Jinekomasti, 2024 Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları    

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde ileri düzeyde meme gelişimine bağlı olarak iyi huylu olarak adlandırılan meme büyümesi anlamına gelmektedir. Erkeklerin bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde rastlanabilen jinekomasti, çoğunlukla ergenlik döneminde görülmektedir. Jinekomasti (erkekte meme büyümesi), kişinin sağlığını olumsuz etkileyebilecek bir durum olmadığı gibi müdahale edilmeden ortadan kaybolmamaktadır. Bu durumda da kişi psikolojik olarak etkilenmekte ve sosyal ilişkilerde çekincelere kadar gitmektedir.

İnsanlardaki cinsiyet özelliklerini belirleyen hormonlardan olan testosteron ve östrojen, erkeklerdeki testosteron-östrojen dengesinin korunamadığı zaman jinekomasti olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bebeklik döneminde erkek bebeklerin birçoğu östrojen hormonu sebebi ile olması gerekenden daha büyük meme boyutuna sahip olabilmektedirler.

İlerleyen dönemlerde ergenlikte de ortaya çıkabilen jinekomasti, ergenlik sırasında gözlenen hormon düzensizlikleri nedeniyle sıkça rastlanılan bir durum olmaktadır. Bunun yanı sıra jinekomastinin görülme sıklığı 50-70 yaş arasında tekrarlanabilmektedir. Jinekomasti’nin sebepleri arasında farmakolojik nedenler de görülmektedir. İlaçların bir kısmı (prostat kanseri ve AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar) jinekomastiye sebep olabilmektedir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti en temel tıbbi tanımı ile östrojen ve testosteron hormonlarının dengesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Kişide meydana gelen bu değişikliğin pek çok sebebi olabilmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu jinekomastinin (erkekte meme büyümesi) nedenlerini birkaç başlık altında toplayabiliriz:

 • Karaciğer yetersizliği veya siroz
 • Böbrek yetmezliğinin artış gösterdiği durumlar
 • Erkek hormonu eksikliği
 • Kötü madde kullanımı
 • Aşırı düzeyde alkol alımı
 • Tiroid bozukluklarına bağlı gelişen tiroid rahatsızlıkları
 • Tümörler

Riassunto del trattamento

Tempo di funzionamento

1 - 3 Saat

Tipo di anestesia

Genel Anestezi

Ricovero

1 Gece

Torna subito al

3 - 4 Gün

Tipo di garanzia

Ömür Boyu Garanti

Alloggio

Lüks Otel

Trasferimento

Evet

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi

Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en sağlıklı ve en net sonuç, cerrahi yöntem yani ameliyat olmaktadır. Her hastaya göre farklılık gösteren jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri tercih edilmektedir. Jinekomasti tedavisi öncesinde gerekli tetkikler sonucunda hastanın hormonsal bozukluğu değerlendirilmektedir.

Jinekomasti ameliyatında meme dokusu çok büyük değil ise liposuction yöntemi ile yağ dokusu alınmaktadır. Eğer ileri derecede büyüklük mevcut ise hatta sarkma durumu olmasında jinekomasti ameliyatı ile meme dokusunu üzerindeki deri ile birlikte alınmaktadır.

Tedavi seçenekleri ise jinekomastinin türüne göre belirlenmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra meme bezine yapılan müdahaleler ile birlikte cerrahi müdahale ile birlikte uygulanabilen liposuction tedavisi de çokça tercih edilmektedir. Ancak liposuction tedavisinin olumlu sonuç vermediği durumlarda lazer ameliyat gerçekleştirilmektedir. Meme büyümesi 4 cm’den küçük ise ilaç tedavisine başvurulmakta ve kısa sürede sonuç alınmaktadır. Ancak büyüme 6 cm’den büyük ise cerrahi müdahale şart olmaktadır. Jinekomastinin birden çok farklı sınıflandırılması farklı tedavi yöntemleri belirlenmekte ve bu doğrultuda da uygulanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatında birden çok cerrahi yöntem uygulanmaktadır: Lipomatöz jinekomasti yağ dokusu artışı olan durumlarda, glanduler jinekomasti ise meme dokusunun büyüdüğü durumlarda ve mixt jinekomasti ise hem meme dokusu hem de yağ dokusu büyümesi durumlarında tercih edilmektedir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti her tıbbi teşhis gibi doktora başvurularak tespit edilmektedir. Doktor tarafından yapılan fiziksel muayene ile gerekli görüldüğünde tahlil ve tetkikler istenmektedir.

