha dar veya daha geniş olabilmektedir. Kapalı Rinoplasti ile Burun Estetiği: Kapalı rinoplasti en çok uygulanan burun estetiği yöntemi olarak kabul edilir. Cerrahi işlemi süresinin kısa olması, yara izi kalmaması ve şişlik sorunun oluşum riskinin düşük olmasından dolayı tercih edilmektedir. Burunda kesi oluşturularak şekline müdahale edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Açık Rinoplasti ile Burun Estetiği: Açık rinoplastide kullanılan cerrahi kesi teknikleri kapalı rinoplasti ile aynıdır fakat kolumella ismindeki burun deliklerini burundan ayıran dokuya burunun dış kısmından olacak şekilde ekstra bir kesi daha eklenir. Kolumella dokusundaki yapıya atılan kesikle beraber cerrah burnun üzerindeki deriyi tamamen sıyırabilmekte ve burun içi yapısını net şekilde görebilmektedir.

Burun Estetiği Zararlı mı? Burun estetiği yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmamakla beraber, estetik sonrasında dikkat edilmesi gereken belli başlı faktörler bulunmaktadır. Başarılı bir iyileşme sürecinin geçirilmesiyle beraber burun estetiğinde başarı oranı hayli yüksektir.

Burun Küçültme

Lokal anestezi destekli gerçekleştirilen burun küçültme ameliyatları, en uygun burun şeklini hasta ile birlikte belirleyerek gerçekleştiriliyor. 2 ila 3 saat süren operasyonlar sonrası burun boyutuna müdahale edilebiliyor ve burun delikleri de bu ameliyatlar ile birlikte küçültülebiliyor. Burun, vücudumuzun en belirgin organlarından bir tanesi olduğu için estetik bir değer taşımaktadır ve kimi insanlarda bu estetik değer, burundaki şekil bozuklukları nedeni ile kaybolabiliyor. Burun küçültme ameliyatındaki asıl amaç da estetik değeri bir adım öne taşımak ve burna daha özel bir şekil verebilmektir. Ameliyat sonrası hastalar herhangi bir şekilde acı ve ağrı hissetmez, lokal anestezinin sağladığı en büyük artılardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur. Burun küçültme operasyonları sonrası özellikle göz altında ve göz çevresinde birtakım şişlikler ve morluklar meydana gelebilir ancak bu endişe edilecek bir durum değildir. Ameliyattan sonraki geçen 1 ayda belirgin bir iyileşme ve şekil düzelmesi de gözle görülebilir bir hal akacaktır ancak gerçek iyileşme süresi uzmanlar tarafından 6 ay olarak belirlenmiştir. Burun küçültme ameliyatı sonrası hemen ya da hızlı bir şekilde sonuç beklemek çok da doğru değildir. Burnun gerçek şekline ve görüntüsüne ulaşması neredeyse 6 aylık bir sürece karşılık geliyor. Sabırsız ve bilinçsiz hastalar ne yazık ki operasyondan kısa bir süre sonra sonuç elde etmek istiyor ancak bunun mümkün olmadığını bilmenizde fayda var.

Burun Büyütme

Belirgin ve şekil bakımından daha tatmin edici bir buruna sahip olmak isteyen kimseler, burun büyütme ameliyatına da başvurabiliyor. Augmentation Rhinoplasty adı verilen bu ameliyat ile birlikte burnun boyutu belli bir oranda arttırılıyor. Burunda ezilme, burnun yeteri kadar gelişmemesi, kıkırdakta meydana gelen hasar, burnu daha küçük bir görüntüye sahip hale getirebiliyor ve bu da görsel olarak rahatsız edici olabiliyor. Burun büyütme ameliyatındaki asıl amaç, doğru oranı bularak büyütme işlemini gerçekleştirmektir. Operasyon öncesi bilgisayar destekli simülasyon çalışmaları tercih edilir ve kişinin nasıl bir buruna sahip olacağı da bu simülasyon çalışması ile birlikte hastaya gösterilir. İnce deri yapısına sahip insanlarda bu ameliyat çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor ancak kalın burun derisi ameliyatı zorlaştıran detaylardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Derinin kıkırdak çatısına tutunabilmesi ve entegre olması hedeflenir. Bu konuda başarı elde edildiği takdirde sorunsuz bir operasyon sizleri bekliyor olacaktır. Küçük burundan ya da görsel olarak burnun yapısından memnun olmayan hastalar, burun büyültme operasyonları için de hekimlere başvurabiliyor. Oranın doğru bir şekilde yakalanması ve yüze uygun burun şeklinin simülasyon ile sağlanması sonucu burun büyültme ameliyatları da sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Küçültme ve Büyütme

Burun estetiği ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de bu operasyonların yalnızca küçültme çerçevesinde yapıldığıdır. Az önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi burun estetiği operasyonları ile birlikte büyütme eylemi de mümkün hale geliyor. Küçük ya da herhangi bir kaza nedeniyle ezilmiş olan burun, estetik bakımından hastaları rahatsız edebiliyor. Nefes alma problemlerinin beraberinde getirdiği yorulma, ağız kuruluğu ve ağız kokusu gibi sorunlar da hastaları tedavi için harekete geçiren en önemli unsurlardan bir tanesidir. Küçültme ve büyütme operasyonları ile birlikte kısa sürede bu sorunlardan kurtulabiliyor ve hayatlarınıza normal bir şekilde devam edebiliyorsunuz. Burun estetiğinin yalnızca küçültme ve estetik görüntü sağlamadan ibaret olmadığını belirtmekte fayda var çünkü geniş bir yelpazeye hitap eden özel bir operasyondur ve yapılan araştırmalar her yıl milyonlarca insanın burun büyütme operasyonu için de cerrahların kapılarını çaldığını ortaya koyuyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın durumuna ve cerrahın vereceği karar bağlı olarak iki farklı şekilde burun estetiği ameliyatı yapılabiliyor. Kapalı ve açık olmak üzere belirlenen operasyonlar sonrası daha sağlıklı bir görüntü elde etmek mümkün. Açık ameliyatta burnun uç kısmına ters v biçiminde kesi atılarak bir operasyon başlatılıyor. Kapalı ameliyat, açık ameliyata göre çok daha fazla tercih ediliyor ve kapalı rinoplasti olarak bilinen bu ameliyat türünde kesiler burun içerisine yapılıyor. Videoendoskopik tekniği ile burun içerisini izlemek çok daha basit bir hal almış durumda ve ameliyat, operasyon boyunca iç kısım üzerinden gerçekleştirilir ve tamamlanır. Kıkırdak bozuklukları, burun deliği sorunları ve burun düşüklüğü gibi durumlar, kısa süreli bir operasyon ile çözüme kavuşturuluyor. Kapalı ameliyatın en büyük avantajlarından bir tanesi de ameliyat boyunca nefes almayı kolay hale getiren silikon atellerin kullanılıyor olmasıdır. Burun bantları da destekleyici ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Burun estetiği ameliyatı sonrası hasta bir gece hastanede kalıyor ve ertesi gün hastanın durumuna bağlı olarak taburcu gerçekleştiriliyor. Operasyonun kısa sürmesinin yanı sıra hastanede çok fazla kalınmıyor olması da hastaların akıllarındaki soru işaretlerini ortadan kaldıran bir detay olarak biliniyor.

Hangi Cerrahi Uzmanları Burun Estetiği Ameliyatına Katılır?

Estetik ameliyatlarını gerçekleştirecek olan kimseler kesinlikle estetik cerrahı uzmanlarıdır. Kbb, estetik ameliyatında yer alamaz ve bu konuda herhangi bir uzmanlık sahibi değildir. Bu düşünce, estetik cerrahları tarafından kabul görmüş bir düşünce olarak karşımıza çıkıyor ve operasyonlarda yalnızca estetik cerrahlar bulunuyor. Kulak burun boğaz uzmanları arasında var olan görüş ise burun estetiğinin Kbb uzmanları tarafından yapılabileceği yönünde. Büyük bir çelişki söz konusu ancak tek bir gerçek var ve o da estetik ameliyatlarının uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

Burun Estetiğinde Başarı Oranı

Burun estetiği operasyonlarında başarı oranı son yıllarda biraz daha arttı diyebiliriz. Tıp dünyasının ve teknolojinin gelişimi ile birlikte müdahaleler artık çok daha sağlıklı bir şekilde yapılabiliyor ve bu da başarı oranını olumlu anlamda etkiliyor. Bu operasyonlarda başarı oranı burun derisine bağlı olarak da değişiklik gösterebiliyor. Yazımızın bir önceki kısmında da bahsettiğimiz gibi burun dersinin kalın olması durumunda daha zorlu bir operasyon süreci karşınıza çıkıyor ve müdahale etmek biraz daha sıkıntılı olabiliyor. İnce burun derisinde bu tür sorunlar karşınıza çıkmıyor çünkü müdahale etmek diğer ayrıntıya göre çok daha basit bir hal alıyor. Cerrahların sayısının artması ve operasyon alternatiflerinin geliştirilmesi de burun estetiğindeki başarı oranına etki eden detaylardan bir tanesidir. Endişelenmenize ya da tedirgin olmanıza gerek yok çünkü bir uzman tarafından kontrol altında tutulacaksınız ve estetik öncesi olduğu gibi operasyon sonrası da gerekli detaylar tarafınıza aktarılacaktır. Başarı oranının artmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi hiç şüphesiz cerrahların kendilerini geliştirmeleri ve akabinde simülasyon uygulamasının kusursuz bir şekilde kullanılmasıdır. Bu uygulama ile birlikte operasyon sonrasını kestirmek ve nasıl bir burna ulaşılacağını hesaplamak da çok daha kolay bir hal alıyor. teknolojinin tıp dünyasına sağladığı avantajlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Yeni dönemde hastaların ilgisini bir hayli fazla çeken yöntemlerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki ameliyatsız burun estetiği operasyonlarıdır. 15 dakikada burun estetiği ya da gerçek adı ile enjeksiyon rinoplasti olarak bilinen bu operasyonlar, kalıcı olmasa da etkisini uzun süre gösteren müdahalelerden bir tanesidir. Burun bölgesinde var olan hacim eksikliğini ameliyatsız olarak düzeltmek mümkündür. Burun sırtında ya da kemer olarak adlandırılan bölgede var olan hacimsel yoğunluğun alınmasında ve azaltılmasında bu müdahale tercih edilebilir. Asimetrik yapıya sahip olan burunların onarılmasında tercih edilebilir. Ameliyatsız müdahale, ameliyat sonrası meydana gelen sorunların azaltılmasında ad etkin rol oynamaktadır. Burnun zedelenmesi ya da herhangi bir kaza sonrası eğilip bükülmesi gibi durumlarda da ameliyatsız müdahale ile estetik sorunlar kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Yeni dönem ile birlikte burun estetiğinde tercih edilen alternatiflerin sayısı da belli oranda arttı ve bu artış az önce de belirttiğimiz gibi operasyonlardaki başarı oranına da olumlu bir şekilde etki ediyor.

