Göz Kapağının Estetik Sorunları ve Tedavileri Nelerdir?

Göz çevresi yaşlanma bulgularını yüzde en erken veren bölgelerden birisidir. Bu yüzden göz kapağına ait bozukluklar erken yaşta belirmeye başlar. Göz kapağı değerlendirilmesi etraf bölgelerinde değerlendirilmesini içerir. Göz kapağı sarkmaları, torbalanmalar, asimetriler ve kaş ile olan ilişkileri değerlendirilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı bu sorunlar giderilebilir.

Yaşlanmaya bağlı göz kapağındaki değişiklikler;

  • Fıtıklaşan yağ yastıkçıklarına bağlı göz torbalarının belirmesi
  • Göz kapağı cildinde sarkma
  • Alt göz kapağı boyunda uzama
  • Kaşlarda sarkma
  • Elmacık kemiği bölgesine yakın şişlik oluşması

Göz kapağı temel olarak üst ve alt olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılır. Bu iki bölge ayrı ayrı ameliyat edilebileceği gibi aynı anda ya da komşu bölgeler ile beraberde yapılabilir. Üst göz kapağında en sık karşılaşılan problem genelde göz kapağı sarkmalardır. Göz kapağı düşmesi yani ptoziste en sık karşılaşılan ikinci problemdir. Alt göz kapağında ise torbalanma ve cilt gevşemesi ile kırışıklık ön plandadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatları son derece yüz güldürücüdür. Hastalarda hızlı iyileşme gözlenir. Operasyon süresi kısadır. Ama özellikle alt göz kapağı estetiği ameliyatında komplikasyonlardan kaçınmak için titiz bir cerrahi ve deneyimli eller gerekir. Bu nedenle iyi planlama yapılmadığı zaman sanılanın aksine göz kapağı ameliyatları daha karmaşık ve zor ameliyatlar olabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ameliyatı olacak kişi öncelikle tam bir muayeneden geçirilir. Göz kapaklarını değerlendirirken yüzün diğer yapıları ile ilişkisine bakmak gerekir, çünkü göz kapağı estetiği planlanırken daha iyi bir sonuç elde edilebilmesi için alın germe, kaş kaldırma, orta yüz germe ya da diğer estetik cerrahi uygulamalar da dahil edilebilir. Üst göz kapağında; ince bir penset ile kişinin gözleri açıp kapatılarak fazla olan göz kapağı cildi işaretlenir. Alt göz kapağında ise; gözaltı torbaları ve fazla cilt miktarı işaretlenir.

Göz kapağı operasyonları lokal anestezi ya da sedasyon ile uygulanabilir ve ortalama ameliyat süresi 45 dakika-1 saat aralığındadır.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı için kesi doğal katlantı çizgisi içinden yapılır. Kesi göz dış kenarına ulaşınca kırışıklık çizgileri içinde uzanır. Daha önceden işaretlenen göz kapağındaki yağ , fazla cilt ve kas dokusu çıkarılır.

 

Sarkık Göz Kapağı Estetiği ve Göz Altı Torbaların Tedavisi

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı için ise kesi kirpik dibinin 1-2 mm aşağısından yapılır. İşaretlenen alandaki göz altı torbaları, kas ve fazla cilt çıkarılır. Ben genellikle alt göz kapağındaki torbaları aşırı çıkarmaktan kaçınıyorum.
Bunun yerine yağların fıtıklaşmasını önlemesi için septumu güçlendirmek ve yağların bir kısmını gözyaşı oluğuna yayarak daha pürüzsüz bir yanak geçişi elde etmenin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Çünkü fazla alınmış yağlar erken dönemde güzel bir görünüm oluştursa da yaşlanma süreci devam ettikçe bu alanlarda çökme görülmesi muhtemeldir.

Yıllar sonra ‘ kadavra göz ‘ olarak isimlendirdiğimiz alt göz kapaklarında ciddi yumuşak doku eksikliğine bağlı çökmeler oluşabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Sonrası

Göz kapağı estetiği sonrası kişiler operasyondan hemen sonra evlerine gidebilirler dolayısıyla hastanede kalmak gerekmez. Ameliyattan sonra göz kapaklarında morluk ve ödem olağan bir süreçtir.
İlk bir iki gün göz kapaklarına uygulanacak buz şişliği ciddi ölçüde azaltmaktadır. Aynı anda morluk ve şişlik giderici krem kullanılması tavsiye edilir, bu sayede iyileşmede hızlanacaktır. Ağrılar için ağrı kesici yeterli gelecektir.