Teşhisin yanı sıra nedeninin öğrenilmesi tedavi sürecini önemli oranda etkilemektedir. Test sonuçlarına göre eğer gerekli görülür ise bilgisayarlı tomografi, MR ve doku biyopsisi yapılabilmektedir. Memede meydana gelen büyüme, bazı durumlarda jinekomastiye bağlı olmayabilmekte ve kişilere has bir meme yapısı ile de ilişkili olabilmektedir.

Zaman zaman az da olsa erkeklerde göğüs kanserine sebep olabilen durumlar olmakta ve göğüs bölgesindeki sert bir nodül göğüs kanseri olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple jinekomasti teşhisi yapılmadan önce hasta iyice fiziksel olarak muayene edilmeli, tıbbi geçmişi dikkate alınmalı ve kan tahlillerinin dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Kimlerde Daha Sık Görülmektedir?

Jinekomasti genellikle bebeklik döneminde bazı erkek bebeklerde, ergenlerde, yaşlılarda, karaciğer, böbrek ya da tiroid hastalığı olanlarda, yeme düzensizliğinin aşırı olduğu zamanlarda meme büyümesine bağlı olarak oldukça sık görülmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti, doktor teşhisinin yanı sıra bazı durumlarda kişiler tarafından da tespit edilmektedir. Belirtilerin çok anlaşılır olduğu durumlarda birtakım sonuçlar gözlemlenmektedir:

 • Memelerde şişlik ve aşırı hassasiyet
 • Her iki memede şiddetli hissedilen ağrılar
 • Meme ucunda görülebilen hafif kanama
 • Meme ucunda meydana gelen dökülmeler
 • Meme bölgesinde görülen sertlik durumu

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır.

Enfeksiyon ihtimali az da olsa ameliyat sonrasında görülebilmektedir.

Ameliyata bağlı olarak kanama ve memede kan veya sıvı toplanması ortaya çıkmaktadır.

Liposuction yöntemi ile yapılan jinekomasti ameliyatında uyuşmalar ve renk değişiklikleri görülebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

Jinekomasti ameliyatı öncesinde ameliyat sürecini en çok belirleyen faktörlerin başında kan tahlilleri gelmektedir. Tahlil sonuçları ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor tarafından değerlendirilip buna göre ameliyat süreci başlamaktadır.

Ameliyattan önceki bir hafta gibi bir süreçte gribal enfeksiyonlar geçirmemeye dikkat edilmeli ve bu hassasiyet ile davranılmalıdır.

Aspirin gibi ilaçların kullanımına ameliyattan bir hafta önce ara verilmeli ve kan sulandırıcı ilaçlar ameliyata olumsuz etki edebileceği için bırakılmalıdır.

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı 10 gün kadar önce bırakılmalıdır.

Yeme-içme düzenine ve uyku saatlerine dikkat edilmelidir.

Ameliyat Günü

Jinekomasti ameliyatı öncesinde tetkikleri yapılan hastanın ameliyattan bir gece önce yeme-içme ilişkisini kesmesi gerekmektedir. Hastane yatışından sonra kontrolleri yapılarak operasyon aşamasına geçilmiş olur. Ameliyatın bitimi ile birlikte herhangi bir sorun ile karşılaşılmamış ise hastanın mevcut dikişlerine pansuman yapılarak sürecin tamamlanması sağlanmış olunur. Jinekomastide, hastanın fiziksel olarak tamamıyla hazır olmasının yanı sıra zihinsel olarak da sürece hazır olması önem taşımaktadır. Ameliyat günü sigara içilmemesi gerekmekte ve alkol tüketimi yapılmamalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrasında yaşanan süreç, ameliyat yöntemine göre farklılık göstermektedir. Vaser ya da lazer liposuction teknikleri tercih edilen operasyonlarda iyileşme süreci oldukça hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleşirken; yağ dokusuna bağlı olarak yapılan jinekomastide ise kişi yaklaşık 3 haftanın sonunda etkili sonuçlar almaktadır.