Burun Estetiğinde Cerrahi Yöntemler

Burun estetiğinde kullanılan 4 adet cerrahi yöntem var. Bunlardan ilki, bilinen adı ile açık teknik olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer teknik ise cerrahların en çok kullandığı ve tercih ettiği yöntem olan kapalı teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Geliştirilen ve uygulama büyük başarı elde edilen üçüncü burun estetiği tekniği ise doğurtma yöntemidir. Son tekniğimiz ise modifiye doğurtma tekniği. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi her geçen yıl ortaya yeni çalışmalar çıkıyor ve başarı oranı bu sayede artıyor. Kapalı teknik, an itibarıyla en çok kullanılan ve fayda sağlanan operasyonlardan bir tanesidir ancak yukarıda bahsettiğimiz tekniklerin tamamı uzmanlarca gerçekleştirildiği takdirde sorunsuz bir sürece sahiptir. Alt metinde dilerseniz bu tekniklerin detaylarına hep birlikte göz atalım ve operasyon sürecinin nasıl bir işleyişe sahip olduğunu hep birlikte incelemiş olalım.

Açık Teknik

Bu ameliyatta kolumellada açılacak olan küçük bir kesi ile ilk müdahale yapılıyor. Burada bulunan derinin burnun uç kısmından sıyırmak kaydı ile açmak gerekiyor. Kemik ve kıkırdağın biçimlendirilmesi işlemi ancak bu şekilde yapılabiliyor. Açık tekniğin en büyük handikaplarından bir tanesi kesi izinin var olmasıdır. Burnun alt kısmında meydana gelecek olan bu kesi izi dışında operasyonun herhangi bir handikabı bulunmuyor ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Açık tekniğin sağladığı en büyük avantaj ise burna tam olarak müdahale etme şansı sunmasıdır. Burun, buna bağlı olarak detaylı bir şekilde şekillendirilebiliyor ve kontrol altında tutulabiliyor. Kısa süreli bir operasyondur ve operasyon sonrası az da olsa burun bölgesinde ve göz altlarında ağrı meydana gelebilir.(Çok düşük bir ihtimal) Kapalı teknikte bu ağrı yok denecek kadar azdır ve kapalı tekniğin açık tekniğe göre daha fazla tercih edilir olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de kesinlikle budur. Bahsi geçen handikapların her hastada gerçekleşeceği diye bir durum söz konusu değil ve bazı hastalar kesi izlerinden bile kurtulabiliyor.

Kapalı Teknik

Cerrahların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi olarak lanse edilen kapalı tekniğin sağladığı birçok avantaj var. Bu avantajlardan bir tanesi hiç şüphesiz kesi izlerine yer vermiyor olmasıdır. Kesiler, burun deliklerinin iç kısmından yapıldığı için gözle görülemeyen bir hal alıyor ve estetik olarak da hastayı rahatsız etmiyor. Kapalı tekniğin en büyük eksiği ise burun ucuna bariz bir şekilde hitap edemiyor ve bu alandaki kontrolü sağlayamıyor olmasıdır. Burun ucundaki rahatsızlık nedeniyle başvuran hastalarda kapalı tekniğin uygulanması da bu yüzden pek mümkün değildir. Burun ucunu dikişler yardımı ile düzenlemek ya da şekillendirmek, bu teknikte ne yazık ki mümkün olmuyor. Kapalı tekniğin avantajları ise ağrı ve sızıya yer vermiyor olmasıdır. Açık teknik sonrası hastanın yaşadığı ağrılar, kapalı teknik ameliyatı sonrası karşısına çıkmıyor ve daha sorunsuz bir operasyon sürecine maruz kalıyor.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir yapı olmasıyla beraber kendine has karakteristik özelliği de mevcuttur. Dolayısıyla burun yapısından kaynaklı olarak sorun yaşayanlar için her ihtiyaç farklı bir doğrultuda değerlendirilmektedir. Herkesin burnu için farklı gereksinimlerin söz konusu olmasıyla beraber en çok merak edilen fiyat detayı da çeşitli faktörlerle değişkenlik göstermektedir. İlk kez yaptırılacak burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı, revizyon rinoplastisi işleminden daha uygun fiyatlıdır. Revizyon rinoplastisi, yani ikinci veya üçüncü estetik operasyon; diğer ameliyattan alınan kötü sonuçların düzeltilebilmesine yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Zaman alıcı olduğu kadar aynı zamanda zor bir uygulamadır ve fiyatı doğrudan etkiler. Burun estetiğinde operasyonun uygulanacağı işlem bölgeleri ve toplamda bölgelerin sayısı fiyatı etkilemektedir. Üst-dış yan kıkırdaklar, burun kemeri, burun kemiği, burun deliği ve uç gibi ameliyat bölgelerinin sayısı arttıkça fiyat beraberinde artış göstermektedir. Burun estetiği için fiyatı belirleyen bir diğer etmen de cerrahtır. Nitelikli ve tecrübeli olan cerrahlarda fiyat burun estetiği ameliyatları için artış göstermektedir. Cerrahın sahip olduğu profesyonellik beraberinde başarı yüzdesini artıracağından dolayı ücretin değişkenliği normal olarak değerlendirilir. Ameliyat olmak isteyenler, tek bir yere bağlı kalmadan operasyon geçirecekleri yerleri kendi tercihlerine yönelik olarak seçebilme şansına sahiptirler. Fiyat, cerrah ve hastane kalitesi gibi detaylar göz önünde bulundurularak burun estetiği operasyonu için ideal tercihler kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Burun Estetiği için Hangi Hastane Tercih Edilmeli Burun estetiği yaptırmak isteyenler için operasyonun gerçekleştirileceği yeri seçmek için fiyatlar ön planda tutulmalı ve ardından çeşitli araştırmalar yapılmalıdır. Özellikle burun estetiği operasyonlarıyla ünlenmiş olan doktorlara sahip olan hastanelerde başarı yüzdesi oldukça yüksek operasyonlar tamamlanarak istenildiği gibi bir buruna kavuşabilmek mümkün hale gelmektedir.

Burun Estetiği Öncesi

Burun estetiği ameliyatı öncesi hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini cerrahlarınız sizinle paylaşacaktır. Estetik ameliyatı öncesi sağlığınıza ekstra dikkat etmeniz gerekiyor ve özellikle grip gibi hastalıklardan uzak durmanızda fayda var. Aspirin ve benzer içeriklere sahip olan ya da benzer fayda sağlayan ilaçları ameliyattan bir hafta kadar önce bırakmalısınız. Grip ya da nezle gibi bir hastalık seziyorsanız ya da bu hastalıklara ameliyat öncesi yakalanmışsanız doktorunuza gerekli bilgiyi vermenizde fayda var. En az 2 hafta öncesinden sigara ve alkol tüketimini olabildiğince azaltmanız ve hatta bu iki ürünü bırakmanız tavsiye ediliyor. Özellikle sigara, iyileşme sürecinde olumsuz bir etkiye sahip ve iyileşme sürecini her geçen gün biraz daha geciktiriyor. Ameliyat yaz aylarında gerçekleşecekse eğer güneş ışınlarından ekstra korunmanız gerekiyor. Ameliyattan bir gün önce yüzünüzü de hazır hale getirebilirsiniz. Bunun için anti-bakteriyel sabunlar ile hafif bir temizlik fayda sağlayacaktır. Yine ameliyattan bir gün önce uykunuzu iyi almanız ve ameliyata zinde bir şekilde katılmanız tavsiye ediliyor. Ameliyat öncesi aklınıza takılan tüm soru işaretlerini cerrahınızla paylaşın ve bu sorulara yanıt almaya özen gösterin. Fiziksel olarak hazır olmanın yanı sıra zihinsel olarak da operasyona hazır olmanız gerekiyor. Yaşayacağınız psikolojik sorunlar ameliyat öncesi olduğu gibi ameliyat sonrası da sizlere zarar verecektir. Ameliyat öncesi dilerseniz psikolojik destek de alabilirsiniz. Birçok hasta, kafasındaki soru işaretlerini gideremediği için ameliyat masasına da büyük bir korku ve endişe ile yatabiliyor. Psikolojik destek ile birlikte bu endişe bir nebze olsun sona erecek ve hastayı daha sorunsuz bir süreç bekliyor olacaktır. Burun estetiği ile ilgili bilinen yanlışlar ne yazık ki hastaları olumsuz etkiliyor ve bu yanlış bilgiler nedeniyle birçok hastanın ameliyattan uzak durmayı tercih ettiğini de görebiliyoruz.

Operasyon Öncesi Uygulanan Tetkikler

Psikolojik ve fiziksel olarak iki aşama karşınıza çıkıyor ve muayene öncesi aklınıza takılan soruların yanı sıra süreç ile ilgili detaylar da cerrah tarafından profesyonel bir şekilde yanıtlanıyor. Muayene aşamasında ise ilk olarak burun yapısı inceleniyor. Kalın burun derisi ve ince burun derisine bağlı olarak tercih edilecek olan teknik belirleniyor ve bu belirleme de cerrahlarınız tarafından gerçekleştiriliyor. Burunda kemerin olup olmaması, sağa ya da sola yatık olması, burun deliklerinin yerleşimi ve yapısı gibi detaylar en ince ayrıntısına kadar incelenerek ilgili teknik belirleniyor ve bu teknik hakkında da kısa bir bilgilendirme yapılıyor. Muayene sonrası endoskopik muayene tetkikleri başlıyor ve bu süreçte burun içi inceleniyor. Burun etlerinde bir büyüme var mı, nazal valv adı verilen ve solunumda önemli bir yer edinen bölgenin durumu nasıl, alerjik bir durum söz konusu mu gibi soru işaretleri bu muayene ile birlikte yanıt buluyor. Muayene sonrası bilgisayar ve dijital ortam aracılığı ile yapılacak olan değişiklikler sizlere de gösteriliyor ve operasyon sonrası nasıl bir burun yapısına sahip olacağınız da az çok netleşiyor.