Göz kapağındaki kesi alanları ince striplerle kapatılmakta dikişler alınana kadar pansuman gerekmemektedir.
Dikişler ortalama 4-5 gün sonra alınır. Göz kapağı en iyi yara iyileşmesine sahip bölgedir, ameliyat izi saklı yerlerde kalır ve zamanla fark edilen bir iz kalmaz.

 

Göz Kapağı Estetiğinde Hedef

Göz çevresindeki kas hareketlerinin deri ve dokular üzerindeki etkileriyle, estetik görünümün azalması ve yaşlanma belirtilerinin gözlenmesiyle oluşan sorunların giderilmesi, ameliyatın temel hedefidir.

Blefaroplastide temel hedef; göz çevresinin gençleştirilmesi, toparlanması ve daha genç bir görünüm kazandırılmasıdır. Göz kapağı düşüklüğü, göz altı torbaları ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle göz çevresindeki sorunların giderilmesi, yine yapılacak uygulamanın tür ve içeriğine bağlıdır.

Göz kapağında oluşmuş; sarkıklar, çukurlar, torbalanmalar ve derin çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini tamamen ya da belirli bir oranda geçirme, iyileştirme için göz kapağı estetiği yani blefaroplasti yapılır.

 

Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Ameliyatı İle Tedavi Edilenler

Göz kapağı estetiği olanlar, göz simetrisindeki düzelmenin yanı sıra, yorgunluk ve yaşlılık belirtilerinin büyük oranda giderildiğini fark ederler. Bu ameliyatta yine yapılacak işleme bağlı olarak;

  • Göz altı deformasyonları
  • Göz kapağı deformasyonları
  • Sarkma ve torbalanmalar
  • Asimetrik bozukluklar giderilir.

Hem üst hem alt göz kapağı ameliyatlarında yaşlılık belirtileri silinerek, genç, dinamik ve daha deformesiz görünüm elde edilir. Uygulama sırasında civar bölgelere yani kaş, yanak, alın gibi orta yüz ya da üst yüz bölgelerine de ilave uygulamalar bir arada yapılabilir.

 

Göz Kapağı Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Yaş, zaman ve çeşitli faktörlere bağlı olarak önceki ya da ileriki yaşlarda oluşmuş göz kapağı ve göz altı sorunlarında, istenilen her yaşta ameliyat yapılır. Estetik ameliyatlar dahilinde 18 yaş üzerinde uygulamalar yapılmakla birlikte çeşitli sağlık problemlerinde daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatı riskleri hakkında ameliyat öncesi danışanlara bilgi sunarak, uygulamanın tür ve tekniğini belirliyoruz. Kadın veya erkek isteyen herkese uygulanabilir. Yüz deri ve dokusu sağlıklı olan, yüz kaslarında deformasyon olmayan, göz hastalıkları bulunmayan kişiler blefaroplasti ameliyatı yaptırabilirler.

Glokom, retine ayrılması, kuru göz sendromu gibi sorunları olan kişilere bu ameliyat türleri uygulanmaz.

 

Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Badem göz ameliyatı olarak bilinen uygulamalarda  üst ve alt göz kapağının birleşim yerlerinden yukarı alma işlemi uygulanır. İleri ki yaşlarda daha belirgin olan badem göz ameliyatlarında daha genç ve formda görünüm elde edilir. Dışta duran kapaklar, ideal orana alınır.

 

Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağında oluşan sarkıklar ve alt kısımda oluşan torbalanmalar nedeniyle görüntü ve asimetrik sorunlar gözlemlenir. Her iki kapağında değişiklik yapacak kişilere, aynı ameliyatta her iki kapağın tedavisini yapıyoruz.

Aynı zamanda bir avantaj olan her iki kapağın aynı seans içinde yapılması, simetri, birleşim yerleri uyumu gibi konular için de daha rahat ve nitelikli çalışma avantajı sağlar. Ameliyat öncesindeki teknik ve muayenelerde, teknik ve uygulanacak işlemler tespit edilir. Ameliyatın başarılı sonucunu gösteren faktörlerden biri de ameliyat sonrası bakımdır. Zira nitelikli bakımı sağlandığında uzun yıllar boyunca yapısını korur.