Hasta ameliyattan sonra aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Ancak genel anesteziye bağlı olarak bir gece hastanede kalması söz konusu olabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatından sonra gelen ilk günler iyileşme süreci açısından önemli olmaktadır.

Operasyondan sonraki üç gün hastanın düz yatması önerilmektedir.

Ani hareketlerden kaçınılmalı ve eğilme gibi vücudu zorlayan hareketler yapılmamalıdır.

Ameliyatın ardından 3 gün sonra duş alınabilmektedir.

Kısa süre içerisinde işe geri dönülebilir ve hafif yürüyüşler yapılabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ödem ve şişlikler görülebilmekte ve bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ameliyat Sonrası Jinekomasti Korsesi

Jinekomasti korsesi, jinekomasti ameliyatları sonrasında kullanılması gereken bir tıbbi bir ürün olmaktadır. Korsenin kullanımı son derece basit olmakta ve korse, ameliyattan hemen sonra giyilmelidir. Kullanım süresini (genellikle 2-3 hafta) doktorunuz belirlemektedir. Ortalama 6 hafta giyilen jinekomasti korsesi, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti fiyatları doktora, ameliyatta kullanılacak olan teknik yöntemlere, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun uzmanlığına ve diğer ayrıntılara göre değişiklik göstermektedir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında en doğru rakamı operasyonu gerçekleştirecek olan doktor vermektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jinekomasti ameliyatı zor bir ameliyat olmadığı gibi anestezi destekli olduğu için oldukça kolay bir ameliyat olmaktadır.

Ameliyat sonrası özellikle ilk günler az miktarda ağrı olabilmektedir ancak doktor tavsiyesi ile verilen ilaçlar ile ağrılar geçici olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı ortalama 1 saat sürmekte ancak bu süre ameliyata ve hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş olan her hastaya yapılabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrah tarafından yapılmaktadır.

Hemen hemen her ameliyatta riskler mevcuttur. Jinekomasti ameliyatında kanama, sıvı birikimi, enfeksiyon gibi riskler mevcuttur. Ancak alanında uzman bir doktor seçimi ve sürecin olumlu bir şekilde yönetilmesi ile riskler en az düzeye indirilmektedir.

Jinekomasti ameliyatın sonrasında şişlik olabilmektedir. Oluşan şişlik ortalama bir hafta sonra kaybolmaktadır. Daha uzun süren şişliklerde hemen doktora başvurulmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında boşaltılan bölgenin düzgün bir biçimde şekillenebilmesi için kesinlikle korse kullanımı önerilmektedir. Ameliyat sonrası bir hafta boyunca korse hiç çıkarılmamalıdır. Birinci haftadan sonra iki haftalık süreçte günde ortalama sekiz saat kullanılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatında göğüs bölgesi ve koltuk altına küçük kesiler atılmaktadır. Ameliyat sonrasında küçük izler kalmakta ancak onlar da zamanla geçmektedir.

Ameliyat genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi yöntemlerinden biri ile yapılabilmektedir.

Çoğunlukla ameliyat sonrası aşırı kilo alımı ile memede meydana gelen yağ artışına bağlı olarak deforme işlemler görülebilmektedir. Bu sebeple de ameliyata tekrar ihtiyaç duyulması olağandır.

Ameliyat sonrası 4 hafta kadar bir süre beklenilmesi gerekmektedir. Ağır sporlara başlamak için ise en az 8 hafta beklenilmesi gerekmektedir.

Ameliyat olup pişman olan hastaların sayısının az olduğu görülmektedir. Tam iyileşmeye bağlı olarak doktorunuz tarafından belirlenen sürece bağlı kalmalı ve iyileşme sürecini iyi yönettiğiniz takdirde herhangi bir pişmanlık yaşanmamaktadır.