Fiziki Muayene

Fiziki muayenede burun yapısı, burun deliklerinin şekli ve yerleşimi ile birlikte burun derisinin kalınlık ve inceliği kontrol ediliyor. Hangi tekniğin uygulanacağı ve nasıl bir çalışma yapılacağı büyük ölçüde bu muayenede belirleniyor.

Bilgisayar Çalışması ve Planlama

Dijital ortamda gerçekleştirilecek olan çalışmada ise burun yapısına nasıl bir müdahalede bulunulacağı ve bu müdahale sonrası burnun nasıl bir görünüme kavuşacağı sizlere sunuluyor. Sanal ameliyat olarak da lanse edilen bu uygulama ile birlikte hastanın aklındaki soru işaretleri de son buluyor ve operasyon sonrası herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamış oluyor.

Yüz Ölçülerinin Alınması

İlkel ancak en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olan ayna karşısında ölçü alma uygulaması uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Hastanın parmak ucu ile burun ucunu kaldırması ve bu belirlemenin cetvel yardımı ile yapılması eylemi olarak da bilinir. Modern yöntem ise dijital ortamda gerçekleştiriliyor ve bu teknolojiye sahip olan cerrahları tercih etmeniz de süreci daha kolay hale getirecektir. Ameliyat öncesi çekilen fotoğraf dijital ortama aktarılıyor ve ideal ölçüye ulaşmak adına gerekli olan müdahaleler dijital ortamda belirleniyor. Özel formüller kullanılarak dijital bir hesaplama yapılıyor ve daha net sonuçlar elde ediliyor. Bazı üst düzey programların basit bir çalışma ile gerekli ölçüleri saniyeler içerisinde ortaya çıkardığını da belirtmek gerekiyor.

Simülasyon Uygulaması

Simülasyon uygulaması, burun estetiği operasyonu öncesi gerçekleştirilen çalışmalardan bir tanesidir. Uygulama, geliştirilebilir yapıya sahip olduğu için son derece işlevsel bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. ameliyat öncesi hastanın fotoğrafı çekilerek uygulamaya entegre edilir ve operasyon sonrası nasıl bir burun yapısının meydana geleceği bu simülasyon ile net bir şekilde aktarılır. Başarı oranı bir hayli yüksek ve bazı hastalarda birebir sonuç verdiği de söylenebilir. Yeni çekilen resimlerin dijital ortama aktarılması ile birlikte süreç başlıyor ve uygulama sayesinde operasyon sonrası burun yapısı ekrana yansıtılıyor. Burun estetiği ameliyatı öncesi birçok hasta tedirgin bir ruh hali ile hareket ediyor ancak simülasyon uygulaması sayesinde sahip olacağı burnu gören hasta biraz olsun rahatlıyor. Uygulama, 10 yılı aşkın süredir kullanılıyor fakat az önce de belirttiğimiz gibi geliştirilebilir olduğu için her yıl yeni versiyonu ile daha kullanışlı ve daha kusursuz bir hal alıyor. Simülasyon uygulamasının daha gerçekçi bir sonuç vermesi için net ve yeni çekilmiş fotoğraflarınızı iletmenizde fayda var. Bu uygulama son dönemde birçok cerrahın işini de daha kolay hale getiriyor ancak daha önemlisi hastaların kafalarındaki soru işaretlerine doğru ve net bir şekilde yanıt oluşturuyor. Burnum ameliyattan sonra nasıl olur ya da nasıl bir sonuç alabilirim gibi sorulara en iyi şekilde yanıt veren uygulama ile birlikte hastaların psikolojik olarak rahatladığını da görebiliyoruz.

İdeal Ölçülerin Belirlenmesi

İdeal burun ölçüleri, yüzünüzün şekline ve yüzünüzdeki diğer organların yerleşimine göre belirlenir. Bunun dışında ideal ölçüyü aşağıdaki maddeler üzerinden belirlemek de mümkündür. Göz altı kemiği ile birlikte burnun başladığı alan, bir bölge olarak ele alınıyor. Diğer bir bölge ise her iki burun deliğinin arasındaki mesafe olarak ele alınır. Bu iki alanın eşit olması ideal ölçülerin belirlenmesinde önemli pay sahibidir. Burun ucu ile birlikte stomion adı verilen nokta arasındaki uzunluğun 1.6 katının da burun uzunluğuna eşit olması gerekiyor. Columella ve tip arası mesafenin de 19 mm olması gerekiyor. Bu maddeler üzerinden amatörce bir değerlendirme yapmak çok da doğru sonuçlar vermeyecektir bu yüzden işi cerrahlara bırakmakta fayda var diye düşünüyoruz. İdeal ölçü belirlendikten sonra bu ölçünün somut hale getirilmesi için burun yapınıza bağlı olarak bir teknik belirlenir ve bu tekniğin uygulanmasına geçilir. İdeal ölçü, burun yapısının yüz bölgesine uyum sağlamasını mümkün kılmak adına muhakkak tespit edilmelidir.

Hasta ile Mutabakat

Her ameliyat öncesi hekimlerin, hasta ile mutabakat sağlaması ve ameliyat süreci ile birlikte ameliyat sonrası süreç için de hastadan onay alması gerekiyor. Hekimler, süreci hastaya ilettikten sonra bir belge imzalatıyor ve hasta da bu aşamadan sonra ameliyatı kendi rızası ile kabul ettiğini beyan etmiş oluyor. Burun estetiği operasyonları öncesi de hasta ile mutabakat şartı mevcuttur ve bu şart yerine getirildikten sonra hastanın herhangi bir şekilde itiraz etme hakkı da bulunmuyor. Ameliyatta yaşanabilecek sorunlar, ameliyatın nasıl bir işleyişe sahip olduğu gibi detayların kabulü sonrası hekimler de sorumluluğu paylaşmış oluyor. Hastaların tedirgin olmaması için akıllardaki soru işaretlerinin yanıtlanması ve giderilmesi de önem arz etmektedir. Hastaların büyük bir kısmı ne yazık ki bu tür operasyonlara ön yargı ile yaklaşıyor ancak hekimler gerekli açıklamaları yaptıktan sonra bu tedirginliğin ve ön yargıların gereksiz olduğu ortaya çıkıyor. Hastalar, özellikle ameliyat tarihini aldıktan sonra çok daha tedirgin bir karaktere bürünüyor ve bu tedirgin halin ortadan kaldırılması için de hekimlere büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Psikolojik olarak hastaları rahatlatmak ve süreci ayrıntıları ile aktarmak da hekimlerin en önemli görevlerinden bir tanesidir.

Anestezi Muayenesi

Genel anestezi, burun estetiği operasyonlarında en çok tercih edilen anestezi yöntemi olsa da bazı hekimler lokal anesteziyi de tercih edebiliyor. Burun estetiği operasyonları için her iki anestezi yöntemi de kullanılabilir ve bunun kararını verecek olan kimseler de cerrahlardır. Anestezi muayenesi bu bağlamda büyük önem taşıyor çünkü kısa süreli bir operasyon yapılacaksa lokal anestezi çok daha etkili bir hal alıyor ancak uzun süreli operasyonlarda hastanın daha rahat etmesi ve konforlu bir sürece adım atması için genel anestezi tercihi yapılmalıdır. Anestezi muayenesi ile birlikte ameliyat güvenliğini de sağlayabilmek adına kan testleri yapılıyor ve kan biyokimyası da ölçümlerle birlikte netleştiriliyor. Cerrah, bazı durumlarda Ekg ya da akciğer filmine ihtiyaç duyabilir ve bu tür durumlarda film çekimlerinin de tamamlanması şarttır. Bu muayenedeki asıl amaç, hastanın anesteziye nasıl bir tepki vereceği ya da buna uygun olup olmadığını belirlemektir. Anestezi tercihi cerrah tarafından yapılır ve yukarıda da belirtildiği gibi kısa operasyonlarda lokal anestezi çok daha etkili olurken, uzun operasyonlarda ise genel anestezi tercihi mümkündür.

Hastanın Genel Sağlık Durumu ve Alınan Tedavilerin İncelenmesi

Burun estetiği operasyonu öncesinde hekimlerin yerine getirmesi gereken görevlerinden bir tanesi de hastanın sağlık durumunu kontrol etmek ve daha önce alınan tedavileri de kontrol ederek süreci buna göre belirlemektir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili birtakım sıkıntılar mevcutsa ve bu sıkıntılar estetik ameliyatının önüne geçebilecek durumdaysa bu aşamada ameliyat kararı almak elbette riskli olacaktır. Daha önce alınan tedavilerin de bu ameliyata olumsuz etki etme durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden hekimlerin gerekli tetkikleri gerçekleştirerek ameliyat için en uygun koşulların sağlandığına emin olmaları da büyük önem taşıyor.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Her ameliyat ve hatta her muayene öncesi hekimler, hastalarına hangi ilaçları kullandığını muhakkak sorar. Bunun nedeni ise alerjik bir durumu önlemek ve eğer ameliyat gibi bir durum söz konusu ise bu ilaçların ameliyata olan etkisini irdelemektir. Burun estetiği ameliyatı için hekimlere başvurduğunuzda kullandığınız ilaçları da hekimleriniz ile paylaşmanız gerekiyor. Kullandığınız ilaçların ameliyata olumsuz etki etme ihtimali var olduğu takdirde bu ilacın kullanımının durdurulması ya da bittikten sonra ameliyat sürecinin başlaması sağlanır.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Operasyon öncesi tüm tahlil ve sağlık taramalarının eksiksiz bir şekilde yapılması şarttır. Operasyon öncesi yaşanacak grip ve nezle gibi hastalılar ne yazık ki ameliyat için büyük bir engeldir ve bu tür hastalıklara sahipseniz bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekiyor. Ameliyat öncesi özellikle bu hastalıklara yakalanmamaya da ekstra gayret etmenizde fayda var. Ameliyat öncesi unuttuğunuz ya da hekiminiz ile paylaşmadığınız ilaçlarınız varsa muhakkak bildirmeniz gerekiyor. Ameliyata olumsuz etki edecek bir ilaç, ameliyatı sıkıntılı bir sürece taşıyabilir. Kan sulandırıcı gıdalar ve sıvıların ameliyat öncesi tüketilmemesi gerekiyor. Ameliyat gününden en az 10 gün kadar önce aspirin gibi ilaçların eğer kullanılıyorsa bırakılması gerekiyor. Bitki çayları kanamaya olumsuz etki edebiliyor bu yüzden ameliyat gününden 1 hafta önce bitki çaylarının da terk edilmesi tavsiye ediliyor. Regl, ameliyat için herhangi bir şekilde engel teşkil etmiyor ancak yine de sağlıklı sonuç alabilmek adına anestezi sonrası gerekli bilgilendirmeyi hekimleriniz yapacaktır. Ameliyattan bir gün önce uykunuza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor ve daha sağlıklı bir psikolojinin yanı sıra daha dingin bir vücutla da ameliyatta yerinizi alabilirsiniz.

Ameliyat Öncesi Beslenme

Ameliyat öncesi beslenmenize ve sağlığınıza ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Kan sulandırıcı gıdalar ve sıvılardan uzak durmalısınız çünkü ameliyat esnasında bu durum olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Doktorunuzun önerdiği gıdaları düzenli tüketmeye gayret edin ve alkol sigara tüketiminden de en az 10 gün önce kadar kurtulun. Asitli içecekler ve yoğun gıdalar da ameliyat öncesi tüketilmesi tavsiye edilmeyen gıda ürünleri arasında kendine yer buluyor. Kanın pıhtılaşma süresini olumsuz etkileyecek gıdalardan özellikle uzak durmanız gerekiyor ve bunun tavsiyesini hekimleriniz de verecektir. E vitamini içeren gıdalar Sarı kantoron Meyan kökü Zencefil Sarımsak Taban mersini Gibi gıdalar da ameliyat öncesi süreçte tüketilebilir gıdalar olarak karşımıza çıkıyor.

Burun Estetiği Öncesi Sigara ve Alkol Bırakılmalı mıdır?

Burun estetiği ameliyatı öncesi alkol ve sigaranın haftalar öncesinden bırakılması tavsiye ediliyor. Alkol, anestezi riskini arttırırken sigara da bu riski tetikleyen unsurlardan bir tanesi olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra sigara tüketiminin yaraların geç kapanmasına neden olduğu da belirtiliyor.alkolün karaciğere olan baskısı ve olumsuz etkisi, ameliyat günü de sorun yaşatabiliyor bu yüzden risk almamak adına hekimler de alkol ve sigaranın ameliyattan haftalar önce bırakılmasını şiddetle vurguluyor. Sigara ve alkolün, ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da uzunca bir süre kullanılmaması tavsiye ediliyor. İyileşme sürecinin daha sağlıklı bir hal alması için bu ürünlere ekstra dikkat etmeli ve bu ürünlerden uzak durmalısınız.

Ameliyat Tekniğinin Belirlenmesi ve Planlama

Ameliyat için çok sayıda alternatif ve uygun teknik olduğunu daha önce de belirtmiştik ve bu tekniklerin belirlenmesinde hastanın burun yapısı ile birlikte nasıl bir operasyon talebinin geldiği de büyük önem taşıyor. Kalın burun derisi ve ince burun derisinde uygulanacak yöntemler farklıdır ve gerekli analizler yapıldıktan sonra ilgili teknik de cerrah tarafından belirlenir. Teknik belirlendikten sonra yine ilgili teknik hakkında hastaya birtakım bilgiler aktarılır ve süreç hakkında bilgilendirme gerçekleştirilir.

Hastaneye Götürülmesi Gereken Eşya ve Kıyafetler

Ameliyat için hastaneye gelirken yanınızda daha kolay giyilebilir ve sizleri daha rahat ettirecek kıyafetler götürmeniz sizlerin lehine olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle kadınlar için kolay çıkartılabilen kıyafetler öneriliyor. Kontakt lenslerinizi çıkartmayı unutmayın. Yatılı kalma ihtimaline karşın sizleri rahat ettirecek pijama ya da şort tarzı gecelikler de uygun olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası

Burun ameliyatı sonrası doktorunuz onay verene kadar ağızdan beslenme gerçekleştirilmemelidir. Doktorunuz onay verdikten sonra ağızdan beslenebilirsiniz. Göz üzeri ve göz altı bölgesinde morluklar meydana gelebilir ancak bu morluklar endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Bu durumu biraz olsun engellemek adına buz tedavisi uygulanacaktır ve bu tedavinin nasıl yapılacağı da yine doktorunuz tarafından sizlere daha detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Şişliklerin çok daha kısa sürede iyileşmesi için yüksek bir yatma şekli tavsiye ediliyor ve bu yüzden iki yastık ile yatış pozisyonu almanız da yine sizlerin lehine olacaktır. Ameliyat sonrası yüz bölgesi ve burun bölgesine sert bir şekilde dokunulmaması gerekiyor. Ameliyat sonrası diş fırçalama eylemi çok daha dikkatli bir şekilde yapılmalıdır ve özellikle ön diş bölgesine daha yumuşak dokunuşlar yapılmalıdır. Katı gıdalardan bir süreliğine uzak durmanız tavsiye ediliyor ve bu dişleriniz için de daha sağlıklı olacaktır. Yüz bölgesinin belki de en hassas olduğu dönemlerden bir tanesine adım atacak olan hastalar, özellikle bu bölgeye darbe almamaya dikkat etmelidir. Bununla birlikte yatış pozisyonu da belli bir süre sırt üstü olmalıdır. Yüz üstü yatıldığı takdirde burun bölgesine uygulanacak olan baskı ne yazık ki iyileşme sürecini bir hayli olumsuz etkileyecek ve hastaya da zarar verecektir. Bu zararlardan bir tanesi de şiddetli ağrılar olarak karşımıza çıkıyor.

Ameliyat Günü

Ameliyat günü ruhsal ve fiziksel olarak hazır durumda olmanız gerekiyor. Farklı bir ortama ve daha da önemlisi endişe verici bir ortama yani ameliyathaneye adım attığınızda elbette çok rahat olmanız beklenmiyor ancak zihinsel olarak bu rahatlığı sağladığınız takdirde ameliyat sizler için çok daha sağlıklı bir hal alacaktır. Doktorunuzun da tavsiye ettiği rahat kıyafetler ile hazır halde olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra tahlillerinizin yapılmış ve doktora sunulmuş olması da şarttır. Anestezi doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrası ameliyathaneye alınıyorsunuz ve süreç başlıyor.

Ağrılar

Operasyon sonrası ağrı ve şişlikler meydana gelebilir ancak bu sorunlar endişe edecek boyutlara ulaşmıyor ve operasyonun gerektirdikleri arasında yer alıyor. Ağrı ve şişlikler özellikle kış aylarında kendini çok daha bariz bir şekilde hissettirebiliyor ya da yüz bölgesine yapılacak en küçük müdahalede bu durum daha net bir şekilde hissedilecektir. Hasta, operasyon sonrası uzun süre yürüdüğünde ya da gün içerisinde uzun süre ayakta kaldığı takdirde de ağrılar baş gösterebilir ancak bunun için buz tedavisi ve doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilen ilaçlar biraz olsun ağrılarınızı dindirecektir. Doktorun önerisi dışında ilaç kullanmaktan kaçının ve kullanacağınız ilaçlar için de doktorunuzdan onay almayı ihmal etmeyin. Ağrı ve şişliklerin ortadan kalkması ve hastanın gündelik hayatına devam etmesi 1 hafta gibi bir sürece karşılık geliyor. Bu süre zarfında yüz bölgesinin çok daha hassas bir şekilde tutulmasında da fayda var.

Kullanılması Gereken İlaçlar

Az sonra sizinle paylaşacağımız ilaçlar, ameliyat sonrası birçok doktorun hastalarına tavsiye ettiği ilaçlardır ancak yine de kullanacağınız ilaçları kendi hekiminizden almanız tavsiye ediliyor. Antibiyotik kullanımı her uzman tarafından tavsiye edilmiyor ancak bazı doktorlar, ağızdan alınan antibiyotik önerisinde bulunabiliyor. 5 gün süre ile kullanılacak olan antibiyotik, hastayı biraz olsun rahatlatacak ve iyi hissettirecektir. Ağrı durumu her hastada aynı seviyeye sahip değildir ve bazı hastalarda hiçbir şekilde ağrı olmadığı da gözlenmiştir ancak ihtimalleri göz önünde bulundurarak ağrı kesici görevi gören antienflamatuar ilaçlar da kullanılabilir. Bazı hastalar, ameliyat sonrası alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya gelebiliyor ve bu da hastanın bünyesinin daha zayıf olması ile alakalı bir durumdur. Bu sorunların önüne geçebilmek ve bu sorunlara karşı önlem alabilmek adına antihistamik ilaçlar da kullanılabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu ilaçlar asla ve asla cerrah tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Beslenme

Operasyon sonrası nasıl bir beslenme programının sizleri beklediğini merak ediyorsanız eğer aşağıdaki maddeleri not alabilir ve en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Sert çiğneme gerektirmeyen ve daha kolay ağza alınabilen yumuşak gıdaları tercih etmeniz gerekiyor. Dişlerinizle baskı uygulayacağınız gıdalar ne yazık ki burun bölgesine de zarar verecektir. Bu dönemde kabız olmamaya ekstra gayret gösterin çünkü sık sık tuvalete çıkmak ağrılarınızın artmasına da neden olacaktır ve bu da iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu bağlamda lifli gıdalar en büyük yardımcınız olacaktır. Sigara ve alkol tüketiminden bir süreliğine uzak durun. Sıvı tüketimini minimal düzeye taşımaya gayret gösterin. Kafeinli içeceklerden uzak durmanızda fayda var çünkü bu içecekler de ağrıların artmasına neden olabiliyor ve iyileşmeyi geciktiren unsurlardan bir tanesi olarak gösteriliyor.

Operasyon İzleri

Açık ve kapalı tekniğe bağlı olarak yara izlerinin görünümü de değişiklik gösterecektir ancak tek detay elbette bu değil. Deri yapısına bağlı olarak da izlerdeki görünürlük artabiliyor ya da azalabiliyor. Kalın deri yapısına sahipseniz eğer izlerin görünürlüğü biraz daha fazla olacaktır ancak ince deri yapısında bu izler gözle görülemeyen bir hal alıyor. Cerrahın tercih ettiği teknik ve çalışma biçimi de izlerin görünürlüğünde büyük bir etkendir. Ne kadar muazzam çalışılırsa izlerin görünürlüğü de bir o kadar zayıflayacaktır. Bu izler burun alt bölgesinde hafif bir şekilde ortaya çıktığı için estetik olarak sizlere zarar vermeyecek boyutlara sahiptir ancak yine de var olduklarını belirtmek gerekiyor.