Sigara kullanımı her türlü zararlı olduğu için ameliyattan sonra gelen süreçte bir ay boyunca kullanılmaması iyileşme açısından faydalı olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı olan bir hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastanede 1 günlük istirahat verilebilmektedir. 3-5 günlük bir zaman içerisinde de gündelik ve iş yaşamınıza geri dönülebilmekte ve devam eden ağrılarda hem istirahat hem de rapor süresi uzayabilmektedir.
I nostri esperti rispondono alle tue domande

Chiamaci o compila il modulo sottostante e ti ricontatteremo il prima possibile.

Ixora Life Clinic
Contattaci
Recensioni Dei Pazienti

1,5 settimane fa, mia madre è stata sottoposta a un intervento di chirurgia plastica sotto gli occhi e sotto gli occhi.Perché mia madre ha un problema..

Melisa yılmaz

Ieri ho eseguito un'operazione per le mie borse sotto gli occhi in clinica. Come risultato della ricerca, ho osservato che la clinica ixora è la migli..

Salih Gürgen

Ho fatto fare la mia operazione dun, è stato molto indolore e passato chiacchierando.La stanza dove ho fatto il trapianto di capelli era molto sterile..

Cinar Berna

Ciao, ho incontrato questa clinica su raccomandazione di un amico, stavo cercando un posto bello e pulito per ottenere una rinoplastica, e poi ixora k..

Ferhat Babat

Ci siamo incrociati con ixora per applicare filler e botox per me e mia madre.La rilevanza del processo durante l'applicazione, il risultato e l'aspet..

Gamze Yıldız

Il mio amico ha avuto il suo intervento chirurgico in un ospedale di classe A, la nostra camera era molto spaziosa e bella.Grazie al medico, era costa..

İlayda Güleç

Ho subito un trapianto di capelli e ora sono molto felice, grazie al team e al mio medico....

Emre Aslan

Ho avuto il seno ridotto il 14 luglio a Ixora Life.La mia persona di contatto, la signora Meltem, è stata molto gentile e sempre disponibile.La pianif..

Sevgi
Ixora Life Clinic Inizia a creare il tuo piano di trattamento!
Consultazione Online

Puoi contattarci compilando il
modulo di pre-richiesta.

Contattaci via Whatsapp
0 (533) 034 70 02
Trattamenti simili
22
Eylül

Come viene eseguita la chirurgia di assottigliamento della guancia (bisectomia)? "Con la chirurgia ..

Leggi Di Piu
22
Eylül

"La ragione principale di questa condizione sono le nostre caratteristiche fisiche che abbiamo.In al..

Leggi Di Piu
22
Eylül

Chirurgia della palpebra superiore e inferiore "A causa della comparsa di cedimenti sulla palpebra ..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Perché viene eseguita la chirurgia estetica della punta del mento? Per la chirurgia estetica del me..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Come viene eseguita la chirurgia lifting? "Gli interventi di lifting facciale sono solitamente pref..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi Jinekomasti tedavisinde geçerli olan en sağlıklı ve en net sonuç,..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Come viene eseguita la chirurgia di sollevamento del braccio? "La chirurgia di sollevamento del bra..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Che cosa è Butt (Hip) Estetica? "L'estetica del culo è una procedura di chirurgia plastica eseguita..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Che cosa è un Tummy Tuck? La chirurgia dell'addominoplastica è un'applicazione eseguita con vari me..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Chi può avere la liposuzione-Chirurgia di rimozione del grasso? La chirurgia di rimozione del grass..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Dalla storia, l'uomo ha attraversato molti processi estetici per essere bello e avere un aspetto più..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Come viene eseguita la chirurgia di riduzione del seno? La chirurgia di riduzione del seno è un tip..

Leggi Di Piu
21
Eylül

L'estetica del seno ha molti effetti sulla psicologia delle donne sia per ragioni fisiche che social..

Leggi Di Piu
21
Eylül

Una panoramica del concetto di estetica La parola "aisthetikos”, che consiste nelle parole greche a..

Leggi Di Piu