Beklenti ve Psikoloji

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği operasyonları öncesi de hastaların büyük bir kısmı psikolojik olarak hazır hale gelemiyor. Kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına cerrahlara bu aşamada büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Simülasyon uygulaması sayesinde beklentiler bir nebze olsun karşılanıyor çünkü bu uygulama ile birlikte operasyon sonrası hastanın nasıl bir burun yapısına sahip olacağı net bir şekilde ortaya konuluyor. Hasta, operasyon sonrası herhangi bir sürpriz ile karşı karşıya gelmiyor. Hastanın zihnen rahatlatılması da cerrahın yapacağı paylaşımlar ile mümkündür. Hastanın sorularına net bir şekilde yanıt verildiği ve operasyon süreci net bir şekilde aktarıldığı takdirde zihinsel olarak da ameliyata hazırlık daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Komplikasyonlar, İstenmeyen Sonuçlar

Her cerrahi operasyonda birtakım komplikasyonlar meydana gelebilir ancak cerrahınız ne kadar profesyonelse bu komplikasyonları geriye itebilmeniz de o denli mümkündür. Burun estetiği ameliyatlarında da aynı konuyla karşılaşmak mümkündür. Bu ameliyatta büyük bir risk ya da sorun karşınıza çıkmıyor ancak olası sorunlar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşumu meydana gelebilir ancak endişe edilecek bir durum ya da sorun değildir çünkü ilaç tedavisi ve gerekli müdahale ile birlikte bu sorun kısa sürede çözülebilir. Ameliyat sonrası meydana gelebilecek olan burun kanamaları da komplikasyonlar arasında gösteriliyor. Anesteziden doğabilecek sorunlar da risk adı altında komplikasyon olarak değerlendirilmektedir. Burun bölgesinde oluşan damarlanma ve sertlikler de yine komplikasyonlar arasında yer alıyor.

Fonksiyonel Komplikasyonlar

Burun estetiği sonrası az sayıda da olsa birtakım komplikasyonlar meydana gelebiliyor ve fonksiyonel komplikasyonlar da hastayı endişelendiren sorunlar arasında yer alıyor. Meydana gelen komplikasyonlara amatörce müdahale etmek yerine cerrahınızdan yardım alabilir ve kontrollere giderek bu sorunları kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Enfeksiyon

Operasyon sonrası enfeksiyon oluşumu her hastada meydana gelmez. Daha çok alerjik reaksiyonlara tepki veren zayıf bünyelerde bu sorun ile karşı karşıya gelinebiliyor. İlaç tedavisi ve müdahaleler ile birlikte enfeksiyon sorunu da ortadan kaldırılacaktır. Bu tür bir durumla karşı karşıya geldiğiniz takdirde cerraha başvurmanız yeterli olacaktır. Enfeksiyonun gerçek nedeni araştırıldıktan sonra tedavi için ne yapılması gerektiğini de detaylı bir şekilde sizlere aktaracaktır.

Deformite

Burun bölgesinde ters v şeklinde meydana gelen bir gölge izi, deformitenin en net görüntüsü olacaktır. Burun estetiği ameliyatı sonrası bu tür bir sorun ortaya çıkabiliyor ancak bunun nadir görülen bir sorun olduğunu da belirtmekte fayda var. Kıkırdak başlangıç bölgesinde kıkırdağın eksik olması da bu sorunun en önemli nedenlerinden bir tanesidir ve ameliyat sonrası da kendini daha belirgin bir şekilde gösterebiliyor. Ters v deformitesi olarak bilinen bu sorun, hastaları en çok endişelendiren sorunlardan bir tanesidir. Pinch deformitesi de yine oluşabilecek sorunlardan biri ve bu sorunda burnun ucu mandalla sıkıştırılmış gibi bir görüntü oluşabiliyor.

Morluklar

Ameliyat esnasında burun kemiği ve kıkırdak dokuya belli oranda müdahale ediliyor ve kemik zarının yanı sıra cilt altı dokular için de aynı müdahaleler geçerlidir. Bu müdahaleler, ameliyat sonrası ödeme neden olabiliyor ve ödem sonrası meydana gelen kanlanma, göz altlarına da etki edebiliyor. Morlukların asıl sebebi budur ancak endişe edilecek bir durum asla söz konusu değildir. Bu morluklar kısa bir süre sonra kendiliğinden geçiyor ve buz tedavisi ile birlikte oluşabilecek ağrılar da en aza indirgeniyor.

Burun Düşmesi, Çökme

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinen ancak şehir efsanesi olarak karşılık bulan burun düşmesi ve çökme gibi sorunlar artık tarihe karıştı. Kıkırdak desteği ve kıkırdak ilerletmeleri ile birlikte bir binayı güçlendirir gibi burun bölgesini güçlendirmek de mümkündür. Burun düşmesi ve çökme adı verilen eylem aslında ameliyat sonrası sürecin en doğal işleyişi olarak kabul ediliyor. Kalkık halde olan burun, bir süre sonra hedeflenen seviyeye ulaşıyor ve bu esnada meydana gelen çökme hastayı tedirgin edebiliyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi bu çökme durumu aslında hedeflenen seviyeye ulaşılması durumudur ve endişe edilecek bir durum değildir.

Psikolojik Travmalar

Ameliyat öncesi olduğu gibi ameliyat sonrası da psikolojik bağlamda büyük önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası burun yapısındaki değişimler ve hastanın beklentilerini karşılamayan bir görüntü, psikolojik travmalara neden olabiliyor. Bu bağlamda simülasyon uygulaması büyük önem taşıyor çünkü hasta, ameliyat sonrası sahip olacağı burnu görebiliyor ve kendini buna hazır hale getirebiliyor. Psikolojik travma durumlarında gerek cerrah gerek psikolog desteği büyük önem arz ediyor.

Kişiye Özgü Komplikasyonlar

Estetik operasyonu sonrası vücut yapınıza bağlı olarak birtakım komplikasyonlar meydana gelebilir. Zayıf cilt yapısı bu operasyonlara enfeksiyon sorunu ile karşılık veriyor ve bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar da oluşabiliyor. Bu tür durumlarda doktorunuzdan yardım alabilir ve ilaç tedavisi ile süreci kısa sürede olumlu hale getirebilirsiniz. Endişe edilecek komplikasyonlar değildir ve müdahaleler ile birlikte sorun ortadan kalkacaktır. Enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar, en çok gözlenen komplikasyonlar arasında yer alıyor. Kanamalar da gözlemlenebilir ancak bahsi geçen komplikasyonlara nazaran çok daha az rastlanmaktadır.

Beklenen Görüntünün Elde Edilememesi

Burun estetiği operasyonu için başvuran ya da başvuracak olan hastaların en büyük endişelerinden bir tanesi de beklenen görüntünün elde edilememesidir. Bu durum her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da operasyonu yapacak olan cerrahla birlikte hastanın burun yapısına bağlı olarak da mümkün hale gelebiliyor. Beklenen görüntünün elde edilememesi durumunda birtakım operasyonlar ile birlikte ekstra müdahale gerçekleştirilir. Hastaların büyük bir kısmı bu konuda sabırsız davranıyor ve operasyon sonrası hızlı bir şekilde beklenen görüntünün oluşmasını bekliyor ancak bu pek mümkün değildir. Burnun, istenilen görüntüye ulaşması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süre zarfında burunda çökme meydana gelecektir ve bu çökmelerin operasyon sonrası sürecin doğal seyri olduğunu da bilmenizde fayda var.

Yeni Burun Şekline Yabancılaşma

Uzun süredir sahip olduğunuz organınızın bir anda değişiklik göstermesi ve bambaşka bir şekilde karşınıza çıkması elbette kolay kabul edilebilir bir durum değildir ancak sizleri daha hoş ve daha estetik bir görüntü bekliyor olacaktır bu yüzden psikolojik olarak da kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Yeni burun şekline yabancılaşma bazı hastalarda mümkün olabiliyor ve hasta uzunca bir süre yeni burnuna yabancı kalabiliyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi sizleri daha estetik bir burun bekliyor ve bu detayın bilincinde olmak da büyük bir önem taşıyor.

Burun Revizyon Ameliyatı

Burun revizyon ameliyatı, burun estetiği operasyonu sonucu hedeflenen ve istenilen görüntüye ulaşamayan hastalara uygulanan ameliyatlardan bir tanesidir. Bu ameliyat ile birlikte ilgili burun ameliyatının hataları ve eksikleri kısa sürede düzeltilir. Ameliyatlı müdahalelerin söz konusu olduğu gibi revizyon için ameliyatsız müdahaleler de mevcuttur ancak buna karar verecek olan kimseler ilgili cerrahlardır. Revizyon ameliyatı, umutsuz hastalar için önemli bir kurtarıcı ve düzenleyici olarak lanse ediliyor. Bu ameliyatta başarı oranı bir hayli yüksek ve yapılacak revizyon çalışması ile birlikte operasyonda hedeflenen burna ulaşmak da daha mümkün hale geliyor. Bu yüzden hastaların hemen olumsuz düşünmemesi gerekiyor ve endişelerinizi bir kenara bırakarak kendinizi cerraha emanet etmeniz kesinlikle lehinize bir durum olacaktır.

Burun Revizyon Ameliyatı Zor mudur?

Revizyon burun ameliyatlarında temel prensip, eksik kıkırdak doku ve kemik dokuların şekillendirilmesidir. Bu eylem vücudun farklı noktalarından alınan kıkırdak parçaları ile mümkündür ancak uygulanacak tekniğe ve cerraha bağlı olarak bu durumun değişiklik gösterebileceğini de belirtmek gerekiyor. Zor bir ameliyat olmadığını da belirtmekte fayda var(hastalar için) ancak kemik yapısında ciddi anlamda kayıp durumu söz konusu ise ameliyatın süresi normale göre çok daha uzun olabiliyor. Ciddi kayıp durumunda genellikle kaburga kemiklerinin uçları tercih ediliyor. Buradan alınacak olan kıkırdak doku ile birlikte burun ucu ve burun sırt bölümü için ihtiyaç olan parçalar elde edilir. Revizyon ameliyatlarında hastanın durumuna ve cerraha bağlı olarak farklı teknikler uygulanabilir ancak genel hatları ile bu operasyonun zor bir operasyon olmadığını söyleyebiliriz. Hekimler için elbette zor bir süreç ancak hasta bu zorluğu hiçbir şekilde hissetmiyor ve korkularının yersiz olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Burun Revizyon Ameliyatı Gerektiren Durumlar

Burun revizyon ameliyatı, burun estetiği sonrası meydana gelen birtakım sorunları ortadan kaldırmak ve bununla birlikte istenilen burun yapısına ulaşmak için gerçekleştirilir. Burun yapısında eğrilik Burun ucu bölgesinde asimetri bozukluğu Burun ucunun sivri görüntüye sahip olması Burundaki kemerin giderilememiş olması Kıkırdak çıkıntılarının belirgin hale gelmesi

Gibi durumlar ameliyat sonrası söz konusu hale geldiği takdirde burun revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulacaktır. Cerrah, bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacak ve operasyon süreci hakkında da detayları sizinle paylaşacaktır.

Revizyon Operasyonunda Kullanılan Ek Parçalar

Burun estetiği operasyonunun istenilen başarıyı ya da sonucu vermemesi durumunda revizyon ameliyatı gerekliliği karşımıza çıkıyor. Bu operasyonda kullanılan ek parçalardan bir tanesi kıkırdak parçasıdır ve genellikle basit operasyonlarda ve küçük müdahalelerde kullanıldığını da belirtmekte fayda var. Zor operasyonlarda ise hekimler genellikle kıkırdak parçalarını tercih ediyor. Revizyon ameliyatı ile birlikte burun yapısındaki sorun büyük ölçüde düzeltiliyor bu yüzden burun estetiği sonrası meydana gelen sorunlar için endişelenmeye de çok fazla gerek yoktur.

Kaburga Parçası

Revizyon ameliyatında kaburgadan kıkırdak alınabilir ve birçok cerrah da bunu tercih ediyor. Riskli bir eylem olmasına rağmen başarı oranı çok yüksektir. Göğüs duvarına kesi atılarak başlayan operasyon sonrası bu bölgede az da olsa iz kalabilir ve kesi izlerinin rahatsızlık verici olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu müdahalenin birtakım yan etkileri de mevcuttur. Her hastada görülmese de göğüs bölgesinde ağrı meydana gelebilir ya da uzun süreli şişlikler de operasyonun yan etkileri arasında karşımıza çıkıyor.

Kıkırdak Parçası

Revizyon ameliyatında kullanılan kıkırdak parçasını elde etmek için hekimlerin farklı tercihleri olduğunu söyleyebiliriz. Öncelik genellikle kulaklar oluyor ve kulaktan alınacak kıkırdak ile birlikte operasyon başlıyor. Kulağın önünden ya da tercihe bağlı olarak arka kısmından bir kesi yapılarak kıkırdak parçası elde ediliyor. İnsanların aklına ilk gelen şey ise kulak bölgesinde oluşabilecek estetik bozukluklardır. Yapılan operasyonlar gösteriyor ki bu ihtimal çok düşük bir ihtimal ve herhangi bir estetik kaygı gütmenizi de gerektirmiyor.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Hatlı bir cerrahi müdahalede bulunulmadığı takdirde estetik operasyonu sonrası iz kalması söz konusu değildir. Kapalı ameliyatın sağladığı en büyük artılardan bir tanesi de budur ve yeni dönemde birçok cerrahın da bu yöntemi tercih ettiğini belirtmek gerekiyor. Burun ucu daraltması operasyonun için ise aynı şeyleri söylemek mümkün olmayacaktır çünkü kesi izleri bariz bir şekilde ortaya çıkıyor ve estetik bir kaygı güdülebiliyor. Revizyon ameliyatında da iz kalma gibi bir durum çok sık karşımıza çıkmıyor ancak göğüs bölgesine atılacak kesi sonrası bu bölgede hafif de olsa iz kalabilir ve bu da rastlanılan durumlardan bir tanesidir. Operasyonlar sonrası iz kalıp kalmayacağı, büyük ölçüde uygulanacak teknik ve cerrahın başarısı ile de doğru orantılıdır. Uzman isimlerden yardım aldığınız takdirde iz sorunu da ortadan kalkacak ve son derece kusursuz bir ameliyat gerçekleşecektir.

Ameliyattan Sonra İstirahat Raporu Alınabilir mi?

Burun estetiği operasyonu sonrası hastanın durumuna bağlı olarak 1 gecelik yatış verilebiliyor. Normal olan bu iken, hastanın ağrıları ya da farklı sorunlarına bağlı olarak istirahat süresi de uzatılabilir. Hekiminiz uygun gördüğü takdirde bu sorun ile ilgili bir rapor yazabilir. İstirahat raporu almanız da mümkündür çünkü operasyon sonrası sizleri hassas bir süreç bekliyor ve sürekli ayakta kalacağınız bir işte çalışıyorsanız bu raporu almanız da çok daha doğru olacaktır.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası şiddetli ağrılar çok azla söz konusu değildir ancak yaşanabilecek hafif ağrılara da hazırlıklı olmak gerekiyor ve bu süre zarfında ağrı kesici ilaçları düzenli kullanarak sorunsuz bir iyileşme sürecine imza atabiliyorsunuz. Atel ve dikişlerin alınması ise 1 haftalık süreye karşılık geliyor. Çürüme ya da şişme gibi komplikasyonlar da mümkündür ancak endişe edilecek bir durum olmadığını da bilmenizde fayda var. 2 ila 3 haftalık süre zarfında yoğun ve yorucu işlerden uzak durmanız gerekiyor. Özellikle çok fazla ayakta kalmamak hastanın lehine olacaktır. Güneş ışığı da ameliyat sonrası zararlı olabilecek etkenlerden bir tanesidir ve hastalar 8 hafta boyunca güneşin yoğun ve yakıcı ışınlarından uzak durmalıdır.

Uyku Düzeni

Ameliyat sonrası hastaların uyku düzenlerini en doğru biçimde sağlamaları ve daha da önemlisi dengelemeleri gerekiyor. Baş ağrısı ve yüz bölgesinde meydana gelecek olan hafif ağrılar, bu düzeni olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer alıyor ancak bu tür durumlara hafif ağrı kesicileri kullanabilir ve doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz. Uyku düzeni, iyileşme sürecinde büyük önem taşıyor ve sağlıklı bir ruh halinin yanı sıra fiziksel dinginlik de bu süreci daha dingin ve daha sakin hale getirecektir.

Dengeli Beslenme

Gündelik hayatta tüketeceğiniz gıdalar, fiziksel dengenin yanı sıra ruhsal dengeyi de olumlu anlamda etkiliyor. Burun estetiği operasyonu çok zor bir operasyon değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastalar için kolay bir operasyon olacaktır ancak hekimler için aynı kolaylıktan bahsetmek pek mümkün değildir. Operasyon, sancılı bir süreci de karşınıza çıkarmıyor ancak ameliyattan sonraki süreçte bu konuda çok daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Tüketeceğiniz gıdaların lifli gıdalar olması gerekiyor ve özellikle kabızlığa neden olacak gıdalardan uzak durmanızda fayda var. Sık sık tuvalete gitmek ve tuvalette zorlanmak da iyileşme sürecini olumsuz etkileyen detaylardan bir tanesidir. Yumuşak gıdalar çiğnemeyi daha kolay hale getirecektir ve ameliyat sonrası özellikle bu gıdaların tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Sigara ve Alkol Tüketimi

Sigara ve alkol tüketiminin beden sağlığına olan zararları aşikar ancak geçireceğiniz ameliyat ile birlikte bu iki ürüne ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. İyileşme sürecinin daha hızlı bir hal almasını istiyorsanız alkol ve sigaradan uzunca bir süre uzak kalmanız gerekiyor. Bu tavsiye ameliyat öncesi de veriliyor ve ameliyat sonrası da aynı hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Ameliyattan sonraki 1 haftalık süreçte alkol ve sigara tüketimi, iyileşme sürecini daha sıkıntılı ve zor bir hale getirecektir.

Gözlük, Hızma Aksesuarlarının Kullanımı

Burun estetiği ile birlikte iyileşme sürecini olumlu tetikleyen hususlar sayesinde 6 aylık bir süreç karşınıza çıkıyor. 6 aylık süre zarfında gözlük ya da hızma kullanımı ne yazık ki süreci olumsuz etkileyecektir. Uzmanlar, hızma ve gözlük gibi aksesuarların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi ve burun bölgesine zarar vermemesi için 6 aylık iyileşme sürecinin tamamlanmasını tavsiye ediyor.

Giysi Tercihi

Ameliyata gelirken tercih ettiğiniz rahat kıyafetler, ameliyat sonrası dönemde de en büyük yardımcılarınız olacaktır. Özellikle giyinirken ve çıkartırken sizi ve yüz bölgesini zorlamayacak olan bol ve rahat kıyafetler tercih etmeniz gerekiyor.

Estetiğin Oturma Süreci, İyileşme Süreci

Burun estetiği, daha güzel görünümle bir buruna sahip olmak istiyorum diyenler için tercih edilecek en ideal yöntem olmasıyla beraber modern teknikler kullanılmasıyla beraber oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Burun estetiği öncesi, işlem aşaması ve sonrasıyla önemli bir bütünden oluşmaktadır. Burun estetiğinden sonraki iyileşme süreci genellikle estetik ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri süreçtir. Burun estetiği ameliyatının gerçekleştirilmesinin ardından ilaç ve dış müdahaleler yardımıyla iyileşme süreci hızlandırılamamaktadır. Estetik burun ameliyatının iyileşmesi belirli bir zaman dilimi sonrasında gerçekleşmekte ve sabırlı olması gerekliliğine dayanmaktadır. Burun estetiği ameliyatının tam anlamıyla iyileşmesi 6 ay ila 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Ameliyat öncesinde her hastada heyecan gözlenmekle beraber ameliyat sonrasındaki süreç çok daha rahattır. Ameliyat sonrasındaki 6-8 saat hastanede kalmanın ardından hastalar bu süreç zarfından sonra taburcu edilerek eve gönderilirler. Bazı hastaların taburcu olması bir gün sonra gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği ameliyatından sonraki 4-6 saatlik sürede hiçbir şey yenilip içilememektedir. Erken iyileşme döneminde beslenmek için sulu gıdalar tüketilmesi gerekliliği mevcuttur. Ameliyat sonrasında ağrı şiddetli olmaz. Hafif ağrı, kusma ve mide bulantısı olduğu durumlarda doktorunuzun önerdiği ilaçlar kullanılarak bu durum kontrol altına alınabilir. Ameliyattan sonraki 2 günlük dönemde burunda hafif kanlı olarak sızı gözlenebilmektedir. Ameliyattan sonraki dönemde doktor kontrolü 10.günde gerçekleştirilir. Yüzdeki şişlikler ve morarmalar 3-5 gün arasında azalmaktadır. İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Burun estetiği sonrasındaki iyileşme sürecinde burnu darbelerden korumak gerekmektedir. Burna gelebilecek darbeler burna zarar verebilmektedir.
  • Estetik ameliyat sonrasında burun mıncıklanması ve elle sümkürme hareketleri gibi travma oluşturabilecek etkenlerden korunmak gerekmektedir.
  • Hapşırma esnasında ağzın açık olması gerekmektedir. Refleks olarak bunu uygulamak burun yapısına zarar gelmesinin önüne geçmek adına oldukça önemli bir detaydır.

Ameliyat Sonrası Aktivitelere Başlama

Ameliyatın ertesi günü taburcu olmak mümkündür ancak bazı hastalarda bu süre 2 güne kadar çıkabiliyor. 1 hafta kadar sonra ise hasta gündelik yaşantısına kaldığı yeden devam ediyor. Bu demek değildir ki her türlü aktiviteyi rahatça gerçekleştirebileceksiniz. Ağır kaldırma, uzun süre ayakta bekleme, spor yapma, cinsellik gibi eylemler için 1 hafta yeterli olmayabilir ve bu süreyi de operasyonu gerçekleştiren cerrah daha detaylı bir şekilde sizinle paylaşacaktır.

Günlük İşler

1 haftalık iyileşme sürecinden sonra hasta gündelik işlerini yapmaya başlayabiliyor ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi cinsellik ve ağır kaldırma gibi eylemler için henüz erken. Cerrahınız bu konuda net bir süre verecektir ve düzenli olarak yapılacak kontroller ile birlikte gündelik işlerinizi eksiksiz yerine getirebileceğiniz süre de belirtilecektir.

İşe Başlama

Her ne kadar 1 hafta sonra gündelik işleri yerine getirebileceğiniz belirtilse de işe başlama süresi olarak 2 haftalık zaman dilimi çok daha makul bir süreç olarak karşınıza çıkıyor. Hafif tempoya sahip bir işte çalışıyor ve gün içerisinde oturma, dinlenme fırsatı buluyorsanız 2 hafta sonra işe başlayabilirsiniz. Ağır işlerde çalışan hastalar içinse bu süre 3 hafta olarak belirlenmiş durumdadır.

Sosyal Aktiviteler

Yürümek, müzik dinlemek, arkadaş ortamlarına katılmak gibi basit aktiviteler için ameliyattan 1 hafta sonraki zamanı beklemeniz gerekiyor. Dans etmek, alkol almak ve uzun süre ayakta kalmak için ise 3 hafta kadar beklemenizde fayda var. 3 haftalık süreç sonrası hali hazırda ağrı yaşıyor ve yüz bölgesinde bir zayıflık hissediyorsanız sosyal hayatınızı bir süreliğine daha erteleyebilir ve ağrılarınız için hekiminizden ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Spor

Spor yapmak için acele etmeyin çünkü ameliyat sonrası kan basıncını yükselten her türlü eylem, iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Yürüyebilirsiniz ancak hafif tempoda koşmak ya da alternatif spor eylemlerini tercih etmek sizlere bu süre zarfında zarar verecektir. Hafif sporlara 2 haftalık süreç sonrası başlamanız tavsiye ediliyor.

Yüzme

Yüzme sporu ile ilgili net bir bilgi verilmemesine rağmen birçok uzman bu konuda 2 aylık sürenin yeterli olacağını söylüyor. 2 ay boyunca yüzme eyleminden uzak kalmanız doğru olacaktır ancak her zaman belirttiğimiz gibi operasyonu gerçekleştiren hekim bu konuda çok daha doğru ve çok daha net bir tavsiyede bulunacaktır.

Ağır Sporlar

Kan basıncını arttıran eylemler, burun estetiği ameliyatı sonrası gerçekleştirildiği takdirde ani kanamalara neden olabiliyor ve bu durum da iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, ağır spor yapabilmeniz için 4 ila 5 aylık bir zaman diliminin geride bırakılması gerektiğini söylüyor ve bu konuda ciddi uyarılarda bulunuyorlar.

Hafif Sporlar

Ameliyattan 2 hafta kadar sonra hafif sporlara başlayabilirsiniz. Yürüyebilir ya da çük düşük tempoda koşar biçimde hareket edebilirsiniz. Bunun dışında ağır kaldırmak ya da uzun mesafe hızlı koşular gibi kardiyo çalışmaları ne yazık ki kan basıncını arttıracak ve kanamalara neden olacaktır.

Seyahat

Operasyondan sonraki 10 günlük süre zarfında uzun süreli yolculuklar, fiziksel olarak zarar görmenize neden olacaktır. Spor eyleminde olduğu gibi seyahat eyleminde de kan basıncının kolay bir şekilde yükselmesi kanamalara sebebiyet verebilir. Uzmanlar, seyahat için en az 10 günlük bekleme süresinin ideal olduğunu belirtiyor.

Kontroller, İyileşmenin Tamamlanması

Operasyona ve hastanın durumuna bağlı olarak taburcu süresi 1 ila 2 gün olarak değişiklik gösterebiliyor. Ameliyat sonrası ilk 2 gün yüz bölgesinde birtakım şişlikler meydana gelebilir ancak buz tedavisi ile birlikte bu şişliklere müdahale etmek de mümkündür. Ameliyatta yaprakçık kullanımı gerçekleştiyse 2 gün sonra çıkartılması da şarttır. Burun üzerine yerleştirilen bant da 1 hafta sonra çıkartılacaktır. Burun ucundaki hissizlik e duyu eksikliği, ortalama 2 ay gibi bir süreden sonra normale dönüyor. 3 ila 4 haftalık süre zarfında, burnunuz belli bir görünüm elde edecektir ancak tam iyileşme süresi 6 aylık bir süreyi kapsıyor. Bu süre zarfında doktor tavsiyelerini uygulamanız ve ilaçlarınızı düzenli kullanmanız da süreci olumlu kılacak ve iyileşmeyi de daha hızlı hale getirecektir.

Burun Estetiği Fiyatları 2021 Yılında Nasıl Değişti?

Burun estetiği fiyatları, burun yapısına, şekline, nefes alma probleminin varlığına, eğriliğe, daha önce ameliyat geçirilip geçirilmemesine (revizyon burun ameliyatı), seçilecek hastaneye bağlı olarak değişmektedir. Yine her cerrah farklı fiyatlar talep edebilmektedir. Burun estetiği fiyatını öğrenmek için muayene olmaya gelmeniz gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatlarını özel ve devlet sigortaları karşılamamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Fiziksel gelişime bağlı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda belli bir alt sınır söz konusudur. Bu sınır kadınlarda 17 yaşa karşılık gelirken, erkeklerde ise 18 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı yoktur ve bu yaşı geçmiş olan erkek ve kadınlar, burun estetiği ameliyatı olabilir

Hastaya uygulanacak teknik, operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hastanın durumuna bağlı olarak operasyon süresi de değişiklik gösterebiliyor. 1 ila 2 saat ya da 2 ila 3 saat gibi sürelerde tamamlanan operasyonun başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Enjeksiyon rinoplasti adı ile bilinen operasyon ile birlikte ameliyatsız burun estetiği de mümkün hale geliyor. Gelişen tıp dünyası bu bağlamda çok sayıda fırsat sunuyor ve bu fırsatlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ameliyatsız müdahalelerdir. Minimal ve invaziv burun estetiği prosedürü olarak da lanse edilen bu operasyon ile birlikte cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor. Burun bölgesinde meydana gelen hacim eksiklikleri Burun sırtındaki çöküntüler ve burun kemeri Asimetrik burun Estetik operasyonu sonrası meydana gelen sorunlar Burun köprüsü sorunu Asimetrik burun delikleri Gibi sorunlar için ameliyatsız müdahale gerçekleştirilebiliyor ve başarılı bir uygulama olduğunu söylemek de mümkün.

Teknolojik ürünlerin de katkısı ile burun estetiği operasyonları geçmiş yıllara nazaran çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir hal almıştır. Eskiye kıyasla burun estetiği operasyonları artık çok daha kolay ancak hekimlerin sorumluluğu hali hazırda azalmış değil ve onlar için zorlu bir süreç olduğunu da eklemek gerekiyor. Bazı forumlarda ve adreslerde dünyanın en zor ameliyatlarından bir tanesi olduğu yazılıyor ancak bunun abartılı bir söylem olduğunu bilmenizde fayda var.

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar bu operasyonu gerçekleştirebiliyor ancak uzmanlar arasında hali hazırda plastik cerrahların çok daha doğru bir tercih olacağı konuşuluyor. Bu bağlamda cerrahın aldığı eğitim ve kendini geliştirmesi asıl dikkat edilecek husustur. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan yakınlarınız varsa onların tavsiyeleri ile hareket etmeniz de uygun olacaktır. Amiyane tabirle merdiven altı olarak lanse edilen ve uygun fiyatlar ile bu estetik operasyonunu gerçekleştiren kurum ve hekimlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Burun ucu kaldırma operasyonu, uygulanan tekniğe bağlı olarak ömür bakımından değişiklik gösterebiliyor. İple burun ucu kaldırma operasyonu ne yazık ki kalıcı bir uygulama değildir ve bir süre sonra burun ucunda düşme meydana gelebilir. Burada cerrah da büyük pay sahibidir ve uygulanacak yöntemin çeşidi de kalcılık konusunda büyük önem taşıyor. Bunun için net bir süre vermek elbette mümkün değil ancak uygulama türlerinin büyük bir kısmı uzun süreli koruma sağlıyor.

Burun estetiği denilince insanların aklına küçültme ve düzeltme operasyonları geliyor ancak yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi burun büyütme ameliyatı da mümkündür ve her yıl milyonlarca insan burun büyütme ameliyatı için cerrahların kapısını çalıyor. Burun büyütme ameliyatının, burun küçültme ameliyatlarına göre daha zor olduğu da aşikar. Gerek süre gerek operasyon süreci bakımından daha sıkıntılı ve daha zorlu bir ameliyat olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır ancak iyi bir cerrahtan destek aldığınız takdirde başarılı bir sonuç elde etmeniz de mümkün.

Burun estetiği operasyonu öncesi hastanın talebine bağlı olarak ve hastanın burun yapısına bağlı olarak teknikler belirlenir. Kalın burun derisi ve ince burun derisi, cerrahi yöntemin belirlenmesinde büyük pay sahibidir ve cerrah bu detaylara göre ilgili tekniği de kısa sürede belirleyecektir. Aynı şekilde uygulanacak anestezi için de belirleme işlemi deri yapısına göre yapılabilmektedir.

Burun eti ve polip düzeltme işlemlerini de kapsayan burun ucu kaldırma operasyonları ile birlikte nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır. Burun yapısı, hastanın nefes alma eylemini de belli oranda etkiliyor ve olumsuz etki ile birlikte özellikle uyku esnasında hasta birtakım sıkıntılar yaşayabiliyor. Burun ucu kaldırma ameliyatı ile birlikte gerekli müdahaleler yapılarak nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Burun kemeri düzeltmek için öncelikle kıkırdak yapısı ve burnun kemik kalınlığı ele alınarak detaylı bir inceleme yapılır. Simülasyon uygulaması ile birlikte yüz ölçülerine uygun olarak bir burun yapısı belirlenir. Hastanın beklentileri öğrenilir ve cerrah, bu konuda neler yapılabileceğini belirledikten sonra kemerin törpülenme işlemi başlar. Kemer törpüleme işlemi cerrahi bir operasyon olarak nitelendiriliyor ve bu yüzden operasyon süresince burnun doğal yapısının beli oranda korunması da şarttır. Kemerin ne kadar törpüleneceği ve burna ne şekilde uyum sağlayacağı da simülasyon destekli çalışma ile net bir şekilde belirlenir. Törpüleme işlemi büyük bir hassasiyet gerektiriyor çünkü kemeri ortadan kaldırmak isterken burnun doğal yapısı bozulabilir ve bu kez farklı operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir. Hassas bir çalışmadır ve uzman bir cerrahtan destek alınmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de ağrılı bir ameliyat olduğudur. Kapalı burun estetiği ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir ve hastaların bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Hafif ağrılar söz konusu olabilir ancak ameliyat sonrası doktorunuz tarafından verilecek ağrı kesici ilaçlar bu ağrıları ortadan kaldırıyor ve uyku sorunu yaşamıyorsunuz.

Burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan hastaların yorumlarına bağlı kalmak çok da doğru olmayacaktır ancak takip de etmek gerekiyor. Bilinçli hastalar, doktor tavsiyesinde bulunurken süreci de detaylı bir şekilde aktarıyor ancak cerrah tavsiyesine uymayarak operasyonun ve sonrasının sıkıntılı olduğunu belirten hastalara çok fazla kulak asmamak gerekiyor. Başarı oranı bir hayli yüksek olan burun estetiği operasyonu ile ilgili çok fazla olumlu yorum var ve az önce de belirttiğimiz gibi bilinçli hastaları bu bağlamda takip etmek gerekiyor. Yorumların bazıları çok acımasızca ve bu da diğer hastaları tedirgin edebiliyor ancak direkt hasta yorumlarına başvurmak yerine uzman bir cerrah ile karşılıklı konuşmak emin olun süreç ile ilgili değerlendirmelerinizi çok daha doğru ve çok daha kusursuz hale getirecektir. Yorumlar her zaman doğru olmayabiliyor ya da bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor bu yüzden operasyon sürecini cerrahtan öğrenmek en doğru seçim olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı zorlu bir ameliyat olarak lanse ediliyor ancak hastalar için korkulacak ya da zorlanacak herhangi bir durum yoktur çünkü burada yükün büyük bir kısmı cerrahlarda ve sizler sadece psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Erkeklerde burun derisi çok daha kalın olduğu için müdahale etmek biraz da zor olabiliyor ancak başarı oranı, en az kadınlardaki kadar yüksek ve bu da erkekleri rahatlatacak haberlerden bir tanesidir.

Burun estetiği ameliyatı belli başlı komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor. Estetiksel sorunların tekrarlama ihtimali var ve sık sık estetik ameliyatı olan insanların da bu yönde karar almaları bu yüzdendir. Operasyon sonrası sağlığınıza ve verilen uyarılara dikkat ederseniz bu süreci uzatabilirsiniz ancak sağlıksız bir süreç, kısa bir süre sonra görsel bozuklukların yeninde meydana gelmesine neden olacaktır. Her hastada bu durumun oluşması elbette mümkün değildir ancak birçok hasta, tekrarlayan sorunlardan dolayı şikayetçi olabiliyor.

Burun estetiği operasyonu öncesi teknolojik ürünler de operasyon sonucu ile ilgili sizlere yardımcı olacaktır. Bilgisayar destekli simülasyon uygulaması sayesinde nasıl bir burna sahip olacağınızı az çok görebiliyor ve fikir sahibi olabiliyorsunuz. Beklentilerinizi bu uygulamaya göre şekillendirebilir ve herhangi bir sürprize de fırsat vermemiş olursunuz. Sonuç için biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü operasyondan hemen sonra burnun yerine oturması pek mümkün değildir ve 6 aylık bir süreç sizleri bekliyor olacaktır. Bu süre zarfında burunda zaman zaman düşüklük ya da sorunlar meydana gelebilir ancak revizyon müdahalesi ile sonuca en iyi şekilde ulaşılacaktır. Hastaların büyük bir kısmı çok büyük beklentilere sahip oldukları için operasyon sonucu mutsuzluk yaşayabiliyor ancak bir kez daha belirtmekte fayda var sabırlı olmanız gerekiyor ve 6 aylık süre sonunda gerçek sonucu elde edeceğinizi de bilmenizde fayda var.

Burun estetiği ameliyatı, cerrah ve ilgili kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak buradaki en önemli etken kesinlikle uygulanacak olan ameliyat tekniğidir Kullanılan cihazlar da fiyatın belirlenmesinde önemli pay sahibidir. Fiyat araştırmalarınızı online olarak yapabilir ya da hekimler ile birebir görüşerek gerçekleştirebilirsiniz.
Uzmanlarımız sorularınızı cevaplıyor

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle en kısa sürede iletşime geçelim.

Ixora Life Clinic
Bize Ulaşın
Hasta Yorumları

1.5 hafta öncesinde anneme gözaltı ve göz üstü için estetik operasyonu yaptırdık. Annemin tansiyonla ilgili sıkıntısı olduğundan operasyondan co..

Melisa yılmaz

Dün klinikte göz torbalarım için bir operasyon gerçekleştirdim araştırmalar sonucunda en iyisinin ixora klinik oldugunu gözlemledim kendi içimde endiş..

Salih Gürgen

Operasyonumu dun yaptırdım gayet ağrısız ve sohbet ederek geçti. Ekim yaptırdığım oda gayet sterildi. Doktorun ilgisi ile kafamdaki soru işaretleri gi..

Cinar Berna

Merhaba bu klinikle bir arkadaş tavsiyesi üzerine tanıştım bir burun estetiği yaptırmak için güzel ve temiz bir yer arıyordum daha sonrasında ixora kl..

Ferhat Babat

Annem ve kendim için dolgu ve botoks uygulaması için ixora ile yollarımız kesişti. İşlem uygulaması sırasında ilgili alaka, sonuçundan ve doğal görünü..

Gamze Yıldız

Arkadaşım ameliyatını A sınıf bir hastanede oldu,odamız gayet ferah ve güzeldi.Doktor bey sağolsun sürekli ilgilendi,bilgi verdi.Kesinlikle tavsiye e..

İlayda Güleç

Saç ekimi yaptırdım ve şuan çok memnunum bunun için ekibe ve doktoruma teşekkür ederim ..

Emre Aslan

14 Temmuz'da Ixora Life'da göğüslerimi küçülttüm. İrtibat kişim Meltem Hanım çok kibar ve her zaman yardımcı oldu. Planlama WhatsApp üzerinden yapıldı..

Sevgi
Ixora Life Clinic Tedavi Planınızı Oluşturmaya Başlayın!
Online Konsültasyon

Ön talep formunu doldurarak
bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşın
0 (533) 034 70 02
Benzer Tedaviler
22
Eylül

Bişektomi – Yanak İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bişektomi operasyonunda eski yöntemlerde yanak ..

Devamını oku
22
Eylül

Kepçe kulak ameliyatı bir ya da her iki kulağın şeklini değiştirmek için yapılır. Kulaklarının şekli..

Devamını oku
22
Eylül

Göz kapağı temel olarak üst ve alt olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılır. Bu iki bölge ayrı ayrı ameli..

Devamını oku
21
Eylül

Çene Ucu Estetiği (Törpüleme) Hakkında Çene, yüzdeki orantının sağlanmasında büyük önem taşır. Olma..

Devamını oku
21
Eylül

Yüz germe ameliyatı (FaceLift – klasik yüz germe ameliyatı) çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Yönte..

Devamını oku
21
Eylül

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)Hakkında Her ne kadar 18-25 yaş grubu, risk grubu olarak tanımla..

Devamını oku
21
Eylül

Kol Germe Ameliyatı Gerektiren Durumlar Pazu bölgesinde meydana gelen sarkma ya da bu bölgenin alt ..

Devamını oku
21
Eylül

Popo (Kalça) Estetiği Nedir? Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes poposunun estetik bir görünüm..

Devamını oku
21
Eylül

Karın Germe Neden Yaptırılır? Karının gevşemesiyle ortaya çıkan sarkmış deri ve çatlakları egzersiz..

Devamını oku
21
Eylül

Herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, hamile olmayan veya hamilelik şüphesi taşımayan herke..

Devamını oku
21
Eylül

Göğüs (Meme) Estetiği Hakkında Kadınlar geçmişten günümüze güzellik için pek çok yol denemiştir. Me..

Devamını oku
21
Eylül

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı Hakkında Yaşın ilerlemesi, gebelik, kilo alımı, yanlış sütyen kulla..

Devamını oku
21
Eylül

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir? Meme hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmasına rağmen sadece kadınla..

Devamını oku
21
Eylül

Burun Estetiği Hakkında Bu yazıda sizler için burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri objekti..

Devamını oku